Naturalny satelita Ziemi, Księżyc, jest od zarania dziejów obiektem zainteresowań każdej kolejnej cywilizacji. Niegdyś wokół niego, podobnie jak wokół ogrzewającej nas gwiazdy dziennej, skupiało się całe życie religijne. Obecnie skupia raczej życie naukowe, na co dowodem jest m.in. orbitująca wokół niego sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).
Od około 5 lat - precyzując, od 18 czerwca 2009 roku, czyli od chwili wystrzelenia z przylądka Canaveral - sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uważnie przygląda się księżycowej powierzchni.
W chwili wynoszenia na orbitę Srebrnego Globu jej waga wynosiła ponad 1900 kg, z czego 898 kg stanowił ciężar paliwa.
Mierzą, śledzą i obliczają
Instrumenty pokładowe o wadze w sumie 92 kg nieustannie mierzą, śledzą i obliczają pozyskiwane przez siebie dane, wysyłając na Ziemię "pakiet" szczegółowych analiz o satelicie Ziemi. Sonda dziennie przesyła do 461 gigabitów danych.
Najważniejszymi celami instrumentów badawczych na pokładzie LRO jest wykonanie szczegółowych map topograficznych powierzchni Księżyca oraz obserwacja regionów biegunowych Księżyca, w tym obszarów wiecznie zacienionych. Ma to pomóc w identyfikacji potencjalnych miejsc lądowań przyszłych załogowych i bezzałogowych misji księżycowych.
Instrumenty wykonują również pomiary poziomów promieniowania kosmicznego na orbicie wokółksiężycowej oraz dokonują identyfikacji złóż surowców, które ewentualnie można by było pozyskiwać w przyszłości.
Doskonały obraz
Naukowcy NASA nie byliby sobą, gdyby nie "uzbroili" LRO w doskonały sprzęt optyczny, umożliwiający rejestrowanie obrazów w doskonałej rozdzielczości. Dzięki kamerom zainstalowanym na pokładzie LRO możliwe zostało nagranie filmu przedstawiającego rok z życia Księżyca. Widać na nim doskonale wszystkie formacje skalne, jakie ukształtowały się w międzyczasie istnienia Srebrnego Globu.
Autor: mb/mk / Źródło: ENEX, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA