Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.
Impreza ma rozpocząć się 7 września, ale do końca kwietnia organizatorzy przyjmowali zgłoszenia. Podczas zawodów będzie trwała również konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów ds. kosmosu.
- Równocześnie z zawodami odbędzie się międzynarodowa konferencja "Człowiek w Kosmosie" organizowana przez Mars Society. Przybędą na nią reprezentanci branży kosmicznej, m.in. założyciel organizacji Mars Society Robert Zubrin oraz profesor Uniwersytetu Stanforda G. Scott Hubbard, były szef NASA Ames. W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele branży medycznej, naukowej oraz prywatni przedsiębiorcy. Ponadto w ramach Pikniku Naukowego w specjalnie przygotowanych namiotach będzie można zobaczyć pokazy i eksperymenty dostosowane do wieku i zainteresowań zgromadzonej publiczności. - mówił Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, organizator zawodów.
Do rywalizacji staną drużyny z całego świata
Organizacja European Rover Challenge 2014 w Polsce została ogłoszona podczas konferencji kosmicznej w Paryżu jesienią ubiegłego roku. Gospodarzem zawodów będzie Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin. Wśród zgłoszonych są drużyny z całego świata: z USA, Kanady, Australii, Egiptu, Indii, Kolumbii, Bangladeszu i oczywiście kilka ekip z Polski.
Organizatorem European Rover Chellenge jest Mars Society Polska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, ABM Space Education oraz Austriackim Formum Kosmicznym.
Kilku etapowy wyścig
Rywalizacja drużyn studentów, absolwentów i pracowników uczelni oraz ich łazików składać się będzie z czterech etapów. W pierwszym z nich, roboty powinny pobrać próbki z powierzchni Marsa i dokonać ich analizy pod kątem ewentualnego życia. Drugi etap ma mieć charakter terenowy. Wynalazki młodych inżynierów mają się bowiem poruszać na nawigacji za pomocą systemu GPS i pokonywać przeszkody. Pozostałe dwa zadania będą dotyczyć obsługi i naprawy urządzeń. Wszystkie etapy mają być wykonywane zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z łazikami.
Europejski odpowiednik
European Rover Challenge rozszerzyło zasięg zawodów na Europę. Są odpowiednikiem University Rover Challenge organizowanych w USA przez Mars Society. W konkursie za oceanem polscy naukowcy wielokrotnie odnosili sukcesy.
Potrafimy być najlepsi
W poprzedniej edycji University Rover Challenge zwycięzcą był Hyperion z zespołu z Politechniki Białostockiej, a drugie miejsce zajął Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej.
- Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jeśli bierzemy się za jakiś projekt, to chcemy i potrafimy być w nim najlepsi - powiedział po sukcesie Polaków w amerykańskiej edycji konkursu, Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.
Polska organizatorem kosmicznego konkursu
Teraz dzięki European Rover Challenge w Polsce młodzi inżynierowie będą mogli liczniej uczestniczyć w konkursie organizowanym w naszym kraju.
- Cieszymy się, że w tym roku dajemy im możliwość startu w Polsce i to w naszym Centrum Naukowo-Technologicznym. Projekt ten doskonale wpisuje się w realizację Regionalnej Strategii Badań i Innowacyjności - powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
- Organizacja European Rover Challenge w Polsce, to nie tylko duże wyróżnienie dla naszego kraju, który dopiero co wstąpił do Europejskiej Agencji Kosmicznej i chce się promować w tym zakresie na świecie - powiedział Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.
- To także możliwość na zaistnienie kolejnych, zdolnych i ambitnych zespołów studenckich z Polski oraz dla ekip z innych państw europejskich - dodał.
Zobaczcie co powiedział po zwycięstwie Polaków ubiegłorocznego konkursu University Rover Challenge - europejski koordynator Mars Society - Łukasz Wilczyński. (materiał archiwalny 06.2014)
Stowarzyszenie Mars Society Polska
Mars Society Polska jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Promuje badania w celu doprowadzenia do załogowej misji na Marsa. Do organizacji przynależą specjaliści z dziedziny astronautyki: Robert Zubrin, Buzz Aldrin, naukowcy, filmowcy: James Cameron, pisarze: Kim Stanley Robinson i wszyscy inni miłośnicy kosmosu i entuzjaści obecności człowieka na Marsie.
Autor: PW/ja / Źródło: marssociety.pl, roverchallenge.eu
Źródło zdjęcia głównego: Mars Society