Pogoda mocno daje się we znaki. W wielu miejscach kraju pojawiły się intensywne burze z gradem i silnymi opadami deszczu. Niebezpieczna aura utrzyma się jutro w górach, ostrzega IMGW.
W piątek po godzinie 13 lokalnie pojawiły się liczne burze. Ich natężenie było zmienne. Początkowo umiarkowane, od godziny 15 silne, po godzinie 17 słabe.
Zjawiska powoli zanikają. Aktualnie charakteryzują się natężeniem umiarkowanym 10-15 l/mkw. i porywami wiatru do 70 km/h.
Aktualną sytuację pogodową w kraju śledzi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.
Gdzie grzmi?
Po godzinie 19.00 Chrzanowski poinformował, że burze występują
- w woj. warmińsko-mazurskim w okolicach miejscowości: Reszel, Ruciane Nida, Mrągowo, Olsztynek
- w woj. podlaskim w okolicy Białegostoku i Zabłudowa
- w woj. mazowieckim w Serocku i Sulejówku
- w woj. kujawsko-pomorskim w okolicy Lubienia i Izbicy Kujawskiej
- w woj. wielkopolskim w okolicach miejscowości: Koło, Rychwał, Stawiszyn, Ostrów Wielkopolski, Pogorzela
- w woj. dolnośląskim w okolicy Lubina
Legenda:
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Charakterystyka
W Polsce od kilku dni dobowy przebieg zmian elementów pogodowych jest zgodny ze schematem:
rano bezchmurnie, potem szybki wzrost temperatury (przy dużej operacji słońca) o nawet 2-3 st. C na godzinę, dalej stopniowy wzrost zachmurzenia wraz z rozwojem warunków do konwekcji i w końcu, w godzinach popołudniowych opady deszczu lub burze.
Kolejne stadia rozwojowe chmury Cumulus z której powstanie na końcu Cumulonimbus burzowy noszą wdzięczne nazwy fractus, humilis, mediocris i congestus ( postrzępiony, niski, średni, wypiętrzony). Koło godziny 14-15 w atmosferze jest już tyle energii aby pojawiły się wyżej omawiane zjawiska.
Dopóki operuje słońce utrzymywać się będą one ze zmiennym rozkładem przestrzennym. Pod wieczór dostawa energii zostaje ograniczona i zjawiska burzowe zaczynają zanikać.
Podobny przebieg pogody panuje w klimacie podzwrotnikowy, który charakteryzuje się niezwykła regularnością podobnych zjawisk – „prawie według zegarka”.
Dzisiejsza pogoda „nie zakłóci” schematu - przelotny deszcz i burze będą nam towarzyszyły do godzin późnowieczornych 20-22.
IMGW ostrzega
Pogoda jest niebezpieczna. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla przeważającego obszaru kraju.
Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują od godzin popołudniowych do późnego wieczora i godzin nocnych:
- w woj. w woj. warmińsko-mazurskim do godziny 21;
- w woj. pomorskim do godziny 22;
- w woj. kujawsko-pomorskim do godz. 1 w sobotę;
- w woj. zachodniopomorskim do godz. 20;
- w woj. lubuskim do godz. 1 w sobotę;
- w woj. wielkopolskim do godziny 1 w sobotę;
- w woj. dolnośląskim do godziny 23;
- w woj. opolskim do północy
- w woj. łódzkim do 1 w sobotę;
- w woj. mazowieckim i lubelskim do godziny 2.30 w sobotę.
Ostrzeżenia przed ulewnym deszczem obowiązują w rejonach górskich od sobotniego poranka do popołudnia:
- na południu woj. małopolskiego. W godzinach 6-16 synoptycy prognozują tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów ma wynieść od 15 do 25 l/mkw., lokalnie 30 l/mkw. Mogą też pojawić się burze.
- w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W godzinach 3-15 IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów ma wynieść od 15 do 25 l/mkw., lokalnie 30 l/mkw.
Alert pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Dotychczasowe zniszczenia
Na Kontakt 24 otrzymujemy od Was wiele zdjęć, na których pokazujecie nadciągającą lub trwającą burzę. Czarne chmury nad Oławą (woj. dolnośląskie) pokazał nam na swojej fotografii Reporter 24 Igor. Z kolei o burzowym popołudniu w Tucholi uwiecznił na swoich zdjęciach z kolei Marek. Mocno popadało w Bydgoszczy (woj. kujawsko - pomorskie). Na filmach nadesłanych przez Reporterów 24 widzimy zalaną ulicą Grunwaldzką (patrz wideo powyżej).
- W paru miejscach rzeczywiście jest więcej wody, są zalane ulice i piwnice - poinformował nas st. bryg. Tomasz Płaczkowski zastępca Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.
Autor: AD,msb/rp / Źródło: TVN Meteo