Pożegnaliśmy Cassini, zobaczyliśmy noc za dnia, mamy rakietę, która mogłaby lecieć na Marsa

Karol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca
Karol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca
TVN BiŚ
Karol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu SłońcaTVN BiŚ

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia z dziedziny astronomii i astronautyki. Można do nich zaliczyć zakończenie misji sondy Cassini, która między innymi przez 13 lat badała Saturna czy też całkowite zaćmienie Słońca. Rok podsumował popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W tym roku zakończyła się jedna z najbardziej pasjonujących misji kosmicznych w historii. 15 września pożegnaliśmy sondę Cassini. Przebyła prawie półtora miliarda kilometrów w ciągu siedmiu lat. Na orbicie Saturna pozostawała przez kolejnych 13. Ostatnie otrzymywane przez nas informacje docierały do Ziemi z 83-minutowym opóźnieniem.

Dzięki sondzie odkryliśmy wodne światy na dwóch księżycach planety - Tytanie i Encyladusie. Odkryto również występowanie na Saturnie piorunów. Ich moc oszacowano na tysiąc razy większą niż na Ziemi. Sonda wykonała również zdjęcie wcześniej nieznanych pierścieni Saturna. Zasług Cassiniego jest znacznie więcej.

Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku przez NASA i przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyniosła w kosmos płytę DVD, na której nagrano 616 tysięcy podpisów oraz CD-ROM. Koszt misji szacuje się na około 3,5 miliarda dolarów.

[object Object]
Sonda Cassini zakończyła swoją 20-letnią misjęTVN BiŚ
wideo 2/8

Zapisała się w historii

- To była taka misja, która na pewno zapisze się w historii astronautyki - powiedział Wójcicki. - Sonda na wyczerpaniu zapasów paliwa została po prostu skierowana w górne partie atmosfery, gdzie też w ostatnich chwilach swojego "życia" wykonywała dla nas eksperymenty, badania, mierzyła jak wygląda atmosfera Saturna. Co dała radę, to przesłała na Ziemię, a potem zniknęła - zaznaczył Wójcicki. Dzięki Cassiniemu mogliśmy poznać inne kosmiczne światy, nie tylko samego Saturna. Sonda wykonywała również zdjęcia Jowisza czy przeprowadzała badania na księżycach obu gazowych olbrzymów. Dzięki niej odkryto również wodę znajdującą się poza Ziemią.

- Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wody w Układzie Słonecznym nie brakuje. Przez jakiś czas żyliśmy w takim przekonaniu, że woda to w zasadzie tylko na Ziemi, że jest jej u nas najwięcej. Dzisiaj wiemy, że jest na lodowych księżycach gazowych gigantów, takich jak związany z Jowiszem Ganimedes czy Enceladus krążący wokół Saturna. Te księżyce pokryte grubą, lodową warstwą pod spodem skrywają prawdopodobnie ocean płynnej wody - powiedział Wójcicki.

Na Enceladusie poza wodą sonda zaobserwowała również lodowe gejzery.

- Przed lotem do Saturna nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tych tworów, sonda nie była dobrze przygotowana na ich zbadanie, bo nie wiedziała, że coś takiego tam będzie. Mimo tego udało się skierować sondę kilkukrotnie na taką trajektorię, żeby przeleciała nad tymi pióropuszami lodu wyrzucanymi na wysokość kilkudziesięciu kilometrów nad księżyc Saturna, żeby zobaczyć co tam jest. Udało się tam zarejestrować związki organiczne, ale to było za mało, żeby dowiedzieć się czegoś więcej - dodał Wójcicki. Zaznaczył również, że projektowana w latach 70. sonda wykonywała piękne zdjęcia za pomocą matrycy o rozmiarze zaledwie jednego piksela. Obecnie większość telefonów komórkowych ma matrycę kilkanaście razy większą.

- Bazując na technologii trochę lat 70., 80. robiliśmy niezwykłe rzeczy na początku XX wieku. Trochę trzeba będzie jeszcze na coś takiego poczekać - przyznał Wójcicki.

O misji Cassini pisaliśmy tutaj.

Przełom dla turystyki kosmicznej?

Wójcicki zastanawiał się, czy 2018 rok nie będzie przełomowy dla turystycznych lotów w kosmos. W znacznej mierze do takiego myślenia skłania działalność amerykańskiej firmy SpaceX, której celem jest budowa silników rakietowych, rakiet nośnych oraz statków kosmicznych - w tym również załogowych.

- W tym roku odniosła niesamowite sukcesy. Odbyli 18 udanych startów i, co warto zaznaczyć, lądowań. Ich rakiety w zasadzie przyzwyczajają nas do tego, że rakieta leci w kosmos i po dziewięciu minutach wraca i ląduje na Ziemi. Wystarczy ją potem napełnić paliwem, załadować zaopatrzeniem i wysłać ponownie w kosmos - powiedział Wójcicki. Dodał, że w tym roku również NASA współpracowała z firmą.

Inna firma, Blue Origin, w locie balistycznym wyniosła na sto kilometrów kapsułę z wielkimi oknami. Przez nie można dokładnie zobaczyć, jak pokonuje się atmosferę i wylatuje w kosmos.

Jak twierdzi Wójcicki, w czwartek miało miejsce może najważniejsze wydarzenie 2017 roku, jeśli chodzi o astronomię i astronautykę. Firma SpaceX w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie postawiła do pionu rakietę Falcon Heavy. Jest na tyle duża, że może umożliwić loty na Marsa.

Wydarzenie jest o tyle ważne, że dwóch miliarderów wykupiło bilety na lot turystyczny do Księżyca i z powrotem.

- To będzie historyczne powtórzenie misji Apollo 8 z 1968 roku - mówił Wojcicki. To daje do myślenia, że w roku 2018 może sie odbyć po raz pierwszy w historii taki lot turystyczny. Falcon Heavy za kilka dni ma odbyć swój pierwszy lot. Jest najpotężniejszą rakietą od czasów Saturna 5, czyli od lat 70.

Zaćmienie Słońca

Jak twierdzi Wójcicki, z punktu widzenia astronomii najważniejszym tegorocznym wydarzeniem było całkowite zaćmienie Słońca.

- Mogliśmy zobaczyć jedno z najbardziej niezwykłych zaćmień od stuleci, dlatego że pas zaćmienia przebiegał przez tylko jeden kraj, przez tereny dosyć gęsto zaludnione, gdzie można było w dużych grupach ludzi to zjawisko zobaczyć - zaznaczył Wójcicki.

O znaczeniu zaćmienia dla ludzi może świadczyć fakt, że na żywo oraz w ramach wielu transmisji na żywo oglądały je miliony. Co więcej, obserwatorzy w większości wracali do domów tuż po zakończeniu zjawiska. Pod amerykańskim Denver na autostradzie utworzył się 350-kilometrowy korek.

Autor: ao/map / Źródło: TVNbis, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed silnym deszczem z burzami. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Silny deszcz może padać do godzin popołudniowych.

Wciąż może mocno padać i grzmieć. Ostrzeżenia IMGW

Wciąż może mocno padać i grzmieć. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niedziela przynosiła w Polsce ulewy, związane z niżem genueńskim, które wpływały na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu pojawiały się spore utrudnienia. Woda zalewała ulice, posesje, a także piwnice. Strażacy odnotowali blisko 500 interwencji w kilku województwach. Nagrania gwałtownej aury otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody w kraju. Blisko 500 interwencji

Załamanie pogody w kraju. Blisko 500 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk