To, co jemy, w dużym stopniu wpływa na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że oddziałuje także na nasz wzrok. Na oczy pozytywnie działają m.in. warzywa i ograniczona ilość soli. Sprawdź co jeszcze.
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jednak nie dbamy o niego tak, jak powinniśmy. Według badań, w 50 proc. przypadków utraty wzroku można zapobiec, m.in. przez lepszą pielęgnację oczu lub wczesne wykrycie chorób, gdy tylko pojawiają się pierwsze symptomy problemu. Światło słoneczne także nie jest dobre dla naszego wzroku. Ekspozycja na nie przez całe życie może zniszczyć siatkówkę oka, dlatego, gdy jest jasno, zawsze dobrze jest mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Palacze są trzykrotnie bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Ta choroba jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku, związanej z wiekiem. A rzucenie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Osoby, które rozstały się z papierosami, mają tylko trochę zwiększone ryzyko zachorowania w porównaniu do tych, które nigdy nie paliły.
Dieta a choroby
Choć nigdy nie da się całkowicie wyeliminować chorób, jest coraz więcej dowodów na to, że dieta także odgrywa ważną rolę w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.
Oto kilka wskazówek, które zachowają Wasze oczy w dobrej kondycji.
Utrzymuj szczupłą sylwetkę
Według badań, otyłość podnosi ryzyko zachorowania na AMD. Powrócenie do zdrowej wagi ograniczy skutki choroby i spowolni tempo jej postępowania.
Używaj mało soli
Dieta śródziemnomorska jest dobra nie tylko dla kontrolowania wagi. Owoce i warzywa bogate w potas oraz mało przetworzona żywność (która, w przeciwieństwie do tej wysoko przetworzonej, zawiera mało soli), które się na nią składają, pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Prowadzi to do mniejszego ryzyka zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.
Jedz warzywa
Jeśli lubisz warzywa i jesz ich dużo, to chronisz swoje oczy. Uważa się, że antyoksydanty, luteina i zeaksantyna, zawarte w diecie, chronią tylną część oka przed negatywnym wpływem promieni UV. Najlepszym źródłem dobroczynnych składników są jarmuż i szpinak. Stowarzyszenie Macular Society radzi, by jeść je od dwóch do czterech razy w tygodniu.
Jedz tłuste ryby
Kilka porcji tłustych ryb, takich jak łosoś czy makrela, jest bardzo dobre dla naszego zdrowia. Wpływają także korzystnie na nasze oczy. Kwas DHA (dokozaheksaenowy), jeden z tłuszczów omega 3, jest bardzo istotnym komponentem fotoreceptorów w oku, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki.
Spróbuj suplementów
Według badań dotyczących chorób oczu związanych z wiekiem (AREDS2), prowadzonych w placówce American Eye Institute, kombinacja cynku, witamin C i E oraz przeciwutleniaczy pomogła zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się zwyrodnienia plamki żółtej. Badania wykazały także, że przyjmowanie luteiny i zeaksantyny zmniejsza także ryzyko zachorowania na zaćmę. Warto więc rozważyć suplementację, szczególnie jeśli choroby oczu występowały wcześniej w rodzinie.
Zobacz najzdrowsze kuchnie świata.
Autor: zupi/jap / Źródło: Women's Fitness