Polski baseballista schudł 50 kg. "Od dziecka byłem otyły"

Metamorfoza Marcina Czwojdraka
Metamorfoza Marcina Czwojdraka
Metamorfoza Marcina Czwojdraka

Marcin Czwojdrak, polski baseballista, od dziecka walczył z otyłością. Lekarze nie potrafili mu pomóc. W wieku 18 lat ważył już 150 kg. W końcu sam zawalczył o swoje zdrowie i lepszy wygląd. W TVN Meteo Active zdradza, jak udało mu się schudnąć.

Marcin Czwojdrak to reprezentant Polski w baseballu, zawodnik pierwszoligowego zespołu Demony Miejska Górka. Mimo, że z tym sportem związany jest od siódmego roku życia (co oznaczało 2-3 treningi w tygodniu po 2 godziny) i od dziecka chętnie podejmował się rozmaitych aktywności fizycznych, to zawsze był otyły.

Marcin od dziecka był otyły

- Z otyłością borykałem się już od urodzenia. Zawsze byłem największy i najgrubszy. Mimo opieki lekarzy cały czas rosłem - opowiada.

Specjaliści nie byli w stanie ustalić, czemu Marcin tyje. W konsekwencji było go coraz więcej. Jego maksymalna waga to 150 kg w 2008 r. Miał wtedy 18 lat.

- Na pewno były popełniane straszne błędy żywieniowe. Pochłaniałem słodycze, nie jadłem w szkole przez osiem godzin, bo się wstydziłem lub nie jadłem kolacji po treningu, kiedy kończyłem go po 21 - opowiada Marcin.

Jak zaczął

Dlaczego postanowił zawalczyć o mniejszy rozmiar?

- Po skończeniu liceum zacząłem się zastanawiać nad swoim życiem, co chcę robić dalej. Strasznie interesowała mnie informatyka, ale zastanawiałem się, jakie pierwsze wrażenie zrobię na pracodawcy, jak ja bym siebie odebrał - opowiada bohater metamorfozy.

Po skończeniu liceum miał dużo wolnego czasu. Zaczął ćwiczyć w siłowni u kolegi w piwnicy.

- Po paru tygodniach ćwiczeń zobaczyłem pierwsze rezultaty i zacząłem się interesować poprawną techniką. Później zacząłem zwracać uwagę na jedzenie, stopniowo wykluczając złe produkty. Im więcej zmian robiłem, tym efekty były lepsze - mówi Marcin.

Szybka zmiana

Po pierwszym miesiącu zgubił 13 kg, po drugim 11 kg, a po trzecim 8 kg. Łącznie po ok 7-8 miesiącach ze 150 kg schudł do 103 kg.

- Niestety moje ciało było bardzo sflaczałe, z powodu nadmiaru skory. Trzeba było zacząć wypełniać je mięśniami - mówi Marcin.

Postawił na trening siłowy, który łączył z treningiem cardio, najczęściej w plenerze, na bieżni czy orbitreku. Do tego dochodziły treningi i mecze baseballowe.

- Motywował mnie fakt, ze znajomi nie poznają mnie na ulicy. I w końcu stało się to moim stylem życia: wczesne wstawanie, treningi siłowe, cardio. Poczułem, że chcę pomagać takim ludziom jak ja i zostałem trenerem personalnym - podsumowuje swoją walkę.

Pod górkę

Marcin mówi, że najtrudniejsze w procesie odchudzania było nauczenie się cierpliwości i konsekwencji.

- Niejednokrotnie miałem chwile załamania, patrząc w lustro i nie widząc kompletnie efektów po sobie. Zaczynałem się wtedy zastanawiać, po co to robię, jaki to ma sens, czy uda mi się zdobyć to, o czym marzę? - opowiada nasz bohater.

W końcu dopiął swego. Jego waga to teraz 98 kg. Trzyma ją już dwa lata, ale chce zrzucić jeszcze 8 kg.

W sumie cały proces metamorfozy trwał sześć lat. Dlaczego tak długo? Bo najpierw zrzucał tkankę tłuszczową, a potem budował mięśnie. Jedno i drugie wymaga sporo czasu i racjonalnego odżywiania.

Rezultaty

- Moje życie zmieniło się o 180 stopni. Stałem się odważny, wygadany, otwarty na świat. Chodzę z uśmiechem i podniesioną głową - opowiada Marcin.

W baseballu poprawiły się jego wyniki indywidualne. Nabrał mocy, dynamiki, siły i szybkości, dzięki czemu drużyna ma z niego jeszcze więcej pożytku niż wcześniej.

Motywacja

- Zmieniajcie marzenia w cele, wstawajcie z foteli, sprzed telewizora, zacznijcie robić coś, żeby ten cel zrealizować. Samo się nie zrobi - apeluje Marcin.

Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Pogoda w drugiej połowie tygodnia znów może zrobić się gwałtowna. Do części kraju mają wrócić burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Powrót niebezpiecznej aury. Tutaj mogą pojawić się burze

Powrót niebezpiecznej aury. Tutaj mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pierwsza fala upałów może nawiedzić Polskę już w przyszłym tygodniu. Z modeli meteorologicznych wynika, że w niektórych regionach temperatura maksymalna może wzrosnąć powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kulminacja ciepła spodziewana jest na środek tygodnia.

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Pogoda na dziś. Środa 12.06 w całym kraju przyniesie pochmurną, ale spokojną aurę. Tylko w niektórych regionach spodziewane są słabe opady. Na termometrach zobaczymy od 17 do 22 stopni Celsjusza, a warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy sparaliżowały największe lotnisko na Majorce. Woda opadowa wdarła się do hali budynku, zalewając sklepy i poczekalnie, oraz całkowicie pokryła płytę lotniska. Przez kilka godzin ruch na lotnisku był wstrzymany.

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Źródło:
PAP, Reuters, Ser100, AENA

Kolejne dni przyniosą nam powolny wzrost temperatury. Chociaż w środku tygodnia termometry pokażą miejscami zaledwie 17 stopni Celsjusza, w weekend będzie już zdecydowanie cieplej. Wyższe wartości przyniosą jednak powrót gwałtownej aury.

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 40-stopniowe upały nadciągają do Grecji. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz dał się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wschodniej i południowej Polski. W województwie świętokrzyskim deszcz zalał drogę dojazdową do przedszkola. Konieczna była interwencja strażaków, którzy ewakuowali dzieci przy pomocy pontonu.

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Źródło:
KW PSP Kielce, Państwowa Straż Pożarna

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive

Wirusy o imponujących rozmiarach zostały znalezione na powierzchni pokrywy lodowej na Grenlandii. Ich występowanie jest prawdopodobnie powiązane z obecnością śnieżnych alg - glonów zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, które podczas zakwitów przyspieszają topnienie pokrywy lodowej. Wiedza o tym, jak kontrolować te drobnoustroje, może pomóc ograniczyć utratę lodu.

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Źródło:
PAP, Aarhus University

Ryba rzadko spotykanego gatunku została znaleziona na plaży nad Pacyfikiem w stanie Oregon na północnym zachodzie USA. Mierzący ponad dwa metry przedstawiciel rodzaju samogłowów zapuścił się daleko od swoich rodzinnych stron - zwierzęta te zamieszkują głównie wody południowej półkuli i okolice równika. Po raz pierwszy gatunek ten opisano niecałą dekadę temu.

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Źródło:
CNN, ADW

Burze z gradem spowodowały poważne straty w Austrii. Intensywne ulewy nawiedziły w weekend południowe regiony kraju. Mieszkańcom Tyrolu we znaki dało się intensywne gradobicie, które zniszczyło wiele samochodów. W Styrii zalane zostały ulice i piwnice, pękła również tama - spiętrzona woda zatopiła miejscową remizę strażacką.

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, merkur.de

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna kwitnąć w wielu miejscach barszcz Sosnowskiego. Jak piszą Lasy Państwowe, kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny. W soku i w olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo.

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

Źródło:
Lasy Państwowe, GIS, GDOŚ, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz doprowadził w weekend w Chile do osunięcia się ziemi. Na nagraniu z drona widać luksusowy kompleks apartamentów, stojący na skraju zapadliska. Osoby przebywające w budynku ewakuowano.

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Źródło:
Reuters

W niedzielę w powiecie tarnowskim (Małopolskie) pojawił się zalążek trąby powietrznej. Nagranie, na którym widać wirujący lej w miejscowości Nieciecza, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw zrobi się zimniej niż zwykle w czerwcu, a później uderzy gorąco. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mierzący około pięciu metrów długości pyton połknął w całości 45-letnią kobietę na indonezyjskiej wyspie Sulawesi - podały lokalne media. Zwłoki wydobyli z brzucha węża mieszkańcy wioski.

Pyton połknął kobietę

Pyton połknął kobietę

Źródło:
PAP

Osuwisko zniszczyło górską drogę w stanie Wyoming. Do pierwszego uszkodzenia doszło kilka dni temu, jednak początkowo wydawało się ono niegroźne, a na trasie przywrócono ruch. Dopiero w sobotę pękła cała skarpa, porywając ze sobą spory fragment jezdni.

Droga rozerwana przez osuwisko. "Nie dało się zapobiec katastrofalnej awarii"

Droga rozerwana przez osuwisko. "Nie dało się zapobiec katastrofalnej awarii"

Źródło:
CNN, WYDOT

Ruchome piaski wciągnęły turystkę na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jak wspominała kobieta, w pewnym momencie po prostu zapadła się w piasku po biodra i przestała czuć grunt pod stopami. Lokalne media przekazały, że od pewnego czasu plażowiczom zdarza się wpadać w ruchome piaski.

Ruchome piaski wciągnęły turystkę. "Nie czułam dna"

Ruchome piaski wciągnęły turystkę. "Nie czułam dna"

Źródło:
Maine Public, New York Post