Rusz się z kanapy i biegnij! Zobacz, jak to zrobić

Prognoza pogody dla biegaczy na weekend 20-21.09Shutterstock

Postanowiłaś zacząć biegać, bo przecież wszyscy twoi znajomi już biegają. Doskonale! Zanim jednak zaczniesz, dobrze się przygotuj, żeby nie dopadł cię słomiany zapał. Podpowiadamy, jak skutecznie wkręcić się w bieganie.

Bieganie. Nie ma nic prostszego, prawda? Nic z tych rzeczy. Zanim będzie to dla ciebie nawyk, minie sporo czasu. Ponieważ droga do udanego biegowego treningu nie jest usłana różami i czeka cię na niej wiele pokus, nie poddawaj się. Działaj. Jak? Oto kilka wskazówek, jakie w swojej książce "Dziewczyny, na start!" daje nasza redakcyjna koleżanka Kasia Karpa, biegaczka, wicemistrzyni Polski w pieszych maratonach na orientację na dystansie 50 km.

Marszobiegi i pasmo sukcesów

Na początku łatwo nie będzie - to musisz wiedzieć. Już po chwili ciągłego biegania nie będziesz móc złapać tchu. Ale nie zniechęcaj się, bo z treningu na trening będzie coraz lepiej, tzn. przyjemniej, dłużej bez zadyszki. Na twarzy pojawi się uśmiech, który wraz ze zwiększaniem się liczby wybieganych kilometrami będzie coraz większy.

Zacznij od marszobiegów. Wyjdź z domu na godzinę i przez pięć minut truchtaj, przez trzy energicznie maszeruj. Powtórz proces sześć razy, stopniowo wydłużając bieg i skracając chód. Ani się obejrzysz, a będzie po wszystkim.

Poniżej przedstawiamy trening dla początkujących na pierwsze dwa tygodnie. Powodzenia!

Plan treningowy dla początkujących

"Początek biegania to pasmo sukcesów. Jeżeli ktoś nie biegał wcześniej, to za pierwszy pokonany kilometr należy mu się medal. Za każdy następny kolejny medal, za przyspieszenie - nagroda, za 5 kilometrów nieprzerwanego biegu - cokolwiek, za dyszkę - kolejna pochwała. I człowiek pęka z dumy, bo co krok, to sukces, a ciągły progres mobilizuje", czytamy w książce "Dziewczyny na start!".

Zastawianie pułapek

Pułapki, jakie na siebie zastawisz, pomogą ci wyjść z domu i pobiec. Sprytne i skuteczne metody na lenia według Kasi Karpy to:

1. Koniec z porannymi drzemkami. Kiedy usłyszysz pierwszy budzik, wstawaj od razu. Szkoda czasu na pięciominutowe drzemki, ani się nie wyśpisz, ani nie zdążysz na trening przeciągając je w nieskończoność.

"Wypowiedzmy głośno i szczerze prawdę na temat pięciominutowych drzemek: one niczego nie zmieniają. Czy po kolejnych pięciu bądź dziesięciu minutach albo nawet półgodzinie snu rzeczywiście czułaś się lepiej? Czy zdarzyło Ci się, że Twoje życie zmieniło się dzięki tym dodatkowym kilkunastu minutom snu?

Zazwyczaj po takiej dodatkowej drzemce wstajesz w pośpiechu, jesteś już spóźniona, nie jesz śniadania, gnasz w ostatniej chwili na autobus albo, jeżeli prowadzisz auto, przekraczasz dozwoloną prędkość. Jeżeli szczęście dopisze, wpadasz do pracy w ostatniej chwili, zazwyczaj jednak jest to kilkuminutowe spóźnienie. Mam rację?

A gdyby tak cofnąć czas i wstać z pierwszym budzikiem? Ubierasz się szybko, nawet jeżeli trochę Ci się nie chce. Rozgrzane pod kołdrą ciało nie ma wielkiej ochoty na konfrontację z chłodem poranka, ale jesteś silna —wychodzisz, biegniesz… Puste ulice, leśne ścieżki, podnoszące się mgły, wschodzące słońce, skrzypiący pod stopami śnieg — to tylko niektóre widoki, jakie czekają Cię na Twojej ścieżce biegowej. Wracasz do domu, jesteś zmotywowana, planowo wykonujesz poranne czynności, masz też chwilę na śniadanie — w końcu wszystko dobrze zaplanowałaś. Do pracy docierasz na czas; jesteś zadowolona, że udało Ci się wstać. Nie brzmi lepiej?" - czytamy w "Dziewczynach...".

2. Ubranie w gotowości. Jeśli wieczorem przygotujesz sobie ubranie na poranny trening, trudniej będzie ci z zrezygnować, bo w końcu jedyne, co musisz zrobić, to założyć je i wyjść z domu. Proste? Proste. To samo tyczy się treningu po pracy. Jeśli stój biegowy położysz dajmy na to, w przedpokoju, to natkniesz się na niego zaraz po wejściu do domu. Pomyślisz "jest wdzianko, biegamy? Czemu nie!".

3. Nastrój się na nastrój. Jeśli jesteś w dobrym humorze, łatwiej zmotywować się do działania. A co, kiedy humoru brak? Trzeba go w sobie wskrzesić. Jak, na kilka sposobów. Postaw na dobry film, książkę i odpowiednią muzykę.

"Obejrzyj wieczorem pozytywnie nastrajającą produkcję — niech będzie to na przykład Jestem na tak z Jimem Carreyem, gdzie bohater na wszystkie pytania odpowiada tak. Albo przejrzyj na YouTube biegowe i niebiegowe kompilacje, które pokazują, jak niesamowite rzeczy potrafią robić ludzie. Świetne rzeczy znajdziesz, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło people are awesome. Albo zobacz niesamowicie motywujący materiał o niepełnosprawnym Darku Strychalskim, który przebiegł ultramaraton w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Wszystko to pokazuje, że ciężką pracą można dokonać naprawdę wielkich rzeczy. I Ty też przekonasz się, że trenując, jesteś w stanie osiągnąć świetne wyniki i biegać coraz dalej. Z taką wieczorną dawką motywacji połóż się spać. Rano, gdy zadzwoni budzik, nie włączaj radia. Nigdy nie wiesz, co akurat tam zagrają. Zamiast tego przygotuj wcześniej playlistę z żywą muzyką na poranny rozruch. Sama mam taką specjalnie na pobudki przed zawodami. Na samą myśl o tym, co na nią wrzuciłam, uśmiecham się — tak pozytywne piosenki się na niej znajdują", pisze w swojej książce Kasia Karpa.

Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu
Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu

Krok po kroku

1. Planuj trasy. Na początku wyjdź po prostu z domu i biegaj po okolicy. Sprawdź, gdzie kończy się pierwszy kilometr, zacznij planować pierwsze trasy.

2. Biegaj w towarzystwie. Wybadaj, czy wśród twoich znajomych są jakieś biegające osoby albo takie, które podobnie jak Ty, chcą zacząć przygodę z bieganiem, razem łatwiej się zmobilizować.

"Ja, gdy po pierwszych biegach na 10 kilometrów zaczęłam regularnie trenować, z miesiąca na miesiąc coraz częściej odbierałam od znajomych telefony z propozycjami wspólnych biegów. Okazało się, że informacja, iż ktoś zaczyna biegać, roznosi się w towarzystwie z prędkością błyskawicy" - pisze w swojej książce Kasia Karpa.

3. Znajdź zawody, do których się przygotujesz. Najpierw niech będą to krótkie dystnanse, na 5 lub 10 km.

"Czternaście długich i kilka krótszych biegów na orientację, dwa ultramaratony, kilka zawodów na 10 kilometrów i krótszych imprez, dwa półmaratony — start częściej niż raz na dwa tygodnie. Szaleństwo? Niekoniecznie. To może być sposób na mobilizację do biegania. Sęk w tym, by nie wszystkie starty traktować super poważnie, a po prostu poczuć atmosferę, dać się ponieść w biegu. (...) Starty można też traktować treningowo. Zapisując się i płacąc nawet symboliczne wpisowe, trudno potem powiedzieć sobie: „Dobra, dziś nie robię, może jutro”. Po prostu trzeba jechać na start i biec. A przebyte kilometry po cichutku trafiają do biegowego dzienniczka. Jeżeli więc miewasz problemy z motywacją do treningu, spróbuj wyznaczyć sobie cele w dalszej perspektywie - powybieraj zawody i pozapisuj się na nie. Nie zapomnij wszystkiego opłacić", podpowiada wicemistrzyni Polski.

Gdy zaczniesz biegać na zawodach, ciężko Ci będzie przestać. Dzięki temu łatwiej wytrwać w treningach

4. Zainstaluj aplikację, która będzie mierzyć przebyte kilometry.

"Dzień bez zielonego ludzika dniem straconym. Chodzi o zielonego chłopka w Endomondo — obecnie jednej z najpopularniejszych aplikacji smartfonowych dla biegaczy. Endomondo to zresztą nie jedyna taka aplikacja — swoje mają Nike i Adidas, a istnieje także wiele innych programów. Mój pierwszy zarejestrowany trening to przejście 280 metrów 13 marca 2010 roku. Od tamtej pory — według wyliczeń "Endziaka" — przez pięć lat spaliłam ponad 1100 hamburgerów i przebyłam ponad 11,5 tys. kilometrów. Staram się, żeby każdego dnia coś pojawiło się w mojej rozpisce aktywności. Jeżdżę rowerem do pracy, rejestruję górskie wędrówki, przejazdy na rolkach, biegi po schodach, po lesie i — oczywiście — na orientację… Zwykle w miesiącu mam zaledwie 2 – 3 dni, kiedy zupełnie nic się nie dzieje. We wszystkim jednak musi być umiar. Dlatego moje zielone chłopki nie tylko biegają. A właściwie — gdyby dobrze im się przyjrzeć — te biegające stanowią na co dzień mniejszość. Bo najczęściej wsiadam jednak na rower. To mój codzienny środek transportu. Dlatego nawet jeżeli mam chwilową przerwę w treningach, nie tracę formy", pisze w książce "Dziewczyny na start!" Kasia Karpa.

5. Załóż bloga i pisz o swoich doświadczeniach.

"Chociaż na początku będziesz przekonana, że prowadzisz go tylko dla siebie, z czasem Twoje teksty mogą się przydać innym dziewczynom, które — tak jak Ty — będą chciały zacząć przygodę z bieganiem. One na początku też będą szukać najprostszych informacji, a Twoje rady odnośnie do stroju, jedzenia czy planów treningowych będą dla nich na wagę złota! Dla Ciebie natomiast zobowiązanie do regularnego zamieszczania notatek to zobowiązanie do treningu - trudniej odpuścić, gdy ma się grono stałych czytelników. Wrzucaj teksty o treningach, jedzeniu i relacje z zawodów, na które się wybierzesz. Ludzie, którzy będą startować razem z Tobą, chętnie przeczytają, jak impreza wyglądała z Twojego punktu widzenia", podpowiada autorka książki "Dziewczyn na start!". Jej bloga znajdziesz tu.

Miss na trasie

Nic tak nie motywuje do wyjścia na trening jak modne biegowe ciuszki. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po odpowiedni strój, rozpoznaj swoje potrzeby, apeluje Kasia Karpa. Najważniejszą sprawą są buty. Najlepiej, jeśli zakup skonsultujesz z doświadczonym sprzedawcą. Jak wybrać idealną parę?

"Podczas mierzenia skup się na tym, żeby buty były wygodne, stopa była w nich stabilna i aby były nieco za duże. Dzięki temu unikniesz dobijania palców, krwawych plam, a nawet schodzących paznokci. Buty to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia biegacza, dlatego nie stosuj tutaj półśrodków. Do butów przydadzą się biegowe skarpetki, możesz spokojnie kupić je w którymś z dyskontów", radzi autorka książki "Dziewczyny na start!".

Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do biegania
Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do bieganiaTVN Meteo Active

Drugim najważniejszym elementem stroju biegaczki jest biustonosz. Dlaczego? Bo przy bieganiu o piersi trzeba dbać szczególnie. To dlatego, że nie podtrzymują ich żadne mięśnie, a jedynie skóra i więzadła. Jak dobrać idealny stanik sportowy?

Staniki sportowe
Staniki sportoweTVN Meteo Active

"Jeżeli chcesz biegać intensywnie, nie oszczędzaj - wybierz model dobrej firmy z oddychających materiałów. Podczas mierzenia podskocz kilka razy, sprawdź, który model dobrze trzyma Ci biust oraz czy nic się nie przesuwa i nie ściska. Nie wybieraj za małego rozmiaru, bo zbyt ciasny stanik może ograniczać oddychanie. Zwróć uwagę na elementy, które mogą obetrzeć Cię podczas biegania - sprzączki czy inne klamerki" podpowiada Kasia Karpa.

Dalej czas na spodenki. Tutaj musisz ocenić sama, czego potrzebujesz. Kasia wybiera takie, które przylegają do ciała i mają dwie kieszonki: jedną na klucze, drugą na telefon. Długość spodenek dostosuj do pory roku. Im chłodniej, tym powinny być dłuższe.

Koszulka - tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Możesz szaleć z kolorami i fasonami. Jedyna rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to materiał. Powinien być oddychający i i odprowadzający wodę (pot) na zewnątrz, co zapobiegnie wychłodzeniu organizmu (ważne zwłaszcza w zimne dni).

Jak powinien ubierać się biegacz?
Jak powinien ubierać się biegacz?TVN Meteo Active

Wybierz swoje miejsce

Bieganie to nie tylko przemierzanie kilometrów po asfalcie. Są biegi, o których nawet ci się nie śniło. w "Dziewczynach na start!" autorka opisuje różne ich rodzaje - wszystkie oczywiście wypróbowała. I tak wyróżniamy: trail, biegi górskie, marsze i długie biegi na orientację, orientację sportową, biegi nocne i "dziwne biegi", w których zamiast medalu dostajemy np. rzeźbę truskawki.

Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała, co tak na prawdę cię cieszy, dlatego śmiało, nie bój się, startuj!

A więcej porad dla początkujących biegaczek znajdziesz w książce Katarzyny Karpy "Dziewczyny na start!". Znajdują się tam także dopiski jej mamy Anny Karpy, reporterki Kontaktu 24 - Biegającej 50-tki.

"Dziewczyny na start!" Katarzyna Karpa

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org