Ponad 88 km przebiegł zwycięski Włoch. Polak drugi na świecie

Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World Run
Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World Run
TVN 24
Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World RunTVN 24

Polacy wspaniale pobiegli w tegorocznej edycji Wings for Life. Bartosz Olszewski, który startował w Kanadzie, ma drugi wynik na świecie. Wyprzedził go Włoch Giorgio Calcaterra.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Najlepszym biegaczem tegorocznej edycji Wings for Life okazał się Włoch Giorgio Calcaterra, który w Mediolanie pokonał dystans 88,44 km. Biegł przez 5,5 godziny. Bartosz Olszewski, Polak biorący udział w zawodach w Nigara Falls w Kanadzie, zajął drugie miejsce na świecie Pokonał dystans 82,42 km.

Polka wygrała w australijskiej edycji Wings For Life - biegnącą tam Dominikę Stelmach meta dogoniła na 55,25 km. W holenderskiej Bredzie najdłużej biegła Diana Gołek (38,39 km). Najlepsza zawodniczką na świecie okazała się jednak Japonka Kaori Yoshida (65,71 km). W Polsce tryumfowali Tomasz Walerowicz, który pokonał 71,12 km i Agnieszka Janasiak, którą samochód-meta dogonił na 39,94 km. - Nigdy nie biegnę na maksa. To ma mi sprawiać przyjemność - opowiadał po biegu Walerowicz, który planował dać się złapać na 75 kilometrze.

Trenerka personalna i biegaczka o tym, jak trenować bezpiecznie
Trenerka personalna i biegaczka o tym, jak trenować bezpiecznieTVN 24

Ponad 100 tys. w słusznej sprawie

Główną ideą biegu jest pozyskanie pieniędzy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Opłata startowa (w Polsce to koszt 120 zł) w całości przeznaczana jest na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.

- Tu się toczy gra o piękne życia tych, którzy teraz pobiec nie mogą - powiedziała Beata Sadowska, ambasadorka Wings For Life. - To przepiękna idea - dodała.

Niezwykłość biegu polega m.in. na tym, że w każdym miejscu na Ziemi zaczyna się dokładnie o tej samej porze.

- Ta idea łączy na całym świecie tysiące ludzi. Gdy jedni się budzą, inni kładą się spać, gdzieś pada deszcz, albo jest ogromny upał. Ale to nie ma znaczenia. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w Wings for Life World Run, muszą rozpocząć bieg czy marsz w tym samym dniu i dokładnie w jednakowym momencie, czyli 8 maja o godz. 11 według uniwersalnego czasu koordynowanego UTC - wyjaśnia Colin Jackson, globalnym dyrektorem sportowym przedsięwzięcia, wicemistrz olimpijski z Seulu 1988, zdobywca czterech medali mistrzostw świata i czterech złotych w mistrzostwach Europy na 110 m ppł.

Ambasadorki Wings for Life World Run
Ambasadorki Wings for Life World Runtvn24

Adam Małysz za kierownicą samochodu-mety

Wings fot Life World Run jest wyjątkowy także dlatego, że zawodnicy nie biegną do mety. To meta goni ich, a konkretnie samochód, z sterami którego zasiadają wybitni kierowcy rajdowi. W Poznaniu kierownicę mety trzyma w tym roku Adam Małysz. Samochód rusza pół godziny po biegaczach. Początkowo jedzie z prędkością 15 km/h, potem co godzinę przyspiesza o 1 km/h, by finalnie osiągnąć prędkość maksymalną 35 km/h. Każda wyprzedzona przez niego osoba zakończy rywalizację.

- Nie trenowałem jazdy w tak powolnym tempie, ale nie boję się tego. Tutaj potrzebna będzie cierpliwość, a tej mi nie brakuje. Na Dakarze też w wielu miejscach mamy ograniczenia prędkości, więc nie jest to dla mnie nowe wyzwanie. Jednak bardzo się cieszę z tej nowej roli! - mówi medalista olimpijski i mistrzostw świata w skokach narciarskich.

W poprzednich edycjach samochodem kierował dwukrotny rajdowy wicemistrz świata 2009 i 2011 w klasyfikacji JWRC i PWRC Michał Kościuszko. W tym roku biegnie razem z innymi zawodnikami.

- Podszedłem do tematu dość poważnie. Zacząłem się przygotowywać od strony biegowej i chociaż sam nigdy wcześniej za bieganiem nie przepadałem, traktuję to jako wyzwanie - mówi Kościuszko.

100 km trasa

Trasa wyznaczona przez organizatora ma 100 km długości. Zawodnicy startują z miejsca, gdzie narodziło się państwo polskie, z Poznania, a konkretnie poznańskiej Malty. Następnie pobiegną ulicami centrum miasta, w pobliżu Starego Rynku, a potem przez Ostrów Tumski ruszą w kierunku Gniezna. Po obiegnięciu Jeziora Lednickiego wrócą do Poznania.

Mapa trasy Wings For Life World Run 2016

Na całej trasie, co około 5 km, są rozstawione punkty żywieniowe a nieopodal nich znajdują się toalety. Złapanych przez samochód-metę zawodników z trasy będą zabierać specjalne autobusy oznakowane logo organizatora imprezy. Odwiozą one biegaczy z powrotem na Maltę, gdzie będzie można odpocząć, zjeść i oczywiście odebrać medal.

Drużyny i faworyci

Zawodnicy pobiegną indywidualnie i w drużynach. Swoich biegaczy poprowadzą m.in. aktorka Paulina Holtz w drużynie Wings for Fun, dziennikarka Beata Sadowska, lekkoatletki Monika Pyrek i Joanna Jóźwik oraz Miss Polski na Wózku 2015 Katarzyna Kozioł.

- To będzie mój trzeci start w Wings for Life Run. Za pierwszym razem biegłam w drużynie Adama Małysza, za drugim u Beaty Sadowskiej. Zbyt dużo kilometrów im nie dołożyłam, bo tylko koło 10, ale było fantastycznie. To jedyny oficjalny bieg, w którym biorę udział mimo wielu podobnych propozycji. To okazja, żeby zrobić coś dla innych, spędzając miło czas z fajnymi ludźmi, w atmosferze zabawy, a nie typowej rywalizacji. To mnie motywuje do udziału, a także daje szansę sprawdzenia samej siebie, czy dam radę znowu przebiec koło 10 km, a może ciut więcej. Tym razem biegnę też dla Kiry Gruenberg, austriackiej tyczkarki, która po wypadku na treningu jest sparaliżowana od pasa w dół. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom jak Wings for Life Run lekarze znajdą sposób, jak pomóc ludziom z przerwanym rdzeniem kręgowym - mówi Monika Pyrek.

Mimo, że Wings for Life World Run to bieg charytatywny, zawodnicy będą zacięcie walczyć o zwycięstwo. W Polsce faworytem jest Tomek Walerowicz, który w zeszłym roku był drugi i sumiennie pracował nad formą. Kolejny typowany na zwycięzcę zawodnik to Marcin Kęsy, specjalizujący się w maratonach. Z kolei światowym faworytem biegu jest Etiopczyk Lemawork Ketema, który dwukrotnie został jego globalnym zwycięzcą za pierwszym razem pokonując 78,57 km, a za drugim 79,9 km.

Selfie Run

Nie trzeba jechać do Poznania, żeby wystartować w biegu. Organizatorzy przygotowali specjalną aplikację Selfie Run, dzięki której będzie można pobiec z każdego miejsca na Ziemi swoją własną trasą i uciekać przed wirtualnym samochodem.

Z takiego rozwiązania skorzysta w tym roku m.in. Jerzy Skarżyński, znany maratończyk i autor książek biegowych, który 8 maja będzie świętował ślub córki.

- Mimo, że mam ślub córki, o 13:00 w dniu poprawin przebiegnę pewien symboliczny dystans, żeby zamanifestować to, że jest to impreza bliska mojemu sercu. Sam przekaz imprezy jest na tyle istotny, że uważam, że choćby w ten sposób zamanifestuję solidarność z działaniami, które mają miejsce wokół niej - ze zbieraniem środków, które są przekazywane fundacji Wings for Life - opowiada Skarżyński.

Jak było?

Rok temu najwięcej kilometrów w polskiej edycji biegu przebiegli Bartosz Olszewski (Warszawskibiegacz.pl) - 73,46 km - oraz Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) - 41,84 km. W skali globalnej, tj. ze wszystkich startujących w nietypowym biegu, najdłużej biegł Etiopczyk Lemawork Ketema (79,9 km) i Japonka Yuuo Watanabe (56,33 km).

Zwycięzcy mają prawo wyboru kraju, w którym chcą wystartować w kolejnej edycji. Olszewski zdecydował się na Kanadę, a Stelmach na Australię.

Obejrzyj rozmowę zeszłorocznego zwycięzcy biegu Wings for Life:

Zwycięzca Wings For Life World Run Bartosz Olszewski o biegu - cała rozmowa
Zwycięzca Wings For Life World Run Bartosz Olszewski o biegu - cała rozmowatvn24

Autor: mar, stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 23.01. Dzień w całym kraju upływać będzie pod znakiem chmur. Znajdą się też miejsca, w których należy spodziewać się opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Może także silniej powiać.

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Erwin. W większości kraju pojawią się opady -deszczu lub deszczu ze śniegiem. Erwin odsunie się od nas w piątek, a jego miejsce zajmie zatoka niżowa związana z wirem północnoatlantyckim. To oznacza wzrost temperatury - nawet do dwucyfrowych wartości.

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Ratownicy w Karkonoszach ewakuowali przy użyciu lin turystę, który doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu. To w ostatnich dniach kolejna akcja ratunkowa goprowców. W górach jest bardzo ślisko.

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy stanu Queensland w północno-wschodniej Australii mierzą się z ekstremalną falą gorąca. Temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Oprócz ostrzeżeń dotyczących upału lokalne służby wydały także alerty o wysokim zagrożeniu pożarowym.

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Źródło:
ABC, news.com.au

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Do 28 wzrósł bilans ofiar dewastującej fali pożarów, jakie trawią Kalifornię od ponad dwóch tygodni - poinformowały władze stanowe. Do wtorkowego wieczoru żywioł objął powierzchnię ponad 15 140 hektarów. Z powodu pojawienia się nowych skupisk ognia ewakuowano mieszkańców okolic miasta San Diego.

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Źródło:
PAP, CNN, Cal Fire

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl