Pożary szaleją w Kalifornii. Ten sezon jest jednak wyjątkowo spokojny


Od wielu dni pożary trawią Kalifornię. Ogień podsycany był przez suchy i silny wiatr, który na razie ucichł, ale według zapowiedzi meteorologów ma ponownie przybrać na sile. Jednak wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon pożarowy będzie jednym z najspokojniejszych w ostatnich latach.

Według danych amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej podczas tegorocznego sezonu pożarowego do tej pory spłonęło łącznie "jedynie" 81 tysięcy hektarów lasów i traw. Dla porównania - w 2018 roku było to 765 tysięcy, a w roku 2017 - 525 tysięcy. W ubiegłym tygodniu w Kalifornii wybuchły 183 pożary, ale większość z nich została dość szybko powstrzymana.

Po tych danych widać, że strażacy odnieśli duży sukces w łagodzeniu i zwalczaniu pożarów przy ekstremalnych warunkach pogodowych.

Dłuższe, silniejsze, bardziej niszczycielskie

W ciągu ostatnich lat w Kalifornii i innych zachodnich stanach Ameryki zaobserwowano wzmocnienie się sezonów pożarowych. Ogień spala coraz większe tereny, niszczy coraz więcej mienia, a sezon trwa coraz dłużej.

Mają na to wpływ zmiany klimatu, które zachwiały naturalnymi warunkami pogodowymi w Kalifornii. Dla Kalifornijczyków stało się normą, że jesienią wybuchają pożary.

Dzieje się tak ze względu na oddziaływanie wiatru Diablo na północy (okresowego, gorącego i suchego, który zwykle występuje w zatoce San Francisco, a jego nazwa pochodzi od góry o takiej samej nazwie) i wiatru Santa Ana na południu (to z kolei silne i suche porywy, pochodzące z chłodnych mas powietrza), które wieją w dół zboczy, przez lasy i wysychające z powodu upałów tereny podmokłe. Ekstremalnie silne porywy sprawiają, że ogień szybciej się rozprzestrzenia, tworząc nowe "punktowe" pożary w całym stanie.

"Ekstremalnie czerwony" tydzień

W zeszłym tygodniu porywy wiatru rozpędzały się do ponad 160 kilometrów na godzinę. Wilgotność względna w niektórych częściach stanu osiągnęła raptem jeden procent.

Warunki pogodowe w południowej Kalifornii były tak niestabilne, że amerykańska Narodowa Służba Pogodowa została zmuszona do stworzenia zupełnie nowej, "ekstremalnie czerwonej" kategorii ostrzeżeń używanej w przypadku pogody sprzyjającej pożarom. Teren szczególnego ryzyka był zaznaczany na mapach nie czerwonym, a fioletowym kolorem.

Problemy z prądem

Największe przedsiębiorstwa energetyczne prewencyjnie wyłączyły dostawy prądu do milionów mieszkańców. Mają bowiem w swojej historii pożary lasów wywołane przez wietrzną pogodę i iskrzący sprzęt.

Przerwy w dostawie prądu miały być ostatecznością w przypadkach najbardziej ekstremalnego ryzyka pożarowego. Jak się okazało, skala odcięcia od prądu była równie bezprecedensowa, co porywy wiatru.

- W pewnym sensie tego właśnie oczekiwała opinia publiczna, ale tak naprawdę nie zastanawiali się, jak długo będą musieli to znosić i co to może oznaczać - stwierdził Thomas Cova, profesor geografii na Uniwersytecie Utah, który bada zagrożenia środowiskowe i zarządzanie kryzysowe.

Strażacy poinformowali w środę, że zidentyfikowali sprzęt jednej z firm energetycznych jako przyczynę dwóch pożarów w hrabstwie Contra Costa, które doprowadziły do wielu ewakuacji w północnej Kalifornii. Ustalili, że miejsce, w którym wybuchł pożar, znajdowało się pod liniami energetycznymi, a na nagraniu, do którego dotarli widać było iskry z transformatora spadające na pobliską roślinność. Również w Oakley śledczy potwierdzili awarię transformatora. Tam także iskry podpaliły trawy. Przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że nie ma jeszcze wystarczających informacji, aby oficjalnie skomentować te dwa pożary i przekazało, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, że ich sprzęt zawinił.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Byli gotowi

W pewnym sensie nad przygotowaniem do największego pożaru - Kincade i innych, mniejszych strażacy pracowali od kilku miesięcy.

- Prewencja jest bardzo ważna - powiedział w rozmowie z Guardianem Scott McLean, urzędnik z Cal Fire, państwowej agencji zarządzania gruntami i pożarami, która koordynuje operacje związane z pożarami. W tym roku zatrudniono setki nowych strażaków sezonowych, przygotowano wiele dodatkowego sprzętu do jak najszybszego zwalczania pożarów.

- Te pożary, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich trzech lat, rozpalały się tak szybko, że trzeba było nauczyć się, jak je atakować i to jest coś, co robimy - powiedział McLean.

Biorąc pod uwagę bezprecedensowe warunki pogodowe w październiku tego roku, strażacy działali z dużą ostrożnością. Podczas najwyższych ostrzeżeń przed pożarami patrolowali wzgórza w poszukiwaniu nowych zagrożeń.

Pożary rozprzestrzeniały się dużo wolniej, bo w ciągu dni, a nie jak poprzednio - godzin. Dzięki temu można było dokładniej zaplanować akcje ratunkowe. - Mieli kilka dni. I wyciągnęli wnioski z ostatniego pożaru - powiedział Cova. - Czasami wygląda to tak, że działają dobrze i sprawnie, ale tak naprawdę mieli dużo więcej czasu na przygotowanie - dodał.

Autor: kw/aw / Źródło: The Guardian, cbsnews.com

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl