Przyszłość bez uścisku dłoni. Jakie mamy alternatywy?


Od wielu tygodni mieszkańcy całego świata starają się przestrzegać panujących obostrzeń i unikać kontaktu między sobą. Kiedy wiele ograniczeń przestanie już obowiązywać, część zasad zostanie z nami na dłużej. Jedną z najtrudniejszych do zaakceptowania zmian może być rezygnacja z uścisku dłoni na powitanie.

Zwykły uścisk dłoni oznacza wiele rzeczy: od prozaicznego przywitania aż po przypieczętowanie transakcji na wiele miliardów dolarów pomiędzy biznesmenami. Ręce ściskają, a w zasadzie ściskali do tej pory, wszyscy i wszystkim.

Zwyczaj mógł się narodzić w antycznej Grecji, gdzie stanowił symbol pokoju między dwiema osobami. Rozpowszechniony mógł zostać w średniowiecznej Europie, kiedy to rycerze ściskali dłonie innym, by upewnić się, że nie ukrywają tam broni. Niektóre wspólnoty religijne uznały, że gest ten jest dużo bardziej sprawiedliwy niż kłanianie się osobom wyżej postawionym, więc rozpropagowały go na całym świecie.

- Uścisk dłoni jest "dosłownym gestem ludzkiej więzi", symbolem tego, jak ludzie ewoluowali, by stać się głęboko społecznymi, zorientowanymi na dotyk zwierzętami - mówiła Cristine Legare, profesor psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin.

Biologiczna potrzeba dotyku

Z sięgającą tak daleko historią uścisk dłoni zdaje się zbyt mocno zakorzeniony, by można go było łatwo wyłączyć z katalogu codziennych gestów. - Fakt, że decydujemy się na stuknięcie łokciem w ramach alternatywy, pokazuje, jak ważny jest dotyk. Nie chcieliśmy stracić tego fizycznego połączenia - stwierdziła Legare.

Biologiczna potrzeba dotyku występuje również u innych zwierząt. W latach 60. XX wieku amerykański psycholog Harry Harlow wykazał, jak ważny jest dotyk dla rozwoju młodych makaków królewskich. Szympansy zazwyczaj dotykają dłoni, przytulają się, a czasami całują jako formę powitania. Żyrafy używają swoich szyi, które mogą osiągnąć do dwóch metrów długości, by spleść się ze swoim towarzyszem, kołysać się oraz ocierając się o siebie ustalić dominację.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Inne formy powitania

Na całym świecie istnieją alternatywne formy pozdrowień. W wielu grupach kultywuje się składanie dłoni wraz ze skierowaniem palców ku górze, przy jednoczesnym lekkim ukłonie, przy czym najbardziej znanym jest tradycyjne hinduistyczne Namaste.

W Samoa popularne jest pozdrowienie nazywane "błyskiem brwi". Polega na podniesieniu brwi przy jednoczesnym pełnym uśmiechu do witanej osoby.

W krajach muzułmańskich ręka położona nad sercem to gest powitania do osoby, z którą nie masz na co dzień kontaktu.

Wśród alternatyw jest także hawajski znak shaka, który został spopularyzowany przez amerykańskich surferów. Polega na zgięciu trzech środkowych palców oraz wyciągnięciu kciuka i najmniejszego palca oraz potrząśnięcia dłonią.

Strefa wolna od dotyku

Fizyczny dotyk nie zawsze był tak powszechny. W pierwszej połowie XX wieku wielu psychologów uważało, że okazywanie uczuć dzieciom to po prostu sentymentalny gest, który nie służy żadnemu celowi. Ostrzegano nawet, że okazywanie uczuć grozi rozprzestrzenieniem się chorób i przyczynia się do problemów psychicznych dorosłych.

W jednej ze swoich książek behawioralny naukowiec Val Curtis z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej pisał, że jednym z możliwych powodów, dla których uściski dłoni i pocałunki w policzek są używane jako pozdrowienia, jest to, że sygnalizują wystarczające zaufanie do drugiej osoby do "podzielenia się" zarazkami.

W latach dwudziestych XX wieku w czasopiśmie naukowym "American Journal of Nursing" pojawiły się artykuły, w których ostrzegano, że ręce są nośnikiem bakterii. Zalecano wtedy dostosowanie się do ówczesnego chińskiego zwyczaju, czyli ściskania dłoni jedynie przy powitaniu przyjaciela.

W 2015 roku w szpitalu podlegającym pod Uniwersytet Kalifornijski UCLA ustanowiono strefę wolną od uścisków dłoni w oddziale intensywnej terapii. Polityka ta trwała pół roku.

Jednak mimo takich zastrzeżeń i przypadków sprzeciwu wobec uścisku dłoni, w miarę rozwoju XX wieku gest ten przekształcił się w niemal uniwersalny i niepodważalny symbol profesjonalnego pozdrowienia.

Badania naukowe wykazały, że uściski dłoni aktywują tę samą część mózgu, która przetwarza inne rodzaje bodźców nagradzających, odpowiadających za między innymi dobre jedzenie, picie, a nawet stosunek płciowy.

Przyszłość bez ręki na powitanie?

W wielu częściach świata powoli zaczyna się łagodzić środki obostrzenia dotyczące kontaktu społecznego, jednak przyszłość uścisku dłoni pozostaje niepewna.

- Szczerze mówiąc, nie powinniśmy już nigdy więcej podawać sobie rąk - powiedział w kwietniu dr Anthony Fauci, główny członek grupy zadaniowej Białego Domu ds. koronawirusów. Jak dodał, w ten sposób można by było znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wielu chorób, między innymi grypy.

Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił pozostawić jeszcze na jakiś czas niektóre postanowienia dotyczące społecznego dystansu, szczególnie wobec osób w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem, takich jak osoby starsze, cierpiące na schorzenia płuc, otyłość i cukrzyca.

Inne formy przywitań zawierające dotyk, takie jak "przybijanie żółwika" czy stykanie łokciami, nie są do końca zadowalające. Jak stwierdził Steven Pinker, profesor psychologii z Uniwersytetu Harvarda, zawsze w parze musi iść kolejny, drobny gest życzliwości.

- To wyjaśnia, dlaczego ludzie wykonują te gesty z uśmiechem - jakby dla potwierdzenia, że powierzchownie agresywne gesty są w czasach zarazy wyrazem koleżeństwa - tłumaczył.

Niepokoje

Ze względu na swoją pracę w dziedzinie zdrowia publicznego, w tym chorób zakaźnych, Deliana Garcia odchodziła już od uścisku dłoni z większością ludzi. Ale niektóre nawyki są trudniejsze do zmiany niż inne.

Zachowanie społecznego dystansu z jej 85-letnią matką było szczególnie trudne do wypracowania. - Jest tak blisko, a ja chcę tylko podejść do niej i pogładzić jej małą buźkę, pocałować ją i powiedzieć jej, że ją kocham - mówiła Garcia.

Jak twierdzi profesor Weber, przyszłość bez uścisków dłoni i dotyku może być bardzo trudna.

- Nie wydaje mi się, żeby ludzie przesadzali w tym momencie, wręcz przeciwnie. Przetrwanie lub próba utrzymania się przy życiu to podstawowa ludzka potrzeba. Inną alternatywą jest tylko powrót do życia takiego, jakim go znamy i zignorowanie faktu, że duża liczba osób starszych i z chorobami współwystępującymi może umrzeć, póki nie stworzymy odpowiedniego systemu odporności dla całego społeczeństwa - mówił.

Bliscy dalecy

Jak stwierdził Arthur Markman, profesor na wydziale psychologii Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, ponieważ unikanie chorób i zagrożeń biologicznych jest istotną częścią ludzkiego przetrwania, może teraz dojść do satysfakcjonujących zmian w życiu społecznym.

- Być może zaczniemy skupiać się na bardziej rutynowym myciu rąk, stosowaniu środków do higieny i strategiach, które pozwolą zredukować dotykanie twarzy - stwierdził. I jak dodał, istnieje obawa, że z powodu pandemii COVID-19 staniemy się społeczeństwem pozbawionym dotyku.

- Przez to możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, czego nam brakuje i żyć nie mając żadnego kontaktu dotykowego z bliskimi nam ludźmi - dodał.

Autor: kw/aw / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: fauxels/pexels.com

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed opadami marznącymi. Zagrożenia można spodziewać się w czterech województwach. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Opady marznące w czterech województwach. IMGW ostrzega

Opady marznące w czterech województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek, 24.02. Zarówno noc, jak i miejscami dzień, zapowiadają się mglisto. W poniedziałek czeka nas sporo chmur, a lokalnie także opady deszczu lub mżawki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 24.02. Mglista noc. W ciągu dnia niebo zasnują chmury

Pogoda na jutro - poniedziałek, 24.02. Mglista noc. W ciągu dnia niebo zasnują chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP