Rusz się z kanapy i biegnij! Zobacz, jak to zrobić

Prognoza pogody dla biegaczy na weekend 20-21.09Shutterstock

Postanowiłaś zacząć biegać, bo przecież wszyscy twoi znajomi już biegają. Doskonale! Zanim jednak zaczniesz, dobrze się przygotuj, żeby nie dopadł cię słomiany zapał. Podpowiadamy, jak skutecznie wkręcić się w bieganie.

Bieganie. Nie ma nic prostszego, prawda? Nic z tych rzeczy. Zanim będzie to dla ciebie nawyk, minie sporo czasu. Ponieważ droga do udanego biegowego treningu nie jest usłana różami i czeka cię na niej wiele pokus, nie poddawaj się. Działaj. Jak? Oto kilka wskazówek, jakie w swojej książce "Dziewczyny, na start!" daje nasza redakcyjna koleżanka Kasia Karpa, biegaczka, wicemistrzyni Polski w pieszych maratonach na orientację na dystansie 50 km.

Marszobiegi i pasmo sukcesów

Na początku łatwo nie będzie - to musisz wiedzieć. Już po chwili ciągłego biegania nie będziesz móc złapać tchu. Ale nie zniechęcaj się, bo z treningu na trening będzie coraz lepiej, tzn. przyjemniej, dłużej bez zadyszki. Na twarzy pojawi się uśmiech, który wraz ze zwiększaniem się liczby wybieganych kilometrami będzie coraz większy.

Zacznij od marszobiegów. Wyjdź z domu na godzinę i przez pięć minut truchtaj, przez trzy energicznie maszeruj. Powtórz proces sześć razy, stopniowo wydłużając bieg i skracając chód. Ani się obejrzysz, a będzie po wszystkim.

Poniżej przedstawiamy trening dla początkujących na pierwsze dwa tygodnie. Powodzenia!

Plan treningowy dla początkujących

"Początek biegania to pasmo sukcesów. Jeżeli ktoś nie biegał wcześniej, to za pierwszy pokonany kilometr należy mu się medal. Za każdy następny kolejny medal, za przyspieszenie - nagroda, za 5 kilometrów nieprzerwanego biegu - cokolwiek, za dyszkę - kolejna pochwała. I człowiek pęka z dumy, bo co krok, to sukces, a ciągły progres mobilizuje", czytamy w książce "Dziewczyny na start!".

Zastawianie pułapek

Pułapki, jakie na siebie zastawisz, pomogą ci wyjść z domu i pobiec. Sprytne i skuteczne metody na lenia według Kasi Karpy to:

1. Koniec z porannymi drzemkami. Kiedy usłyszysz pierwszy budzik, wstawaj od razu. Szkoda czasu na pięciominutowe drzemki, ani się nie wyśpisz, ani nie zdążysz na trening przeciągając je w nieskończoność.

"Wypowiedzmy głośno i szczerze prawdę na temat pięciominutowych drzemek: one niczego nie zmieniają. Czy po kolejnych pięciu bądź dziesięciu minutach albo nawet półgodzinie snu rzeczywiście czułaś się lepiej? Czy zdarzyło Ci się, że Twoje życie zmieniło się dzięki tym dodatkowym kilkunastu minutom snu?

Zazwyczaj po takiej dodatkowej drzemce wstajesz w pośpiechu, jesteś już spóźniona, nie jesz śniadania, gnasz w ostatniej chwili na autobus albo, jeżeli prowadzisz auto, przekraczasz dozwoloną prędkość. Jeżeli szczęście dopisze, wpadasz do pracy w ostatniej chwili, zazwyczaj jednak jest to kilkuminutowe spóźnienie. Mam rację?

A gdyby tak cofnąć czas i wstać z pierwszym budzikiem? Ubierasz się szybko, nawet jeżeli trochę Ci się nie chce. Rozgrzane pod kołdrą ciało nie ma wielkiej ochoty na konfrontację z chłodem poranka, ale jesteś silna —wychodzisz, biegniesz… Puste ulice, leśne ścieżki, podnoszące się mgły, wschodzące słońce, skrzypiący pod stopami śnieg — to tylko niektóre widoki, jakie czekają Cię na Twojej ścieżce biegowej. Wracasz do domu, jesteś zmotywowana, planowo wykonujesz poranne czynności, masz też chwilę na śniadanie — w końcu wszystko dobrze zaplanowałaś. Do pracy docierasz na czas; jesteś zadowolona, że udało Ci się wstać. Nie brzmi lepiej?" - czytamy w "Dziewczynach...".

2. Ubranie w gotowości. Jeśli wieczorem przygotujesz sobie ubranie na poranny trening, trudniej będzie ci z zrezygnować, bo w końcu jedyne, co musisz zrobić, to założyć je i wyjść z domu. Proste? Proste. To samo tyczy się treningu po pracy. Jeśli stój biegowy położysz dajmy na to, w przedpokoju, to natkniesz się na niego zaraz po wejściu do domu. Pomyślisz "jest wdzianko, biegamy? Czemu nie!".

3. Nastrój się na nastrój. Jeśli jesteś w dobrym humorze, łatwiej zmotywować się do działania. A co, kiedy humoru brak? Trzeba go w sobie wskrzesić. Jak, na kilka sposobów. Postaw na dobry film, książkę i odpowiednią muzykę.

"Obejrzyj wieczorem pozytywnie nastrajającą produkcję — niech będzie to na przykład Jestem na tak z Jimem Carreyem, gdzie bohater na wszystkie pytania odpowiada tak. Albo przejrzyj na YouTube biegowe i niebiegowe kompilacje, które pokazują, jak niesamowite rzeczy potrafią robić ludzie. Świetne rzeczy znajdziesz, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło people are awesome. Albo zobacz niesamowicie motywujący materiał o niepełnosprawnym Darku Strychalskim, który przebiegł ultramaraton w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Wszystko to pokazuje, że ciężką pracą można dokonać naprawdę wielkich rzeczy. I Ty też przekonasz się, że trenując, jesteś w stanie osiągnąć świetne wyniki i biegać coraz dalej. Z taką wieczorną dawką motywacji połóż się spać. Rano, gdy zadzwoni budzik, nie włączaj radia. Nigdy nie wiesz, co akurat tam zagrają. Zamiast tego przygotuj wcześniej playlistę z żywą muzyką na poranny rozruch. Sama mam taką specjalnie na pobudki przed zawodami. Na samą myśl o tym, co na nią wrzuciłam, uśmiecham się — tak pozytywne piosenki się na niej znajdują", pisze w swojej książce Kasia Karpa.

Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu
Nakarmić się siłą. Darek Strychalski o ekstremalnym bieganiu

Krok po kroku

1. Planuj trasy. Na początku wyjdź po prostu z domu i biegaj po okolicy. Sprawdź, gdzie kończy się pierwszy kilometr, zacznij planować pierwsze trasy.

2. Biegaj w towarzystwie. Wybadaj, czy wśród twoich znajomych są jakieś biegające osoby albo takie, które podobnie jak Ty, chcą zacząć przygodę z bieganiem, razem łatwiej się zmobilizować.

"Ja, gdy po pierwszych biegach na 10 kilometrów zaczęłam regularnie trenować, z miesiąca na miesiąc coraz częściej odbierałam od znajomych telefony z propozycjami wspólnych biegów. Okazało się, że informacja, iż ktoś zaczyna biegać, roznosi się w towarzystwie z prędkością błyskawicy" - pisze w swojej książce Kasia Karpa.

3. Znajdź zawody, do których się przygotujesz. Najpierw niech będą to krótkie dystnanse, na 5 lub 10 km.

"Czternaście długich i kilka krótszych biegów na orientację, dwa ultramaratony, kilka zawodów na 10 kilometrów i krótszych imprez, dwa półmaratony — start częściej niż raz na dwa tygodnie. Szaleństwo? Niekoniecznie. To może być sposób na mobilizację do biegania. Sęk w tym, by nie wszystkie starty traktować super poważnie, a po prostu poczuć atmosferę, dać się ponieść w biegu. (...) Starty można też traktować treningowo. Zapisując się i płacąc nawet symboliczne wpisowe, trudno potem powiedzieć sobie: „Dobra, dziś nie robię, może jutro”. Po prostu trzeba jechać na start i biec. A przebyte kilometry po cichutku trafiają do biegowego dzienniczka. Jeżeli więc miewasz problemy z motywacją do treningu, spróbuj wyznaczyć sobie cele w dalszej perspektywie - powybieraj zawody i pozapisuj się na nie. Nie zapomnij wszystkiego opłacić", podpowiada wicemistrzyni Polski.

Gdy zaczniesz biegać na zawodach, ciężko Ci będzie przestać. Dzięki temu łatwiej wytrwać w treningach

4. Zainstaluj aplikację, która będzie mierzyć przebyte kilometry.

"Dzień bez zielonego ludzika dniem straconym. Chodzi o zielonego chłopka w Endomondo — obecnie jednej z najpopularniejszych aplikacji smartfonowych dla biegaczy. Endomondo to zresztą nie jedyna taka aplikacja — swoje mają Nike i Adidas, a istnieje także wiele innych programów. Mój pierwszy zarejestrowany trening to przejście 280 metrów 13 marca 2010 roku. Od tamtej pory — według wyliczeń "Endziaka" — przez pięć lat spaliłam ponad 1100 hamburgerów i przebyłam ponad 11,5 tys. kilometrów. Staram się, żeby każdego dnia coś pojawiło się w mojej rozpisce aktywności. Jeżdżę rowerem do pracy, rejestruję górskie wędrówki, przejazdy na rolkach, biegi po schodach, po lesie i — oczywiście — na orientację… Zwykle w miesiącu mam zaledwie 2 – 3 dni, kiedy zupełnie nic się nie dzieje. We wszystkim jednak musi być umiar. Dlatego moje zielone chłopki nie tylko biegają. A właściwie — gdyby dobrze im się przyjrzeć — te biegające stanowią na co dzień mniejszość. Bo najczęściej wsiadam jednak na rower. To mój codzienny środek transportu. Dlatego nawet jeżeli mam chwilową przerwę w treningach, nie tracę formy", pisze w książce "Dziewczyny na start!" Kasia Karpa.

5. Załóż bloga i pisz o swoich doświadczeniach.

"Chociaż na początku będziesz przekonana, że prowadzisz go tylko dla siebie, z czasem Twoje teksty mogą się przydać innym dziewczynom, które — tak jak Ty — będą chciały zacząć przygodę z bieganiem. One na początku też będą szukać najprostszych informacji, a Twoje rady odnośnie do stroju, jedzenia czy planów treningowych będą dla nich na wagę złota! Dla Ciebie natomiast zobowiązanie do regularnego zamieszczania notatek to zobowiązanie do treningu - trudniej odpuścić, gdy ma się grono stałych czytelników. Wrzucaj teksty o treningach, jedzeniu i relacje z zawodów, na które się wybierzesz. Ludzie, którzy będą startować razem z Tobą, chętnie przeczytają, jak impreza wyglądała z Twojego punktu widzenia", podpowiada autorka książki "Dziewczyn na start!". Jej bloga znajdziesz tu.

Miss na trasie

Nic tak nie motywuje do wyjścia na trening jak modne biegowe ciuszki. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po odpowiedni strój, rozpoznaj swoje potrzeby, apeluje Kasia Karpa. Najważniejszą sprawą są buty. Najlepiej, jeśli zakup skonsultujesz z doświadczonym sprzedawcą. Jak wybrać idealną parę?

"Podczas mierzenia skup się na tym, żeby buty były wygodne, stopa była w nich stabilna i aby były nieco za duże. Dzięki temu unikniesz dobijania palców, krwawych plam, a nawet schodzących paznokci. Buty to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia biegacza, dlatego nie stosuj tutaj półśrodków. Do butów przydadzą się biegowe skarpetki, możesz spokojnie kupić je w którymś z dyskontów", radzi autorka książki "Dziewczyny na start!".

Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do biegania
Reporter TVN Meteo Active sprawdza buty do bieganiaTVN Meteo Active

Drugim najważniejszym elementem stroju biegaczki jest biustonosz. Dlaczego? Bo przy bieganiu o piersi trzeba dbać szczególnie. To dlatego, że nie podtrzymują ich żadne mięśnie, a jedynie skóra i więzadła. Jak dobrać idealny stanik sportowy?

Staniki sportowe
Staniki sportoweTVN Meteo Active

"Jeżeli chcesz biegać intensywnie, nie oszczędzaj - wybierz model dobrej firmy z oddychających materiałów. Podczas mierzenia podskocz kilka razy, sprawdź, który model dobrze trzyma Ci biust oraz czy nic się nie przesuwa i nie ściska. Nie wybieraj za małego rozmiaru, bo zbyt ciasny stanik może ograniczać oddychanie. Zwróć uwagę na elementy, które mogą obetrzeć Cię podczas biegania - sprzączki czy inne klamerki" podpowiada Kasia Karpa.

Dalej czas na spodenki. Tutaj musisz ocenić sama, czego potrzebujesz. Kasia wybiera takie, które przylegają do ciała i mają dwie kieszonki: jedną na klucze, drugą na telefon. Długość spodenek dostosuj do pory roku. Im chłodniej, tym powinny być dłuższe.

Koszulka - tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Możesz szaleć z kolorami i fasonami. Jedyna rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to materiał. Powinien być oddychający i i odprowadzający wodę (pot) na zewnątrz, co zapobiegnie wychłodzeniu organizmu (ważne zwłaszcza w zimne dni).

Jak powinien ubierać się biegacz?
Jak powinien ubierać się biegacz?TVN Meteo Active

Wybierz swoje miejsce

Bieganie to nie tylko przemierzanie kilometrów po asfalcie. Są biegi, o których nawet ci się nie śniło. w "Dziewczynach na start!" autorka opisuje różne ich rodzaje - wszystkie oczywiście wypróbowała. I tak wyróżniamy: trail, biegi górskie, marsze i długie biegi na orientację, orientację sportową, biegi nocne i "dziwne biegi", w których zamiast medalu dostajemy np. rzeźbę truskawki.

Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała, co tak na prawdę cię cieszy, dlatego śmiało, nie bój się, startuj!

A więcej porad dla początkujących biegaczek znajdziesz w książce Katarzyny Karpy "Dziewczyny na start!". Znajdują się tam także dopiski jej mamy Anny Karpy, reporterki Kontaktu 24 - Biegającej 50-tki.

"Dziewczyny na start!" Katarzyna Karpa

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. W niedzielę 25.05 wystąpi zmienne zachmurzenie. Miejscami pojawią się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 województw. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wiry niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one w wielu regionach kraju opady deszczu. Temperatura przekraczać ma miejscami 20 stopni.

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl