Czy 膰wiczenia fizyczne pozytywnie wp艂ywaj膮 na nasz m贸zg? Wed艂ug powszechnego przekonania tak, ale naukowiec David Bucci z USA postanowi艂 to sprawdzi膰 w badaniach naukowych. Okazuje si臋, 偶e to prawda, ale skuteczno艣膰 膰wicze艅 fizycznych jest r贸偶na w zale偶no艣ci od wieku i p艂ci.
- W kilku ostatnich latach by艂o wiele bada艅 sugeruj膮cych, 偶e w wyniku 膰wicze艅 fizycznych zachodz膮 neurobiolgiczne zmiany, kt贸re uruchamiaj膮 specyficzne mechanizmy pracy m贸zgu - m贸wi Bucci, profesor nadzwyczajny z Wydzia艂u Nauk Psychologicznych na nale偶膮cym to tzw. Ligi Bluszczowej Dartmouth College.
Jak wynika z jego bada艅 wp艂yw 膰wicze艅 jest r贸偶ny w zale偶no艣ci od wieku i p艂ci.
Ruch pomaga w koncentracji
Badania prowadzono pocz膮tkowo na dzieciach z zaburzeniem hiperkinetycznym (ADHD), najcz臋stszym zaburzeniem psychologicznym ma艂oletnich.
- Szukamy alternatywnych 藕r贸de艂 terapii dla dzieci z ADHD, bo podawanie im psychostymulant贸w w tak m艂odym wieku jest kontrowersyjne. Medycyna nie zna jeszcze d艂ugofalowych skutk贸w oddzia艂ywania tych lek贸w na m艂ody m贸zg - m贸wi Bucci.
Bucci prowadzi艂 obserwacj臋 dzieci z ADHD na obozach letnich dla sportowc贸w, podczas gier zespo艂owych i indywidualnych trening贸w. Okaza艂o si臋, 偶e po wysi艂ku fizycznym zachowania typowe dla chorych na ADHD zmniejszy艂y si臋, m.in. wzmog艂a si臋 koncentracja i zmniejszy艂a nadpobudliwo艣膰.
Ruch efektywniejszy dla kobiet
Po tych obserwacjach, Bucci wraz ze studentami rozpocz膮艂 badania potencjalnego zwi膮zku mi臋dzy aktywno艣ci膮 fizyczn膮 a funkcjonowaniem m贸zgu.
Prowadzi艂 je m.in. na laboratoryjnych szczurach, kt贸re wykazywa艂y zachowania przypominaj膮ce ADHD. Okaza艂o si臋, 偶e zwierz臋ta by艂y w stanie zmniejszy膰 zakres gwa艂townych zachowa艅 po wykonaniu 膰wicze艅. Co wi臋cej ruch by艂y bardziej skuteczne dla samic, ni偶 dla samc贸w.
Szczury pami臋ta艂y lepiej
Id膮c dalej, Bucci zbada艂 mechanizm, dzi臋ki kt贸remu 膰wiczenia zwi臋kszaj膮 efektywno艣膰 uczenia si臋 i zapami臋tywania.
U 膰wicz膮cych szczur贸w poprawia艂a si臋 pami臋膰. W przypadku m艂odych osobnik贸w aktywno艣膰 fizyczna dawa艂a d艂ugotrwa艂e efekty, w przypadku starszych - kr贸tkotrwa艂e.
Ruch to zdrowie
- To oznacza, 偶e wysi艂ek fizyczny w trakcie rozwoju dziecka jest bardzo wa偶ny, poniewa偶 jego m贸zg rozwija si臋 i zmienia, powstaje wi臋cej sta艂ych po艂膮cze艅, kt贸re wspieraj膮 uczenie si臋 i zapami臋tywanie - wnioskuje Bucci.
Tym samym okazuje si臋, 偶e 膰wiczenia s膮 dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.
Autor: mm/rs / 殴r贸d艂o: sciencedaily.com