Rok 2015 był najcieplejszy. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze oraz zjawisko El Nino mogą sugerować, że w 2016 globalnie będzie jeszcze cieplej niż w zeszłym roku. - To wszystko jest złą wiadomością dla planety - ostrzegają naukowcy.
W środę specjaliści ze Światowej Organizacji Meteorologicznej WMO zawiadomili, że 2016 okaże się najcieplejszym rokiem w historii. Stwierdzili, że średnia temperatura w 2016 roku zrówna się lub przekroczy wartość z poprzedniego, rekordowego 2015 roku.
Na świecie robi się na tyle ciepło, że nawet jeszcze przed końcem 2015 roku naukowcy z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery NOAA obwieścili, że będzie to dotychczas najgorętszy rok w historii.
Najcieplejsze pięciolecie
Ostatnie pięciolecie (2011-2015) zapisało się jako najcieplejsze, przynajmniej od 1971 roku, odkąd zaczęto je porównywać. Lata 2011-2015 były o 0,57 st. C cieplejsze od średniej dla okresu 1961-1990. Każde kolejne pięciolecie jest cieplejsze od poprzedniego, co pokazuje rosnący trend, oznaczający coroczny wzrost średniej globalnej temperatury od 1970 roku.
Złe wiadomości dla planety
Badając wielkość globalnego ocieplenia naukowcy głównie odwołują się do epoki sprzed rewolucji przemysłowej. Michel Jarraud sekretarz generalny WMO powiedział, że już teraz średnio na Ziemi jest cieplej o około 1 st. C w porównaniu do czasów przed przemysłowych. Fakt ten stał się kamieniem milowym zmian klimatu. Co więcej, pierwsze 10 miesięcy 2015 roku były o 0,73 st. C cieplejsze od średniej z lat 1961-1990.
- To wszystko jest złą wiadomością dla planety - powiedział Michel Jarraud z WMO. - Posiadamy wiedzę i narzędzia do działania. My mamy wybór, przyszłe pokolenia mogą go nie mieć - dodał.
Celem walki z globalnym ociepleniem jest przede wszystkim nie dopuszczenie do sytuacji, kiedy stanie się o 2 st. C cieplej w porównaniu do epoki sprzed rewolucji przemysłowej.
Gazy cieplarniane i El Nino
Za podwyższającą się temperaturę specjaliści obwiniają głównie emisję gazów cieplarnianych. Eksperci apelują, żeby zmniejszyć tempo globalnego ocieplenia, obniżając stężenie dwutlenku węgla, który trafił do atmosfery w związku z ludzką działalnością.
Największe odchylenie od średniej temperatury notuje się w tym roku na wodach oceanów, szczególnie na centralnym Pacyfiku, gdzie występuje El Nino. Zjawisko to może zaważyć na tym, że 2016 rok okaże się najcieplejszy w historii.
Autor: AD/rp / Źródło: albanydailystar.com
Źródło zdjęcia głównego: pexels