Odłamki skalne w przestrzeni kosmicznej stanowią niebezpieczeństwo dla stacji kosmicznych. "Okruch" wielkości pięści jest w stanie doprowadzić do katastrofy satelity. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest w trakcie opracowywania mechanizmu oczyszczania przestrzeni kosmicznej ze zmierzających ku astronautom odłamków.
W obliczu wyzwania, jakim jest przechwytywanie śmieci, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma w planach włączenie do walki... harpuna.
Katastrofa stacji kosmicznej
W epoce kamienia łupanego pierwsi ludzie za pomocą harpuna łapali ryby, a także wieloryby. Teraz ESA ma w planach użycie narzędzia inspirowanego harpunem do wyłapywania odłamków pochodzących z kosmosu.
Szacuje się, że co pięć do siedmiu lat będzie dochodziło do katastrofalnych kolizji na skutek zderzenia małych odłamków skalnych z satelitą na orbicie Ziemi. Nawet okruch wielkości ludzkiej pięści może spowodować wypadek. Do tej pory w historii lotów kosmicznych takich tragedii było kilka, ale naukowcy martwią się o satelity na orbicie oddalonej o 2 tys. km od Ziemi. To na tej wysokości krąży coraz więcej statków kosmicznych. Te odłamki są jak bomby zegarowe, prędzej czy później któryś wpadnie na statek kosmiczny i spowoduje katastrofę.
Harpun usunie niebezpiecznie obiekty
Aby ustrzec się kolizji, misja ESA zajmująca się oczyszczaniem kosmosu pracuje nad projektem e.DeOrbit. Czujniki wbudowane na statku kosmicznym będą z łatwością namierzać zagrażający obiekt i potem zostaną usunięte. Naukowcy obecnie pracują nad przechwyceniem i zabezpieczeniem odłamków. Opracowana została koncepcja zautomatyzowanych ramion zakończonych harpunami. Projekt ten już przeszedł wstępne testy w firmie zajmującej się samolotami obronnymi i statkami kosmicznymi Airbus Defence and Space w Stevenage w Wielkiej Brytanii.
Pokruszone odłamki skalne
Harpun będzie miał za zadanie oczyszczać i zapewniać bezpieczeństwo statkowi kosmicznemu. Z dużą energią narzędzie uderzać będzie w odłamek kosmiczny, krusząc go, a następnie chwyci je, czyszcząc w ten sposób najbliższą okolicę statku.
Autor: mab/map / Źródło: ESA
Źródło zdjęcia głównego: ESA