Ta informacja nie spodoba się przeciwnikom jedzenia mięsa. Okazuje się bowiem, że dieta wegetariańska szkodzi środowisku.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Zespół naukowców z Carnegie Mellon University w Pittsburghu wykazał w swoich badaniach, że wegetariański styl żywienia szkodzi planecie.
Więcej za niewiele
Nieprawdopodobne? Tylko pozornie. Zespół wykazał, że wytwarzanie tak mało energetycznych "produktów" jak m.in. warzywa czy owoce pochłania dużo surowców, a w trakcie produkcji do atmosfery emituje się zwiększona ilość gazów cieplarnianych. Podano, że gdyby Amerykanie trzymali się dietetycznych wytycznych opublikowanych w 2010 roku przez rządowych ekspertów ds. rolnictwa (zakładają one, że należy zmniejszyć spożycie dań przetworzonych oraz tłuszczów na rzecz warzyw, owoców, nabiału oraz owoców morza), planeta zapłaciłaby za to wzrostem zużycia energii o 38 proc. a wody o 10 proc., a także 6-procentowym wzrostem emisji gazów cieplarnianych.
Duże szkody, niska wartość
- Upraszczając: fakt, że spożywamy sałatę wypada trzykrotnie gorzej pod kątem emisji gazów cieplarnianych aniżeli fakt spożywania boczku - podkreślił profesor Paul Fischbeck. - Ilość zasobów potrzebna do produkcji zwykłych warzyw, których wartość energetyczna jest niska, jest niewiarygodnie wysoka - podkreślił. - Najgorzej w zestawieniu wypadają bakłażan, seler i ogórki, szczególnie gdy porówna się ich wartość energetyczną i ilość zużytych zasobów środowiskowych do wartości energetycznej i kosztu produkcji wieprzowiny czy drobiu - dodał.
Zawartość talerza wpływa na środowisko
"Musimy pamiętać, że to, co jest dobre dla ludzi, nie zawsze musi być czymś, czego środowisko potrzebuje lub zniesie" - wyjaśniono w publikacji. Podkreślono, że wyniki analiz powinny zainteresować urzędników kierujących instytucjami państwowymi, ze strony których płyną do społeczeństwa rekomendacje w zakresie m.in. żywienia. - Muszą pamiętać, że niekiedy trzeba szukać kompromisu - wyjaśniono.
My oczywiście popieramy każdą dietę, która jest zdrowa i zbilansowana bo jeść uwielbiamy. Dlaczego więc nie odrzucić na bok ideologiczne spory i przyjąć filozofię ruchu slow food?
Autor: stella/map / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock