Pożegnaliśmy Cassini, zobaczyliśmy noc za dnia, mamy rakietę, która mogłaby lecieć na Marsa

Karol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca
Karol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca
TVN BiŚ
TVN BiŚKarol Wójcicki o tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia z dziedziny astronomii i astronautyki. Można do nich zaliczyć zakończenie misji sondy Cassini, która między innymi przez 13 lat badała Saturna czy też całkowite zaćmienie Słońca. Rok podsumował popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W tym roku zakończyła się jedna z najbardziej pasjonujących misji kosmicznych w historii. 15 września pożegnaliśmy sondę Cassini. Przebyła prawie półtora miliarda kilometrów w ciągu siedmiu lat. Na orbicie Saturna pozostawała przez kolejnych 13. Ostatnie otrzymywane przez nas informacje docierały do Ziemi z 83-minutowym opóźnieniem.

Dzięki sondzie odkryliśmy wodne światy na dwóch księżycach planety - Tytanie i Encyladusie. Odkryto również występowanie na Saturnie piorunów. Ich moc oszacowano na tysiąc razy większą niż na Ziemi. Sonda wykonała również zdjęcie wcześniej nieznanych pierścieni Saturna. Zasług Cassiniego jest znacznie więcej.

Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku przez NASA i przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyniosła w kosmos płytę DVD, na której nagrano 616 tysięcy podpisów oraz CD-ROM. Koszt misji szacuje się na około 3,5 miliarda dolarów.

[object Object]
Sonda Cassini zakończyła swoją 20-letnią misjęTVN BiŚ
wideo 2/8

Zapisała się w historii

- To była taka misja, która na pewno zapisze się w historii astronautyki - powiedział Wójcicki. - Sonda na wyczerpaniu zapasów paliwa została po prostu skierowana w górne partie atmosfery, gdzie też w ostatnich chwilach swojego "życia" wykonywała dla nas eksperymenty, badania, mierzyła jak wygląda atmosfera Saturna. Co dała radę, to przesłała na Ziemię, a potem zniknęła - zaznaczył Wójcicki. Dzięki Cassiniemu mogliśmy poznać inne kosmiczne światy, nie tylko samego Saturna. Sonda wykonywała również zdjęcia Jowisza czy przeprowadzała badania na księżycach obu gazowych olbrzymów. Dzięki niej odkryto również wodę znajdującą się poza Ziemią.

- Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wody w Układzie Słonecznym nie brakuje. Przez jakiś czas żyliśmy w takim przekonaniu, że woda to w zasadzie tylko na Ziemi, że jest jej u nas najwięcej. Dzisiaj wiemy, że jest na lodowych księżycach gazowych gigantów, takich jak związany z Jowiszem Ganimedes czy Enceladus krążący wokół Saturna. Te księżyce pokryte grubą, lodową warstwą pod spodem skrywają prawdopodobnie ocean płynnej wody - powiedział Wójcicki.

Na Enceladusie poza wodą sonda zaobserwowała również lodowe gejzery.

- Przed lotem do Saturna nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tych tworów, sonda nie była dobrze przygotowana na ich zbadanie, bo nie wiedziała, że coś takiego tam będzie. Mimo tego udało się skierować sondę kilkukrotnie na taką trajektorię, żeby przeleciała nad tymi pióropuszami lodu wyrzucanymi na wysokość kilkudziesięciu kilometrów nad księżyc Saturna, żeby zobaczyć co tam jest. Udało się tam zarejestrować związki organiczne, ale to było za mało, żeby dowiedzieć się czegoś więcej - dodał Wójcicki. Zaznaczył również, że projektowana w latach 70. sonda wykonywała piękne zdjęcia za pomocą matrycy o rozmiarze zaledwie jednego piksela. Obecnie większość telefonów komórkowych ma matrycę kilkanaście razy większą.

- Bazując na technologii trochę lat 70., 80. robiliśmy niezwykłe rzeczy na początku XX wieku. Trochę trzeba będzie jeszcze na coś takiego poczekać - przyznał Wójcicki.

O misji Cassini pisaliśmy tutaj.

Przełom dla turystyki kosmicznej?

Wójcicki zastanawiał się, czy 2018 rok nie będzie przełomowy dla turystycznych lotów w kosmos. W znacznej mierze do takiego myślenia skłania działalność amerykańskiej firmy SpaceX, której celem jest budowa silników rakietowych, rakiet nośnych oraz statków kosmicznych - w tym również załogowych.

- W tym roku odniosła niesamowite sukcesy. Odbyli 18 udanych startów i, co warto zaznaczyć, lądowań. Ich rakiety w zasadzie przyzwyczajają nas do tego, że rakieta leci w kosmos i po dziewięciu minutach wraca i ląduje na Ziemi. Wystarczy ją potem napełnić paliwem, załadować zaopatrzeniem i wysłać ponownie w kosmos - powiedział Wójcicki. Dodał, że w tym roku również NASA współpracowała z firmą.

Inna firma, Blue Origin, w locie balistycznym wyniosła na sto kilometrów kapsułę z wielkimi oknami. Przez nie można dokładnie zobaczyć, jak pokonuje się atmosferę i wylatuje w kosmos.

Jak twierdzi Wójcicki, w czwartek miało miejsce może najważniejsze wydarzenie 2017 roku, jeśli chodzi o astronomię i astronautykę. Firma SpaceX w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie postawiła do pionu rakietę Falcon Heavy. Jest na tyle duża, że może umożliwić loty na Marsa.

Wydarzenie jest o tyle ważne, że dwóch miliarderów wykupiło bilety na lot turystyczny do Księżyca i z powrotem.

- To będzie historyczne powtórzenie misji Apollo 8 z 1968 roku - mówił Wojcicki. To daje do myślenia, że w roku 2018 może sie odbyć po raz pierwszy w historii taki lot turystyczny. Falcon Heavy za kilka dni ma odbyć swój pierwszy lot. Jest najpotężniejszą rakietą od czasów Saturna 5, czyli od lat 70.

Zaćmienie Słońca

Jak twierdzi Wójcicki, z punktu widzenia astronomii najważniejszym tegorocznym wydarzeniem było całkowite zaćmienie Słońca.

- Mogliśmy zobaczyć jedno z najbardziej niezwykłych zaćmień od stuleci, dlatego że pas zaćmienia przebiegał przez tylko jeden kraj, przez tereny dosyć gęsto zaludnione, gdzie można było w dużych grupach ludzi to zjawisko zobaczyć - zaznaczył Wójcicki.

O znaczeniu zaćmienia dla ludzi może świadczyć fakt, że na żywo oraz w ramach wielu transmisji na żywo oglądały je miliony. Co więcej, obserwatorzy w większości wracali do domów tuż po zakończeniu zjawiska. Pod amerykańskim Denver na autostradzie utworzył się 350-kilometrowy korek.

Autor: ao/map / Źródło: TVNbis, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwami pogodowymi. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. W nocy oraz w poniedziałek towarzyszyć nam będą również opady marznące i silne podmuchy wiatru.

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw,as
Źródło:
IMGW

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

W niedzielę wieczorem nad wieloma regionami Polski unosi się smog. Normy jakości powietrza są przekroczone o kilkaset procent. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz w swoim mieście.

Smog w Polsce. Miejscami poważnie przekroczono normy

Smog w Polsce. Miejscami poważnie przekroczono normy

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 11.12. Noc przyniesie opady deszczu, śniegu z marznącym deszczem oraz śniegu. W dzień również będzie padać, termometry pokażą maksymalnie 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 11.12. Nocą mocniej powieje, w dzień do 9 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 11.12. Nocą mocniej powieje, w dzień do 9 stopni

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Autor:
ps
Źródło:
ABC, 9news.com.au, CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Nature

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24