Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki mocnej kawy? Ciężko pracujesz cały dzień i siedzisz do późnych godzin wieczornych? Wielu Polaków nie ma czasu na sen. Taki tryb życia może negatywnie wpływać jego jakość.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Według statystyk prawie połowa Polaków jest niewyspana. Eksperci dr Michał Skalski, specjalista w sprawie zaburzeń snu oraz dr Krzysztof Mizera, fizjolog sportu Centrum Olimpiacos przekonują, że czas przespany, to nie jest czas zmarnowany. Wręcz przeciwnie.
Przyczyny
- Młodym ludziom brakuje czasu na sen z powodu pracy i aktywnego trybu życia. Za to w późniejszym wieku obowiązków mamy coraz mniej i czasu na sen jest więcej, jednak ten nie przychodzi. Starsi ludzie bardzo często cierpią na bezsenność - mówi dr Michał Skalski. Statystycznie na niedobór snu cierpi 20-30 procent młodych ludzi i około 50 procent osób w wieku emerytalnym. Tendencja ta pogłębiła się w ostatnich latach.
- Powodów jest wiele. Wiele osób pracuje do późna, potem stoją w korkach, podejmują także aktywności fizyczne. Jest też rodzina i różne obowiązki domowe. A doba się nie rozciągnie - mówi dr Krzysztof Mizera.
Skutki
Brak snu wpływa niekorzystnie na naszą wydajność. Niewyspani jesteśmy mniej kreatywni, mniej skupieni, często bardziej podenerwowani. Szansa na osiągnięcie sukcesu w takim stanie znacząco maleje.
- Na szczęście organizm w jakimś stopniu potrafi się adaptować do warunków. Śpiąc po 4-5 godzin dziennie jesteśmy w stanie nauczyć się wysypiania. Choć dotyczy to tylko dorosłych osób i to też nie wszystkich - dodaje dr Skalski.
Zdrowy sen
Należy pamiętać, jak ważną rolę odgrywa sen w zdrowym i aktywnym stylu życia, ponieważ jest odpowiedzialny za regenerację organizmu po wysiłku. Zarówno fizyczną jak i psychiczną.
- Osoby, które pracują w korporacjach i mają pracę umysłową, powinny kłaść duży nacisk na odpowiednią dawkę snu każdego dnia - informuje dr Mizera.
Zaleca się spanie przez 6 do 8 godzin w ciągu dnia. Sen składa się z cykli 1,5-godzinnych w tym około godzina to sen głęboki, niezbędny dla naszej regeneracji. Żeby rano być wyspanym, potrzeba w sumie 2 godzin snu głębokiego. - Co prawda zużywamy na sen aż 1/3 naszego życia. Jednak dzięki temu pozostała jego część ma lepszą jakość - podsumowuje Skalski.
Autor: ab/mk / Źródło: TVN Meteo Active