Ponad 88 km przebiegł zwycięski Włoch. Polak drugi na świecie

Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World Run
Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World Run
TVN 24
Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World RunTVN 24

Polacy wspaniale pobiegli w tegorocznej edycji Wings for Life. Bartosz Olszewski, który startował w Kanadzie, ma drugi wynik na świecie. Wyprzedził go Włoch Giorgio Calcaterra.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Najlepszym biegaczem tegorocznej edycji Wings for Life okazał się Włoch Giorgio Calcaterra, który w Mediolanie pokonał dystans 88,44 km. Biegł przez 5,5 godziny. Bartosz Olszewski, Polak biorący udział w zawodach w Nigara Falls w Kanadzie, zajął drugie miejsce na świecie Pokonał dystans 82,42 km.

Polka wygrała w australijskiej edycji Wings For Life - biegnącą tam Dominikę Stelmach meta dogoniła na 55,25 km. W holenderskiej Bredzie najdłużej biegła Diana Gołek (38,39 km). Najlepsza zawodniczką na świecie okazała się jednak Japonka Kaori Yoshida (65,71 km). W Polsce tryumfowali Tomasz Walerowicz, który pokonał 71,12 km i Agnieszka Janasiak, którą samochód-meta dogonił na 39,94 km. - Nigdy nie biegnę na maksa. To ma mi sprawiać przyjemność - opowiadał po biegu Walerowicz, który planował dać się złapać na 75 kilometrze.

Trenerka personalna i biegaczka o tym, jak trenować bezpiecznie
Trenerka personalna i biegaczka o tym, jak trenować bezpiecznieTVN 24

Ponad 100 tys. w słusznej sprawie

Główną ideą biegu jest pozyskanie pieniędzy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Opłata startowa (w Polsce to koszt 120 zł) w całości przeznaczana jest na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.

- Tu się toczy gra o piękne życia tych, którzy teraz pobiec nie mogą - powiedziała Beata Sadowska, ambasadorka Wings For Life. - To przepiękna idea - dodała.

Niezwykłość biegu polega m.in. na tym, że w każdym miejscu na Ziemi zaczyna się dokładnie o tej samej porze.

- Ta idea łączy na całym świecie tysiące ludzi. Gdy jedni się budzą, inni kładą się spać, gdzieś pada deszcz, albo jest ogromny upał. Ale to nie ma znaczenia. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w Wings for Life World Run, muszą rozpocząć bieg czy marsz w tym samym dniu i dokładnie w jednakowym momencie, czyli 8 maja o godz. 11 według uniwersalnego czasu koordynowanego UTC - wyjaśnia Colin Jackson, globalnym dyrektorem sportowym przedsięwzięcia, wicemistrz olimpijski z Seulu 1988, zdobywca czterech medali mistrzostw świata i czterech złotych w mistrzostwach Europy na 110 m ppł.

Ambasadorki Wings for Life World Run
Ambasadorki Wings for Life World Runtvn24

Adam Małysz za kierownicą samochodu-mety

Wings fot Life World Run jest wyjątkowy także dlatego, że zawodnicy nie biegną do mety. To meta goni ich, a konkretnie samochód, z sterami którego zasiadają wybitni kierowcy rajdowi. W Poznaniu kierownicę mety trzyma w tym roku Adam Małysz. Samochód rusza pół godziny po biegaczach. Początkowo jedzie z prędkością 15 km/h, potem co godzinę przyspiesza o 1 km/h, by finalnie osiągnąć prędkość maksymalną 35 km/h. Każda wyprzedzona przez niego osoba zakończy rywalizację.

- Nie trenowałem jazdy w tak powolnym tempie, ale nie boję się tego. Tutaj potrzebna będzie cierpliwość, a tej mi nie brakuje. Na Dakarze też w wielu miejscach mamy ograniczenia prędkości, więc nie jest to dla mnie nowe wyzwanie. Jednak bardzo się cieszę z tej nowej roli! - mówi medalista olimpijski i mistrzostw świata w skokach narciarskich.

W poprzednich edycjach samochodem kierował dwukrotny rajdowy wicemistrz świata 2009 i 2011 w klasyfikacji JWRC i PWRC Michał Kościuszko. W tym roku biegnie razem z innymi zawodnikami.

- Podszedłem do tematu dość poważnie. Zacząłem się przygotowywać od strony biegowej i chociaż sam nigdy wcześniej za bieganiem nie przepadałem, traktuję to jako wyzwanie - mówi Kościuszko.

100 km trasa

Trasa wyznaczona przez organizatora ma 100 km długości. Zawodnicy startują z miejsca, gdzie narodziło się państwo polskie, z Poznania, a konkretnie poznańskiej Malty. Następnie pobiegną ulicami centrum miasta, w pobliżu Starego Rynku, a potem przez Ostrów Tumski ruszą w kierunku Gniezna. Po obiegnięciu Jeziora Lednickiego wrócą do Poznania.

Mapa trasy Wings For Life World Run 2016

Na całej trasie, co około 5 km, są rozstawione punkty żywieniowe a nieopodal nich znajdują się toalety. Złapanych przez samochód-metę zawodników z trasy będą zabierać specjalne autobusy oznakowane logo organizatora imprezy. Odwiozą one biegaczy z powrotem na Maltę, gdzie będzie można odpocząć, zjeść i oczywiście odebrać medal.

Drużyny i faworyci

Zawodnicy pobiegną indywidualnie i w drużynach. Swoich biegaczy poprowadzą m.in. aktorka Paulina Holtz w drużynie Wings for Fun, dziennikarka Beata Sadowska, lekkoatletki Monika Pyrek i Joanna Jóźwik oraz Miss Polski na Wózku 2015 Katarzyna Kozioł.

- To będzie mój trzeci start w Wings for Life Run. Za pierwszym razem biegłam w drużynie Adama Małysza, za drugim u Beaty Sadowskiej. Zbyt dużo kilometrów im nie dołożyłam, bo tylko koło 10, ale było fantastycznie. To jedyny oficjalny bieg, w którym biorę udział mimo wielu podobnych propozycji. To okazja, żeby zrobić coś dla innych, spędzając miło czas z fajnymi ludźmi, w atmosferze zabawy, a nie typowej rywalizacji. To mnie motywuje do udziału, a także daje szansę sprawdzenia samej siebie, czy dam radę znowu przebiec koło 10 km, a może ciut więcej. Tym razem biegnę też dla Kiry Gruenberg, austriackiej tyczkarki, która po wypadku na treningu jest sparaliżowana od pasa w dół. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom jak Wings for Life Run lekarze znajdą sposób, jak pomóc ludziom z przerwanym rdzeniem kręgowym - mówi Monika Pyrek.

Mimo, że Wings for Life World Run to bieg charytatywny, zawodnicy będą zacięcie walczyć o zwycięstwo. W Polsce faworytem jest Tomek Walerowicz, który w zeszłym roku był drugi i sumiennie pracował nad formą. Kolejny typowany na zwycięzcę zawodnik to Marcin Kęsy, specjalizujący się w maratonach. Z kolei światowym faworytem biegu jest Etiopczyk Lemawork Ketema, który dwukrotnie został jego globalnym zwycięzcą za pierwszym razem pokonując 78,57 km, a za drugim 79,9 km.

Selfie Run

Nie trzeba jechać do Poznania, żeby wystartować w biegu. Organizatorzy przygotowali specjalną aplikację Selfie Run, dzięki której będzie można pobiec z każdego miejsca na Ziemi swoją własną trasą i uciekać przed wirtualnym samochodem.

Z takiego rozwiązania skorzysta w tym roku m.in. Jerzy Skarżyński, znany maratończyk i autor książek biegowych, który 8 maja będzie świętował ślub córki.

- Mimo, że mam ślub córki, o 13:00 w dniu poprawin przebiegnę pewien symboliczny dystans, żeby zamanifestować to, że jest to impreza bliska mojemu sercu. Sam przekaz imprezy jest na tyle istotny, że uważam, że choćby w ten sposób zamanifestuję solidarność z działaniami, które mają miejsce wokół niej - ze zbieraniem środków, które są przekazywane fundacji Wings for Life - opowiada Skarżyński.

Jak było?

Rok temu najwięcej kilometrów w polskiej edycji biegu przebiegli Bartosz Olszewski (Warszawskibiegacz.pl) - 73,46 km - oraz Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) - 41,84 km. W skali globalnej, tj. ze wszystkich startujących w nietypowym biegu, najdłużej biegł Etiopczyk Lemawork Ketema (79,9 km) i Japonka Yuuo Watanabe (56,33 km).

Zwycięzcy mają prawo wyboru kraju, w którym chcą wystartować w kolejnej edycji. Olszewski zdecydował się na Kanadę, a Stelmach na Australię.

Obejrzyj rozmowę zeszłorocznego zwycięzcy biegu Wings for Life:

Zwycięzca Wings For Life World Run Bartosz Olszewski o biegu - cała rozmowa
Zwycięzca Wings For Life World Run Bartosz Olszewski o biegu - cała rozmowatvn24

Autor: mar, stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam odpoczynek od chłodnej aury. Już we wtorek miejscami termometry pokażą ponad 20 stopni Celsjusza. Ciepłu - które nie potrwa zbyt długo - mogą towarzyszyć gwałtowniejsze zjawiska.

Zbliża się do nas kolejny chłodny front. Zagrzmi

Zbliża się do nas kolejny chłodny front. Zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 20.05 będzie pogodnie. Termometry pokażą maksymalnie 21 stopni Celsjusza. Warunki biometeo przeważnie będą korzystne.

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Jak wykazał zespół europejskich naukowców, zanieczyszczenie powietrza, gęsta zabudowa oraz ograniczenie terenów zielonych w miastach zwiększają ryzyko astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nawet o ponad 10 procent.

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Źródło:
Karolinska Institutet, Lancet Regional Health-Europe

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN