Szósta planeta od Słońca, druga największa po Jowiszu, jest prawdopodobnie najbardziej fotogeniczną w całym Układzie Słonecznym. Wyjątkową urodę Saturna, bo o nim mowa, od dekady dokumentuje sonda Cassini. Z okazji jej jubileuszu NASA zaprasza wszystkich chętnych do pokazania własnych wizji tej planety, stworzonych z bogatych zasobów zdjęć przysłanych z kosmosu.
30 czerwca minie 10 lat, odkąd sonda Cassini bada Saturna, jego pierścienie i księżyce. Żeby uczcić ten jubileusz, pracownicy Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory) stworzyli specjalną otwartą galerię. Każdy chętny może w niej przedstawić własny, samodzielnie obrobiony obraz Saturna stworzony z nieprzetworzonych zdjęć przesyłanych przez sondę.
Archiwum dekady
Przedstawiciele agencji zachęcają, żeby nie krępować się przekopywać zasobów surowych plików fotograficznych, których przez dekadę pracy Cassini nagromadziło się naprawdę sporo. Ich bazę można znaleźć na stronie misji Cassini. Żeby zamieścić efekt swojej pracy w galerii trzeba jeszcze tylko wypełnić prosty formularz. Można już w niej oglądać prace pierwszych śmiałków.
Między planetą a pierścieniem
Dziesięciolecie pracy nie oznacza, że sonda zwolni tempo albo uda się na emeryturę. Pracujący przy jej misji naukowcy już niecierpliwie czekają na wyniki kolejnych obserwacji. W najbliższym czasie próbnik ma badać najgęstsze obszary gejzerów wydobywających się z Enceladusa - jednego z saturnowych księżyców, a także zanurkować w rejon między Saturnem a jego najbardziej wewnętrznym pierścieniem. O przyszłych zadaniach Cassini opowiada specjalnie nagranie. (zobacz wyżej)
Autor: js/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA