Pożary szaleją w Kalifornii. Ten sezon jest jednak wyjątkowo spokojny


Od wielu dni pożary trawią Kalifornię. Ogień podsycany był przez suchy i silny wiatr, który na razie ucichł, ale według zapowiedzi meteorologów ma ponownie przybrać na sile. Jednak wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon pożarowy będzie jednym z najspokojniejszych w ostatnich latach.

Według danych amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej podczas tegorocznego sezonu pożarowego do tej pory spłonęło łącznie "jedynie" 81 tysięcy hektarów lasów i traw. Dla porównania - w 2018 roku było to 765 tysięcy, a w roku 2017 - 525 tysięcy. W ubiegłym tygodniu w Kalifornii wybuchły 183 pożary, ale większość z nich została dość szybko powstrzymana.

Po tych danych widać, że strażacy odnieśli duży sukces w łagodzeniu i zwalczaniu pożarów przy ekstremalnych warunkach pogodowych.

Dłuższe, silniejsze, bardziej niszczycielskie

W ciągu ostatnich lat w Kalifornii i innych zachodnich stanach Ameryki zaobserwowano wzmocnienie się sezonów pożarowych. Ogień spala coraz większe tereny, niszczy coraz więcej mienia, a sezon trwa coraz dłużej.

Mają na to wpływ zmiany klimatu, które zachwiały naturalnymi warunkami pogodowymi w Kalifornii. Dla Kalifornijczyków stało się normą, że jesienią wybuchają pożary.

Dzieje się tak ze względu na oddziaływanie wiatru Diablo na północy (okresowego, gorącego i suchego, który zwykle występuje w zatoce San Francisco, a jego nazwa pochodzi od góry o takiej samej nazwie) i wiatru Santa Ana na południu (to z kolei silne i suche porywy, pochodzące z chłodnych mas powietrza), które wieją w dół zboczy, przez lasy i wysychające z powodu upałów tereny podmokłe. Ekstremalnie silne porywy sprawiają, że ogień szybciej się rozprzestrzenia, tworząc nowe "punktowe" pożary w całym stanie.

"Ekstremalnie czerwony" tydzień

W zeszłym tygodniu porywy wiatru rozpędzały się do ponad 160 kilometrów na godzinę. Wilgotność względna w niektórych częściach stanu osiągnęła raptem jeden procent.

Warunki pogodowe w południowej Kalifornii były tak niestabilne, że amerykańska Narodowa Służba Pogodowa została zmuszona do stworzenia zupełnie nowej, "ekstremalnie czerwonej" kategorii ostrzeżeń używanej w przypadku pogody sprzyjającej pożarom. Teren szczególnego ryzyka był zaznaczany na mapach nie czerwonym, a fioletowym kolorem.

Problemy z prądem

Największe przedsiębiorstwa energetyczne prewencyjnie wyłączyły dostawy prądu do milionów mieszkańców. Mają bowiem w swojej historii pożary lasów wywołane przez wietrzną pogodę i iskrzący sprzęt.

Przerwy w dostawie prądu miały być ostatecznością w przypadkach najbardziej ekstremalnego ryzyka pożarowego. Jak się okazało, skala odcięcia od prądu była równie bezprecedensowa, co porywy wiatru.

- W pewnym sensie tego właśnie oczekiwała opinia publiczna, ale tak naprawdę nie zastanawiali się, jak długo będą musieli to znosić i co to może oznaczać - stwierdził Thomas Cova, profesor geografii na Uniwersytecie Utah, który bada zagrożenia środowiskowe i zarządzanie kryzysowe.

Strażacy poinformowali w środę, że zidentyfikowali sprzęt jednej z firm energetycznych jako przyczynę dwóch pożarów w hrabstwie Contra Costa, które doprowadziły do wielu ewakuacji w północnej Kalifornii. Ustalili, że miejsce, w którym wybuchł pożar, znajdowało się pod liniami energetycznymi, a na nagraniu, do którego dotarli widać było iskry z transformatora spadające na pobliską roślinność. Również w Oakley śledczy potwierdzili awarię transformatora. Tam także iskry podpaliły trawy. Przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że nie ma jeszcze wystarczających informacji, aby oficjalnie skomentować te dwa pożary i przekazało, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, że ich sprzęt zawinił.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Byli gotowi

W pewnym sensie nad przygotowaniem do największego pożaru - Kincade i innych, mniejszych strażacy pracowali od kilku miesięcy.

- Prewencja jest bardzo ważna - powiedział w rozmowie z Guardianem Scott McLean, urzędnik z Cal Fire, państwowej agencji zarządzania gruntami i pożarami, która koordynuje operacje związane z pożarami. W tym roku zatrudniono setki nowych strażaków sezonowych, przygotowano wiele dodatkowego sprzętu do jak najszybszego zwalczania pożarów.

- Te pożary, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich trzech lat, rozpalały się tak szybko, że trzeba było nauczyć się, jak je atakować i to jest coś, co robimy - powiedział McLean.

Biorąc pod uwagę bezprecedensowe warunki pogodowe w październiku tego roku, strażacy działali z dużą ostrożnością. Podczas najwyższych ostrzeżeń przed pożarami patrolowali wzgórza w poszukiwaniu nowych zagrożeń.

Pożary rozprzestrzeniały się dużo wolniej, bo w ciągu dni, a nie jak poprzednio - godzin. Dzięki temu można było dokładniej zaplanować akcje ratunkowe. - Mieli kilka dni. I wyciągnęli wnioski z ostatniego pożaru - powiedział Cova. - Czasami wygląda to tak, że działają dobrze i sprawnie, ale tak naprawdę mieli dużo więcej czasu na przygotowanie - dodał.

Autor: kw/aw / Źródło: The Guardian, cbsnews.com

Pozostałe wiadomości

Nad Polską przechodzi dziś front burzowy. W części kraju pojawiają się wyładowania, pada drobny grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju i sprawdź, gdzie jest burza.

Gdzie jest burza? Pada grad

Gdzie jest burza? Pada grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleci dziś w kosmos. Będzie to pierwszy komercyjny lot kosmiczny, z udziałem wyłącznie żeńskiej załogi. Okno startowe rozpocznie się dziś około godziny 15.30 polskiego czasu.

Katy Perry już dziś poleci w kosmos. Pierwsza taka misja od ponad 60 lat

Katy Perry już dziś poleci w kosmos. Pierwsza taka misja od ponad 60 lat

Źródło:
BBC, Blue Origin

Synoptycy ostrzegają przed burzami, które mogą wystąpić dziś w części kraju. Niestabilny front obejmie pas od Dolnego Śląska po Warmię i prócz wyładowań przyniesie opady deszczu oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

W tych regionach mogą pojawić się burze

W tych regionach mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 14.04 w całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Miejscami pojawią się burze, podczas nich opady będą większe. Na termometrach zobaczymy ponad 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 14.04. Deszcz podczas burz będzie dość ulewny

Pogoda na dziś - poniedziałek, 14.04. Deszcz podczas burz będzie dość ulewny

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP