Skoczkowie mają już za sobą pierwsze treningowe skoki na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Konkursy Pucharu Świata odbędą się w piątek i sobotę 21 stycznia. Sprawdziliśmy, jaka pogoda czeka w tym czasie na skoczków.
Pierwszego dnia zawodów pogoda jest dobra. Temperatura w południe wynosi 0 st. C, a odczuwalna dochodzi do -6 st. C. Wieje słaby wiatr z zachodu, w porywach osiągający 17 km/h. Suma opadów śniegu wyniesie dziś maksymalnie 6,1 mm.
Sobota pod znakiem zapytania
Pogoda może utrudnić zawody sportowe tylko w sobotę, ale dopiero po południu. - Pierwsza połowa dnia będzie pogodna. Rano termometry pokażą -6 st. C. Opadów śniegu nie będzie - wyjaśnia Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
W drugiej części dnia niebo zacznie się chmurzyć. Po południu wystąpią słabe opady śniegu, wieczorem nasilą się. Temperatura wyniesie -2, -3 st. C.
Zawody mogą utrudnić też silne porywy wiatru. - W sobotę będzie wiać z południowego-zachodu, w porywach do 40 km/h. Wieczorem prędkość wiatru wzrośnie i wyniesie 50-60 km/h - prognozuje Unton-Pyziołek
Skaczą od 31 lat
Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywane są w Zakopanem od 1980 roku. Zwycięzcami pierwszego konkursu byli Polacy - w pierwszym dniu wygrał Stanisław Bobak, w drugim Piotr Fijas.
W tym roku do udziału w zawodach zgłosiło się 15 ekip, w tym Polacy w składzie: Kamil Stoch, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Byrt, Piotr Żyła, Bartłomiej Kłusek, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Krzysztof Miętus.
Nad bezpieczeństwem zawodników i kibiców, których ma być ponad 20 tysięcy, czuwać będzie około 500 policjantów, ochroniarzy, strażaków, strażników miejskich i patroli straży granicznej. Przygotowane są także służby medyczne szpitali powiatowych w Zakopanem i Nowym Targu.
Autor: ar,mm/rs / Źródło: TVN Meteo, PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Gdzie jest burza? W piątek 2.05 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.
Gdzie jest burza? Linia nawałnic nad częścią kraju
IMGW ostrzega przed burzami niemal we wszystkich województwach. Lokalnie zjawiskom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę oraz opady gradu. W kilku regionach obowiązują alarmy drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali. Sprawdź, gdzie należy spodziewać się groźnych zjawisk.
Seria trzęsień ziemi nawiedziła w piątek Cieśninę Drake'a, która oddziela Ziemię Ognistą od zachodniej Antarktydy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,4 - poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).
Silne trzęsienie ziemi, możliwe tsunami. "Wzywamy do ewakuacji"
W piątek w wielu regionach Polski spodziewane są burze, którym towarzyszyć mają ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Niewykluczone, że lokalnie spadnie grad. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk przez nasz kraj? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy
W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.
Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie
Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.
Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem
- Źródło:
- PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl
Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.
Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości
Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.
Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano
Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.
Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"
Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.
Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko
Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.
Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"
Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.
Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.
Wolą dzikie kopytne od bydła i koni
Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.
Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"
Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.
Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali
Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.
Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby
Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie
Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.
Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos
Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.
Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec
Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.
Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów
Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.