Rusz się z kanapy i biegnij! Zobacz, jak to zrobić

Prognoza pogody dla biegaczy na weekend 20-21.09Shutterstock

Postanowiłaś zacząć biegać, bo przecież wszyscy twoi znajomi już biegają. Doskonale! Zanim jednak zaczniesz, dobrze się przygotuj, żeby nie dopadł cię słomiany zapał. Podpowiadamy, jak skutecznie wkręcić się w bieganie.

Bieganie. Nie ma nic prostszego, prawda? Nic z tych rzeczy. Zanim będzie to dla ciebie nawyk, minie sporo czasu. Ponieważ droga do udanego biegowego treningu nie jest usłana różami i czeka cię na niej wiele pokus, nie poddawaj się. Działaj. Jak? Oto kilka wskazówek, jakie w swojej książce "Dziewczyny, na start!" daje nasza redakcyjna koleżanka Kasia Karpa, biegaczka, wicemistrzyni Polski w pieszych maratonach na orientację na dystansie 50 km.

Marszobiegi i pasmo sukcesów

Na początku łatwo nie będzie - to musisz wiedzieć. Już po chwili ciągłego biegania nie będziesz móc złapać tchu. Ale nie zniechęcaj się, bo z treningu na trening będzie coraz lepiej, tzn. przyjemniej, dłużej bez zadyszki. Na twarzy pojawi się uśmiech, który wraz ze zwiększaniem się liczby wybieganych kilometrami będzie coraz większy.

Zacznij od marszobiegów. Wyjdź z domu na godzinę i przez pięć minut truchtaj, przez trzy energicznie maszeruj. Powtórz proces sześć razy, stopniowo wydłużając bieg i skracając chód. Ani się obejrzysz, a będzie po wszystkim.

Poniżej przedstawiamy trening dla początkujących na pierwsze dwa tygodnie. Powodzenia!

Plan treningowy dla początkujących

"Początek biegania to pasmo sukcesów. Jeżeli ktoś nie biegał wcześniej, to za pierwszy pokonany kilometr należy mu się medal. Za każdy następny kolejny medal, za przyspieszenie - nagroda, za 5 kilometrów nieprzerwanego biegu - cokolwiek, za dyszkę - kolejna pochwała. I człowiek pęka z dumy, bo co krok, to sukces, a ciągły progres mobilizuje", czytamy w książce "Dziewczyny na start!".

Zastawianie pułapek

Pułapki, jakie na siebie zastawisz, pomogą ci wyjść z domu i pobiec. Sprytne i skuteczne metody na lenia według Kasi Karpy to:

1. Koniec z porannymi drzemkami. Kiedy usłyszysz pierwszy budzik, wstawaj od razu. Szkoda czasu na pięciominutowe drzemki, ani się nie wyśpisz, ani nie zdążysz na trening przeciągając je w nieskończoność.

"Wypowiedzmy głośno i szczerze prawdę na temat pięciominutowych drzemek: one niczego nie zmieniają. Czy po kolejnych pięciu bądź dziesięciu minutach albo nawet półgodzinie snu rzeczywiście czułaś się lepiej? Czy zdarzyło Ci się, że Twoje życie zmieniło się dzięki tym dodatkowym kilkunastu minutom snu?

Zazwyczaj po takiej dodatkowej drzemce wstajesz w pośpiechu, jesteś już spóźniona, nie jesz śniadania, gnasz w ostatniej chwili na autobus albo, jeżeli prowadzisz auto, przekraczasz dozwoloną prędkość. Jeżeli szczęście dopisze, wpadasz do pracy w ostatniej chwili, zazwyczaj jednak jest to kilkuminutowe spóźnienie. Mam rację?

A gdyby tak cofnąć czas i wstać z pierwszym budzikiem? Ubierasz się szybko, nawet jeżeli trochę Ci się nie chce. Rozgrzane pod kołdrą ciało nie ma wielkiej ochoty na konfrontację z chłodem poranka, ale jesteś silna —wychodzisz, biegniesz… Puste ulice, leśne ścieżki, podnoszące się mgły, wschodzące słońce, skrzypiący pod stopami śnieg — to tylko niektóre widoki, jakie czekają Cię na Twojej ścieżce biegowej. Wracasz do domu, jesteś zmotywowana, planowo wykonujesz poranne czynności, masz też chwilę na śniadanie — w końcu wszystko dobrze zaplanowałaś. Do pracy docierasz na czas; jesteś zadowolona, że udało Ci się wstać. Nie brzmi lepiej?" - czytamy w "Dziewczynach...".

2. Ubranie w gotowości. Jeśli wieczorem przygotujesz sobie ubranie na poranny trening, trudniej będzie ci z zrezygnować, bo w końcu jedyne, co musisz zrobić, to założyć je i wyjść z domu. Proste? Proste. To samo tyczy się treningu po pracy. Jeśli stój biegowy położysz dajmy na to, w przedpokoju, to natkniesz się na niego zaraz po wejściu do domu. Pomyślisz "jest wdzianko, biegamy? Czemu nie!".

3. Nastrój się na nastrój. Jeśli jesteś w dobrym humorze, łatwiej zmotywować się do działania. A co, kiedy humoru brak? Trzeba go w sobie wskrzesić. Jak, na kilka sposobów. Postaw na dobry film, książkę i odpowiednią muzykę.

"Obejrzyj wieczorem pozytywnie nastrajającą produkcję — niech będzie to na przykład Jestem na tak z Jimem Carreyem, gdzie bohater na wszystkie pytania odpowiada tak. Albo przejrzyj na YouTube biegowe i niebiegowe kompilacje, które pokazują, jak niesamowite rzeczy potrafią robić ludzie. Świetne rzeczy znajdziesz, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło people are awesome. Albo zobacz niesamowicie motywujący materiał o niepełnosprawnym Darku Strychalskim, który przebiegł ultramaraton w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Wszystko to pokazuje, że ciężką pracą można dokonać naprawdę wielkich rzeczy. I Ty też przekonasz się, że trenując, jesteś w stanie osiągnąć świetne wyniki i biegać coraz dalej. Z taką wieczorną dawką motywacji połóż się spać. Rano, gdy zadzwoni budzik, nie włączaj radia. Nigdy nie wiesz, co akurat tam zagrają. Zamiast tego przygotuj wcześniej playlistę z żywą muzyką na poranny rozruch. Sama mam taką specjalnie na pobudki przed zawodami. Na samą myśl o tym, co na nią wrzuciłam, uśmiecham się — tak pozytywne piosenki się na niej znajdują", pisze w swojej książce Kasia Karpa.

Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu
Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu

Krok po kroku

1. Planuj trasy. Na początku wyjdź po prostu z domu i biegaj po okolicy. Sprawdź, gdzie kończy się pierwszy kilometr, zacznij planować pierwsze trasy.

2. Biegaj w towarzystwie. Wybadaj, czy wśród twoich znajomych są jakieś biegające osoby albo takie, które podobnie jak Ty, chcą zacząć przygodę z bieganiem, razem łatwiej się zmobilizować.

"Ja, gdy po pierwszych biegach na 10 kilometrów zaczęłam regularnie trenować, z miesiąca na miesiąc coraz częściej odbierałam od znajomych telefony z propozycjami wspólnych biegów. Okazało się, że informacja, iż ktoś zaczyna biegać, roznosi się w towarzystwie z prędkością błyskawicy" - pisze w swojej książce Kasia Karpa.

3. Znajdź zawody, do których się przygotujesz. Najpierw niech będą to krótkie dystnanse, na 5 lub 10 km.

"Czternaście długich i kilka krótszych biegów na orientację, dwa ultramaratony, kilka zawodów na 10 kilometrów i krótszych imprez, dwa półmaratony — start częściej niż raz na dwa tygodnie. Szaleństwo? Niekoniecznie. To może być sposób na mobilizację do biegania. Sęk w tym, by nie wszystkie starty traktować super poważnie, a po prostu poczuć atmosferę, dać się ponieść w biegu. (...) Starty można też traktować treningowo. Zapisując się i płacąc nawet symboliczne wpisowe, trudno potem powiedzieć sobie: „Dobra, dziś nie robię, może jutro”. Po prostu trzeba jechać na start i biec. A przebyte kilometry po cichutku trafiają do biegowego dzienniczka. Jeżeli więc miewasz problemy z motywacją do treningu, spróbuj wyznaczyć sobie cele w dalszej perspektywie - powybieraj zawody i pozapisuj się na nie. Nie zapomnij wszystkiego opłacić", podpowiada wicemistrzyni Polski.

Gdy zaczniesz biegać na zawodach, ciężko Ci będzie przestać. Dzięki temu łatwiej wytrwać w treningach

4. Zainstaluj aplikację, która będzie mierzyć przebyte kilometry.

"Dzień bez zielonego ludzika dniem straconym. Chodzi o zielonego chłopka w Endomondo — obecnie jednej z najpopularniejszych aplikacji smartfonowych dla biegaczy. Endomondo to zresztą nie jedyna taka aplikacja — swoje mają Nike i Adidas, a istnieje także wiele innych programów. Mój pierwszy zarejestrowany trening to przejście 280 metrów 13 marca 2010 roku. Od tamtej pory — według wyliczeń "Endziaka" — przez pięć lat spaliłam ponad 1100 hamburgerów i przebyłam ponad 11,5 tys. kilometrów. Staram się, żeby każdego dnia coś pojawiło się w mojej rozpisce aktywności. Jeżdżę rowerem do pracy, rejestruję górskie wędrówki, przejazdy na rolkach, biegi po schodach, po lesie i — oczywiście — na orientację… Zwykle w miesiącu mam zaledwie 2 – 3 dni, kiedy zupełnie nic się nie dzieje. We wszystkim jednak musi być umiar. Dlatego moje zielone chłopki nie tylko biegają. A właściwie — gdyby dobrze im się przyjrzeć — te biegające stanowią na co dzień mniejszość. Bo najczęściej wsiadam jednak na rower. To mój codzienny środek transportu. Dlatego nawet jeżeli mam chwilową przerwę w treningach, nie tracę formy", pisze w książce "Dziewczyny na start!" Kasia Karpa.

5. Załóż bloga i pisz o swoich doświadczeniach.

"Chociaż na początku będziesz przekonana, że prowadzisz go tylko dla siebie, z czasem Twoje teksty mogą się przydać innym dziewczynom, które — tak jak Ty — będą chciały zacząć przygodę z bieganiem. One na początku też będą szukać najprostszych informacji, a Twoje rady odnośnie do stroju, jedzenia czy planów treningowych będą dla nich na wagę złota! Dla Ciebie natomiast zobowiązanie do regularnego zamieszczania notatek to zobowiązanie do treningu - trudniej odpuścić, gdy ma się grono stałych czytelników. Wrzucaj teksty o treningach, jedzeniu i relacje z zawodów, na które się wybierzesz. Ludzie, którzy będą startować razem z Tobą, chętnie przeczytają, jak impreza wyglądała z Twojego punktu widzenia", podpowiada autorka książki "Dziewczyn na start!". Jej bloga znajdziesz tu.

Miss na trasie

Nic tak nie motywuje do wyjścia na trening jak modne biegowe ciuszki. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po odpowiedni strój, rozpoznaj swoje potrzeby, apeluje Kasia Karpa. Najważniejszą sprawą są buty. Najlepiej, jeśli zakup skonsultujesz z doświadczonym sprzedawcą. Jak wybrać idealną parę?

"Podczas mierzenia skup się na tym, żeby buty były wygodne, stopa była w nich stabilna i aby były nieco za duże. Dzięki temu unikniesz dobijania palców, krwawych plam, a nawet schodzących paznokci. Buty to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia biegacza, dlatego nie stosuj tutaj półśrodków. Do butów przydadzą się biegowe skarpetki, możesz spokojnie kupić je w którymś z dyskontów", radzi autorka książki "Dziewczyny na start!".

Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do biegania
Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do bieganiaTVN Meteo Active

Drugim najważniejszym elementem stroju biegaczki jest biustonosz. Dlaczego? Bo przy bieganiu o piersi trzeba dbać szczególnie. To dlatego, że nie podtrzymują ich żadne mięśnie, a jedynie skóra i więzadła. Jak dobrać idealny stanik sportowy?

Staniki sportowe
Staniki sportoweTVN Meteo Active

"Jeżeli chcesz biegać intensywnie, nie oszczędzaj - wybierz model dobrej firmy z oddychających materiałów. Podczas mierzenia podskocz kilka razy, sprawdź, który model dobrze trzyma Ci biust oraz czy nic się nie przesuwa i nie ściska. Nie wybieraj za małego rozmiaru, bo zbyt ciasny stanik może ograniczać oddychanie. Zwróć uwagę na elementy, które mogą obetrzeć Cię podczas biegania - sprzączki czy inne klamerki" podpowiada Kasia Karpa.

Dalej czas na spodenki. Tutaj musisz ocenić sama, czego potrzebujesz. Kasia wybiera takie, które przylegają do ciała i mają dwie kieszonki: jedną na klucze, drugą na telefon. Długość spodenek dostosuj do pory roku. Im chłodniej, tym powinny być dłuższe.

Koszulka - tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Możesz szaleć z kolorami i fasonami. Jedyna rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to materiał. Powinien być oddychający i i odprowadzający wodę (pot) na zewnątrz, co zapobiegnie wychłodzeniu organizmu (ważne zwłaszcza w zimne dni).

Jak powinien ubierać się biegacz?
Jak powinien ubierać się biegacz?TVN Meteo Active

Wybierz swoje miejsce

Bieganie to nie tylko przemierzanie kilometrów po asfalcie. Są biegi, o których nawet ci się nie śniło. w "Dziewczynach na start!" autorka opisuje różne ich rodzaje - wszystkie oczywiście wypróbowała. I tak wyróżniamy: trail, biegi górskie, marsze i długie biegi na orientację, orientację sportową, biegi nocne i "dziwne biegi", w których zamiast medalu dostajemy np. rzeźbę truskawki.

Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała, co tak na prawdę cię cieszy, dlatego śmiało, nie bój się, startuj!

A więcej porad dla początkujących biegaczek znajdziesz w książce Katarzyny Karpy "Dziewczyny na start!". Znajdują się tam także dopiski jej mamy Anny Karpy, reporterki Kontaktu 24 - Biegającej 50-tki.

"Dziewczyny na start!" Katarzyna Karpa

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Erwin. W większości kraju pojawią się opady -deszczu lub deszczu ze śniegiem. Erwin odsunie się od nas w piątek, a jego miejsce zajmie zatoka niżowa związana z wirem północnoatlantyckim. To oznacza wzrost temperatury - nawet do dwucyfrowych wartości.

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 23.01. W nocy w całym kraju temperatura nie będzie przekraczać zera. Za dnia w niektórych miejscach wystąpią opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Będą też regiony, w których silnie powieje.

Pogoda na jutro - czwartek, 23.01. Mroźna noc, za dnia do 6 stopni. Miejscami deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - czwartek, 23.01. Mroźna noc, za dnia do 6 stopni. Miejscami deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Jak podała w środę stacja CNN, uważa się, że na skutek mrozów zginęło co najmniej dziewięć osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ratownicy w Karkonoszach ewakuowali przy użyciu lin turystę, który doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu. To w ostatnich dniach kolejna akcja ratunkowa goprowców. W górach jest bardzo ślisko.

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy stanu Queensland w północno-wschodniej Australii mierzą się z ekstremalną falą gorąca. Temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Oprócz ostrzeżeń dotyczących upału lokalne służby wydały także alerty o wysokim zagrożeniu pożarowym.

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Źródło:
ABC, news.com.au

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Kierowcy na terenie kilku województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Źródło:
IMGW

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w środę do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie powiatu nowotarskiego. Eksperci zaapelowali o ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu i zrezygnowanie z wietrzenia pomieszczeń.

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Do 28 wzrósł bilans ofiar dewastującej fali pożarów, jakie trawią Kalifornię od ponad dwóch tygodni - poinformowały władze stanowe. Do wtorkowego wieczoru żywioł objął powierzchnię ponad 15 140 hektarów. Z powodu pojawienia się nowych skupisk ognia ewakuowano mieszkańców okolic miasta San Diego.

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Źródło:
PAP, CNN, Cal Fire

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl