Ruszyła tegoroczna odsłona cieszącej się niezwykłą popularnością akcji "Sprzątanie świata - Polska". Upłynie ona pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę" i będzie nakierowana przede wszystkim na problem nadmiernej produkcji odpadów przez Polaków.
"Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę". Właśnie pod takim hasłem odbywa się tegoroczna akcja "Sprzątanie świata - Polska", którą zainaugurowano w piątek w Krakowie.
Góry śmieci zasypują Polskę
Jak wyjaśniają organizatorzy kampanii, nawiązujące do ludowej wyliczanki hasło ma zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzebę ograniczania produkcji odpadów. Stanowi ona najważniejszy krok do rozwiązania problemu gór śmieci, które dosłownie zasypują Polskę - nie tylko na składowiskach odpadów, ale i na dzikich wysypiskach.
Od 19 lat w Polsce
- 19 lat temu sprowadziłam tę akcję do Polski. Nie myślałam, że tak cudownie ona się rozwinie. Widać już, ile się zmieniło na lepsze w naszym kraju. Jest mniej śmieci w lasach, na poboczach dróg. Wydaje mi się, że dzieci i młodzież w przyszłości będą już dbać o środowisko na co dzień - powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji "Sprzątanie świata - Polska" i prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Festyn na Małym Rynku
Tegoroczną akcję rozpoczął festyn ekologiczny na krakowskim Małym Rynku. Do końca weekendu w tym miejscu można odwiedzać namioty tematyczne. W jednym z nich na dzieci czekają animatorzy, którzy zaproponują im gry i zabawy, np. budowę ekologicznego miasta z kartonu czy malowanie ekologicznych kolorowanek.
"Rozmiar niespotykany na świecie"
Światowa kampania "Clean Up the World", zapoczątkowana w Australii, odbywa się w trzeci weekend września od 1993 roku. Rok później "Sprzątanie Świata" zorganizowała w Polsce Mira Stanisławska-Meysztowicz. Jak zaznaczył wiceprezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, Sławek Brzózek, w Polsce "akcja przybiera rozmiar niespotykany na świecie".
- To jest kilka tysięcy lokalnych inicjatyw. Zazwyczaj w naszym kraju ten trzeci weekend września rozpoczyna całoroczne programy informacyjne, edukacyjne, inwentaryzacyjne, które trwają do przełomu maja i czerwca. Mają one swój godny finał podczas obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska 5 czerwca - powiedział Brzózek.
Wiceprezes poinformował też, że rekord frekwencji w akcjach przeprowadzanych w Polsce w trzeci weekend września wyniósł 1,5 mln osób.
Finał za kilka dni
Akcja organizowana w Polsce przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację "Sprzątanie świata - Polska" symbolicznie zakończy się 21 września w Nadleśnictwie Bielsko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. 23 września w Warszawie, w ramach podziękowań dla uczestników, odbędzie się gra miejska "Drzewdroidy".
Autor: map/mj / Źródło: PAP