Rusz się z kanapy i biegnij! Zobacz, jak to zrobić

Prognoza pogody dla biegaczy na weekend 20-21.09Shutterstock

Postanowiłaś zacząć biegać, bo przecież wszyscy twoi znajomi już biegają. Doskonale! Zanim jednak zaczniesz, dobrze się przygotuj, żeby nie dopadł cię słomiany zapał. Podpowiadamy, jak skutecznie wkręcić się w bieganie.

Bieganie. Nie ma nic prostszego, prawda? Nic z tych rzeczy. Zanim będzie to dla ciebie nawyk, minie sporo czasu. Ponieważ droga do udanego biegowego treningu nie jest usłana różami i czeka cię na niej wiele pokus, nie poddawaj się. Działaj. Jak? Oto kilka wskazówek, jakie w swojej książce "Dziewczyny, na start!" daje nasza redakcyjna koleżanka Kasia Karpa, biegaczka, wicemistrzyni Polski w pieszych maratonach na orientację na dystansie 50 km.

Marszobiegi i pasmo sukcesów

Na początku łatwo nie będzie - to musisz wiedzieć. Już po chwili ciągłego biegania nie będziesz móc złapać tchu. Ale nie zniechęcaj się, bo z treningu na trening będzie coraz lepiej, tzn. przyjemniej, dłużej bez zadyszki. Na twarzy pojawi się uśmiech, który wraz ze zwiększaniem się liczby wybieganych kilometrami będzie coraz większy.

Zacznij od marszobiegów. Wyjdź z domu na godzinę i przez pięć minut truchtaj, przez trzy energicznie maszeruj. Powtórz proces sześć razy, stopniowo wydłużając bieg i skracając chód. Ani się obejrzysz, a będzie po wszystkim.

Poniżej przedstawiamy trening dla początkujących na pierwsze dwa tygodnie. Powodzenia!

Plan treningowy dla początkujących

"Początek biegania to pasmo sukcesów. Jeżeli ktoś nie biegał wcześniej, to za pierwszy pokonany kilometr należy mu się medal. Za każdy następny kolejny medal, za przyspieszenie - nagroda, za 5 kilometrów nieprzerwanego biegu - cokolwiek, za dyszkę - kolejna pochwała. I człowiek pęka z dumy, bo co krok, to sukces, a ciągły progres mobilizuje", czytamy w książce "Dziewczyny na start!".

Zastawianie pułapek

Pułapki, jakie na siebie zastawisz, pomogą ci wyjść z domu i pobiec. Sprytne i skuteczne metody na lenia według Kasi Karpy to:

1. Koniec z porannymi drzemkami. Kiedy usłyszysz pierwszy budzik, wstawaj od razu. Szkoda czasu na pięciominutowe drzemki, ani się nie wyśpisz, ani nie zdążysz na trening przeciągając je w nieskończoność.

"Wypowiedzmy głośno i szczerze prawdę na temat pięciominutowych drzemek: one niczego nie zmieniają. Czy po kolejnych pięciu bądź dziesięciu minutach albo nawet półgodzinie snu rzeczywiście czułaś się lepiej? Czy zdarzyło Ci się, że Twoje życie zmieniło się dzięki tym dodatkowym kilkunastu minutom snu?

Zazwyczaj po takiej dodatkowej drzemce wstajesz w pośpiechu, jesteś już spóźniona, nie jesz śniadania, gnasz w ostatniej chwili na autobus albo, jeżeli prowadzisz auto, przekraczasz dozwoloną prędkość. Jeżeli szczęście dopisze, wpadasz do pracy w ostatniej chwili, zazwyczaj jednak jest to kilkuminutowe spóźnienie. Mam rację?

A gdyby tak cofnąć czas i wstać z pierwszym budzikiem? Ubierasz się szybko, nawet jeżeli trochę Ci się nie chce. Rozgrzane pod kołdrą ciało nie ma wielkiej ochoty na konfrontację z chłodem poranka, ale jesteś silna —wychodzisz, biegniesz… Puste ulice, leśne ścieżki, podnoszące się mgły, wschodzące słońce, skrzypiący pod stopami śnieg — to tylko niektóre widoki, jakie czekają Cię na Twojej ścieżce biegowej. Wracasz do domu, jesteś zmotywowana, planowo wykonujesz poranne czynności, masz też chwilę na śniadanie — w końcu wszystko dobrze zaplanowałaś. Do pracy docierasz na czas; jesteś zadowolona, że udało Ci się wstać. Nie brzmi lepiej?" - czytamy w "Dziewczynach...".

2. Ubranie w gotowości. Jeśli wieczorem przygotujesz sobie ubranie na poranny trening, trudniej będzie ci z zrezygnować, bo w końcu jedyne, co musisz zrobić, to założyć je i wyjść z domu. Proste? Proste. To samo tyczy się treningu po pracy. Jeśli stój biegowy położysz dajmy na to, w przedpokoju, to natkniesz się na niego zaraz po wejściu do domu. Pomyślisz "jest wdzianko, biegamy? Czemu nie!".

3. Nastrój się na nastrój. Jeśli jesteś w dobrym humorze, łatwiej zmotywować się do działania. A co, kiedy humoru brak? Trzeba go w sobie wskrzesić. Jak, na kilka sposobów. Postaw na dobry film, książkę i odpowiednią muzykę.

"Obejrzyj wieczorem pozytywnie nastrajającą produkcję — niech będzie to na przykład Jestem na tak z Jimem Carreyem, gdzie bohater na wszystkie pytania odpowiada tak. Albo przejrzyj na YouTube biegowe i niebiegowe kompilacje, które pokazują, jak niesamowite rzeczy potrafią robić ludzie. Świetne rzeczy znajdziesz, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło people are awesome. Albo zobacz niesamowicie motywujący materiał o niepełnosprawnym Darku Strychalskim, który przebiegł ultramaraton w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Wszystko to pokazuje, że ciężką pracą można dokonać naprawdę wielkich rzeczy. I Ty też przekonasz się, że trenując, jesteś w stanie osiągnąć świetne wyniki i biegać coraz dalej. Z taką wieczorną dawką motywacji połóż się spać. Rano, gdy zadzwoni budzik, nie włączaj radia. Nigdy nie wiesz, co akurat tam zagrają. Zamiast tego przygotuj wcześniej playlistę z żywą muzyką na poranny rozruch. Sama mam taką specjalnie na pobudki przed zawodami. Na samą myśl o tym, co na nią wrzuciłam, uśmiecham się — tak pozytywne piosenki się na niej znajdują", pisze w swojej książce Kasia Karpa.

Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu
Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu

Krok po kroku

1. Planuj trasy. Na początku wyjdź po prostu z domu i biegaj po okolicy. Sprawdź, gdzie kończy się pierwszy kilometr, zacznij planować pierwsze trasy.

2. Biegaj w towarzystwie. Wybadaj, czy wśród twoich znajomych są jakieś biegające osoby albo takie, które podobnie jak Ty, chcą zacząć przygodę z bieganiem, razem łatwiej się zmobilizować.

"Ja, gdy po pierwszych biegach na 10 kilometrów zaczęłam regularnie trenować, z miesiąca na miesiąc coraz częściej odbierałam od znajomych telefony z propozycjami wspólnych biegów. Okazało się, że informacja, iż ktoś zaczyna biegać, roznosi się w towarzystwie z prędkością błyskawicy" - pisze w swojej książce Kasia Karpa.

3. Znajdź zawody, do których się przygotujesz. Najpierw niech będą to krótkie dystnanse, na 5 lub 10 km.

"Czternaście długich i kilka krótszych biegów na orientację, dwa ultramaratony, kilka zawodów na 10 kilometrów i krótszych imprez, dwa półmaratony — start częściej niż raz na dwa tygodnie. Szaleństwo? Niekoniecznie. To może być sposób na mobilizację do biegania. Sęk w tym, by nie wszystkie starty traktować super poważnie, a po prostu poczuć atmosferę, dać się ponieść w biegu. (...) Starty można też traktować treningowo. Zapisując się i płacąc nawet symboliczne wpisowe, trudno potem powiedzieć sobie: „Dobra, dziś nie robię, może jutro”. Po prostu trzeba jechać na start i biec. A przebyte kilometry po cichutku trafiają do biegowego dzienniczka. Jeżeli więc miewasz problemy z motywacją do treningu, spróbuj wyznaczyć sobie cele w dalszej perspektywie - powybieraj zawody i pozapisuj się na nie. Nie zapomnij wszystkiego opłacić", podpowiada wicemistrzyni Polski.

Gdy zaczniesz biegać na zawodach, ciężko Ci będzie przestać. Dzięki temu łatwiej wytrwać w treningach

4. Zainstaluj aplikację, która będzie mierzyć przebyte kilometry.

"Dzień bez zielonego ludzika dniem straconym. Chodzi o zielonego chłopka w Endomondo — obecnie jednej z najpopularniejszych aplikacji smartfonowych dla biegaczy. Endomondo to zresztą nie jedyna taka aplikacja — swoje mają Nike i Adidas, a istnieje także wiele innych programów. Mój pierwszy zarejestrowany trening to przejście 280 metrów 13 marca 2010 roku. Od tamtej pory — według wyliczeń "Endziaka" — przez pięć lat spaliłam ponad 1100 hamburgerów i przebyłam ponad 11,5 tys. kilometrów. Staram się, żeby każdego dnia coś pojawiło się w mojej rozpisce aktywności. Jeżdżę rowerem do pracy, rejestruję górskie wędrówki, przejazdy na rolkach, biegi po schodach, po lesie i — oczywiście — na orientację… Zwykle w miesiącu mam zaledwie 2 – 3 dni, kiedy zupełnie nic się nie dzieje. We wszystkim jednak musi być umiar. Dlatego moje zielone chłopki nie tylko biegają. A właściwie — gdyby dobrze im się przyjrzeć — te biegające stanowią na co dzień mniejszość. Bo najczęściej wsiadam jednak na rower. To mój codzienny środek transportu. Dlatego nawet jeżeli mam chwilową przerwę w treningach, nie tracę formy", pisze w książce "Dziewczyny na start!" Kasia Karpa.

5. Załóż bloga i pisz o swoich doświadczeniach.

"Chociaż na początku będziesz przekonana, że prowadzisz go tylko dla siebie, z czasem Twoje teksty mogą się przydać innym dziewczynom, które — tak jak Ty — będą chciały zacząć przygodę z bieganiem. One na początku też będą szukać najprostszych informacji, a Twoje rady odnośnie do stroju, jedzenia czy planów treningowych będą dla nich na wagę złota! Dla Ciebie natomiast zobowiązanie do regularnego zamieszczania notatek to zobowiązanie do treningu - trudniej odpuścić, gdy ma się grono stałych czytelników. Wrzucaj teksty o treningach, jedzeniu i relacje z zawodów, na które się wybierzesz. Ludzie, którzy będą startować razem z Tobą, chętnie przeczytają, jak impreza wyglądała z Twojego punktu widzenia", podpowiada autorka książki "Dziewczyn na start!". Jej bloga znajdziesz tu.

Miss na trasie

Nic tak nie motywuje do wyjścia na trening jak modne biegowe ciuszki. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po odpowiedni strój, rozpoznaj swoje potrzeby, apeluje Kasia Karpa. Najważniejszą sprawą są buty. Najlepiej, jeśli zakup skonsultujesz z doświadczonym sprzedawcą. Jak wybrać idealną parę?

"Podczas mierzenia skup się na tym, żeby buty były wygodne, stopa była w nich stabilna i aby były nieco za duże. Dzięki temu unikniesz dobijania palców, krwawych plam, a nawet schodzących paznokci. Buty to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia biegacza, dlatego nie stosuj tutaj półśrodków. Do butów przydadzą się biegowe skarpetki, możesz spokojnie kupić je w którymś z dyskontów", radzi autorka książki "Dziewczyny na start!".

Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do biegania
Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do bieganiaTVN Meteo Active

Drugim najważniejszym elementem stroju biegaczki jest biustonosz. Dlaczego? Bo przy bieganiu o piersi trzeba dbać szczególnie. To dlatego, że nie podtrzymują ich żadne mięśnie, a jedynie skóra i więzadła. Jak dobrać idealny stanik sportowy?

Staniki sportowe
Staniki sportoweTVN Meteo Active

"Jeżeli chcesz biegać intensywnie, nie oszczędzaj - wybierz model dobrej firmy z oddychających materiałów. Podczas mierzenia podskocz kilka razy, sprawdź, który model dobrze trzyma Ci biust oraz czy nic się nie przesuwa i nie ściska. Nie wybieraj za małego rozmiaru, bo zbyt ciasny stanik może ograniczać oddychanie. Zwróć uwagę na elementy, które mogą obetrzeć Cię podczas biegania - sprzączki czy inne klamerki" podpowiada Kasia Karpa.

Dalej czas na spodenki. Tutaj musisz ocenić sama, czego potrzebujesz. Kasia wybiera takie, które przylegają do ciała i mają dwie kieszonki: jedną na klucze, drugą na telefon. Długość spodenek dostosuj do pory roku. Im chłodniej, tym powinny być dłuższe.

Koszulka - tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Możesz szaleć z kolorami i fasonami. Jedyna rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to materiał. Powinien być oddychający i i odprowadzający wodę (pot) na zewnątrz, co zapobiegnie wychłodzeniu organizmu (ważne zwłaszcza w zimne dni).

Jak powinien ubierać się biegacz?
Jak powinien ubierać się biegacz?TVN Meteo Active

Wybierz swoje miejsce

Bieganie to nie tylko przemierzanie kilometrów po asfalcie. Są biegi, o których nawet ci się nie śniło. w "Dziewczynach na start!" autorka opisuje różne ich rodzaje - wszystkie oczywiście wypróbowała. I tak wyróżniamy: trail, biegi górskie, marsze i długie biegi na orientację, orientację sportową, biegi nocne i "dziwne biegi", w których zamiast medalu dostajemy np. rzeźbę truskawki.

Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała, co tak na prawdę cię cieszy, dlatego śmiało, nie bój się, startuj!

A więcej porad dla początkujących biegaczek znajdziesz w książce Katarzyny Karpy "Dziewczyny na start!". Znajdują się tam także dopiski jej mamy Anny Karpy, reporterki Kontaktu 24 - Biegającej 50-tki.

"Dziewczyny na start!" Katarzyna Karpa

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48 zabitych. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wulkan Ruang wybuchł we wtorek, przynosząc ze sobą ewakuacje kolejnych mieszkańców otaczających go wysp. Jak ostrzegły służby geologiczne, po erupcji istnieje ryzyko wystąpienia tsunami.

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

IMGW ostrzega przed roztopami w południowej Polsce. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych. W części kraju jeden dzień majówki zapowiada się szczególnie groźnie.

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Źródło:
IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Pogoda na dziś. Wtorek 30.04 przyniesie słoneczną aurę. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC