Polska jest "zanieczyszczona światłem" i traci ciemne niebo - alarmują ekolodzy. Odpowiadać ma za to niewłaściwa polityka oświetlania ulic, która skutkuje utratą ciemnego nieba. Zdaniem ekologów to już nie tylko problem astronomów, lecz także jedno z dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń środowiskowych
"Zanieczyszczenie światłem" sprawiło, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydował o przyznaniu dotacji dla organizatorów europejskiego sympozjum na rzecz ochrony ciemnego nieba i racjonalnej polityki oświetleniowej. Odbędzie się ono we wrześniu tego roku w Bielsku-Białej.
Konferencję zorganizuje śląskie stowarzyszenie Polaris-OPP z Sopotni Wielkiej , które - po raz pierwszy w Polsce - zamierza zgromadzić na wspólnej konferencji międzynarodowych ekspertów zajmujących się astronomicznymi obserwacjami ciemnego nieba oraz samorządowców, decydujących o tym, jak wygląda oświetlanie ulic w gminach.
Polaris-OPP ma już sukcesy W ubiegłym roku aktywiści stowarzyszenia Polaris-OPP opracowali projekt służący utworzeniu pierwszego w kraju obszaru ochrony ciemnego nieba. Inwestycja polegała na całkowitej modernizacji oświetlenia ulicznego w Sopotni Wielkiej wraz z wyznaczeniem punktów obserwacyjnych nocnego nieba oraz nocnych krajobrazów i pejzaży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Podjęte działania przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a także poprawy bezpieczeństwa na drogach dzięki lepszemu doświetleniu ulic - zastosowano tam specjalne oprawy latarni z płaskimi szybami. Uregulowane w ten sposób światło nie oślepia okien domów czy wyjeżdżających z ciemności kierowców.
Na całym świecie i w Polsce
O problemie utraty ciemnego nieba mówi się już w kategoriach zagrożeń ekologicznych. W ocenie części ekspertów jest to zjawisko postępujące znacznie szybciej niż globalne ocieplenie czy też zanieczyszczenie odpadami. Obrońcy środowiska postanowili stanąć z nim do walki.
Pierwsza organizacja zajmująca się ochroną nocnego nieba powstała w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Później powstało wiele podobnych inicjatyw. Stworzono kilkadziesiąt portali i stron internetowych poświęconych tej tematyce. Propagują one idee ochrony nocnego nieba w mediach oraz promują racjonalne i przyjazne dla środowiska oświetlenie w miastach.
Także w Polsce problemy ze sztucznym światłem stają się coraz bardziej uciążliwe - nie tylko dla mieszkańców dużych aglomeracji, lecz także dla ludzi zamieszkujących nawet małe wsie i miasteczka. Odpowiada za to - zdaniem astronomów i ekologów - brak norm regulujących "zanieczyszczenie światłem" w połączeniu z niewłaściwą polityką oświetlenia ulic.
Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP