Czy ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na nasz mózg? Według powszechnego przekonania tak, ale naukowiec David Bucci z USA postanowił to sprawdzić w badaniach naukowych. Okazuje się, że to prawda, ale skuteczność ćwiczeń fizycznych jest różna w zależności od wieku i płci.
- W kilku ostatnich latach było wiele badań sugerujących, że w wyniku ćwiczeń fizycznych zachodzą neurobiolgiczne zmiany, które uruchamiają specyficzne mechanizmy pracy mózgu - mówi Bucci, profesor nadzwyczajny z Wydziału Nauk Psychologicznych na należącym to tzw. Ligi Bluszczowej Dartmouth College.
Jak wynika z jego badań wpływ ćwiczeń jest różny w zależności od wieku i płci.
Ruch pomaga w koncentracji
Badania prowadzono początkowo na dzieciach z zaburzeniem hiperkinetycznym (ADHD), najczęstszym zaburzeniem psychologicznym małoletnich.
- Szukamy alternatywnych źródeł terapii dla dzieci z ADHD, bo podawanie im psychostymulantów w tak młodym wieku jest kontrowersyjne. Medycyna nie zna jeszcze długofalowych skutków oddziaływania tych leków na młody mózg - mówi Bucci.
Bucci prowadził obserwację dzieci z ADHD na obozach letnich dla sportowców, podczas gier zespołowych i indywidualnych treningów. Okazało się, że po wysiłku fizycznym zachowania typowe dla chorych na ADHD zmniejszyły się, m.in. wzmogła się koncentracja i zmniejszyła nadpobudliwość.
Ruch efektywniejszy dla kobiet
Po tych obserwacjach, Bucci wraz ze studentami rozpoczął badania potencjalnego związku między aktywnością fizyczną a funkcjonowaniem mózgu.
Prowadził je m.in. na laboratoryjnych szczurach, które wykazywały zachowania przypominające ADHD. Okazało się, że zwierzęta były w stanie zmniejszyć zakres gwałtownych zachowań po wykonaniu ćwiczeń. Co więcej ruch były bardziej skuteczne dla samic, niż dla samców.
Szczury pamiętały lepiej
Idąc dalej, Bucci zbadał mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia zwiększają efektywność uczenia się i zapamiętywania.
U ćwiczących szczurów poprawiała się pamięć. W przypadku młodych osobników aktywność fizyczna dawała długotrwałe efekty, w przypadku starszych - krótkotrwałe.
Ruch to zdrowie
- To oznacza, że wysiłek fizyczny w trakcie rozwoju dziecka jest bardzo ważny, ponieważ jego mózg rozwija się i zmienia, powstaje więcej stałych połączeń, które wspierają uczenie się i zapamiętywanie - wnioskuje Bucci.
Tym samym okazuje się, że ćwiczenia są dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.
Autor: mm/rs / Źródło: sciencedaily.com