Pogoda pomaga w walce ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem?
Jak walczyć ze smogiem?
tvn24
Jak walczyć ze smogiem?tvn24

W walce ze smogiem pomoże nam teraz głównie pogoda, dzięki której jakość powietrza w Polsce powoli zacznie się poprawiać. Niestety, na mapie nadal widzimy sporo czerwonych punktów, do wieczora sytuacja ta powinna się jednak poprawić. Zapoznaj się z aktualną sytuacją w polskich miastach.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

W ciągu najbliższej doby nasunie się nad Polskę zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Przyniesie śnieg, przechodzący w opady deszczu ze śniegiem i deszcz. - Zniknie również inwersja osiadania, wzrośnie prędkość wiatru do 50 km/h, a na zachodzie kraju do 70 km/h, na wybrzeżu osiągnie nawet 85 km/h - mówi Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. Warunki pogodowe będą więc sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Pogoda wpłynie na jakość powietrza
Pogoda wpłynie na jakość powietrzatvnmeteo.pl

Taka sytuacja meteorologiczna będzie sprzyjać intensyfikacji dyspersji zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.

Jak na razie widzimy jednak jeszcze sporo czerwonych punktów, które oznaczają zły, bardzo zły lub dostateczny stan jakości powietrza. Miejsca te cały czas są jeszcze zanieczyszczone, jednak w stosunku do poprzednich dni sytuacja zdecydowanie się poprawia.

Poprawa w woj. śląskim

Stopniowo poprawia się jakość powietrza w woj. śląskim, przy jednoczesnym wzroście zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia - poinformował w środowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ podał, że obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo - wschodniej Polski przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny. Największe stężenia jednogodzinne, przekraczające wartość 200 mikrogramów na metr sześcienny występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło), dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce).

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - podkreśla Inspektorat.

Stężenie pyłu zawieszonego (PM10) w godz. 13-14 w Polsce (GIOŚ)

Ministerstwo Środowiska zaznaczyło jednak, że na obszarach, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego przebywania na otwartym powietrzu powinny unikać małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy.

Tak zła sytuacja w południowej części kraju powiązana jest z wysoką emisją ze źródeł komunalnych.

Obecnie zanieczyszczenie powoli spada. Nadal jednak wiele norm jest przekroczonych. Jeśli musimy wyjść z domu, warto zaopatrzyć się w maski przeciwpyłowe, które można kupić w aptece za ok. 25-30 gr za sztukę.

Smog w Polsce
Smog w Polscetvn24

Zła sytuacja w Warszawie

Jakość powietrza w Warszawie nie jest dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 po godz. 15 w środę przy ul. Marszałkowskiej 68 wyniosło 295,4 µg/m3. Jakość tego powietrza nadal określana jest jako zła.

Poprawa na Śląsku

W woj. śląskim, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, zdaniem służb kryzysowych jakość powietrza miała się stopniowo poprawiać.

W wielu miejscach stężenie pyłów nadal jest bardzo wysokie. Według danych z godz. 15 w środę stężenie PM10 w Rybniku spadło i wynosiło 32,5 µg/m3. W Katowicach było to 142,1 µg/m3. W porównaniu do poprzednich dni stężenie w tych miastach zmniejszyło się. Podobnie w Częstochowie, gdzie obecnie wynosi 55,9 µg/m3.

W poniedziałek prezydent Rybnika stwierdził, że najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Zdecydował też, że uczniowie we wtorek i środę nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000 proc. W niektórych dzielnicach wyniki były jednak nawet trzykrotnie gorsze.

Jakość powietrza w woj. śląskim (WIOŚ Katowice)

Bezpłatna komunikacja miejska w Kielcach

W Kielcach jakość powietrza względem poprzednich godzin poprawiła się i jakość powietrza określana jest jako dostateczna. Po godz. 15 stężenie PM10 wynosiło 76,0 µg/m3.

W poniedziałek władze Kielc, w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza, wprowadziły bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich pasażerów. Będzie ona obowiązywała jeszcze we wtorek i w środę.

Jakość powietrza w woj. świętokrzyskim (WIOŚ Kielce)

W Krakowie powietrze bardzo złe

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni również mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Po godz. 15 w środę stężenie pyłu zawieszonego PM10, mierzonego na ulicy Mietla, wyniosło 403,7 µg/m3. Stan powietrza GIOŚ określa jako bardzo zły.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i gmin ościennych o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych.

- Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla i o niespalanie w nich odpadów domowych - podkreślił.

Jakość powietrza w woj. małopolskim (GIOŚ Kraków)

Poznań na dobrej drodze

Ostrzeżenie dotyczące stężenia zawieszonego w powietrzu pyłu PM10 zostało ogłoszone także w zwykle wolnym od smogu Poznaniu. Jakość powietrza znacznie się tu już polepszyła. W środę po godz. 15 stężenie pyłu wynosiło 36,5 µg/m3. Stężenie pyłu PM2,5 wyniosło 42,8 µg/m3. To znacznie niższe wartości od tych, które występowały w momencie wydania ostrzeżenia - o północy stężenie PM10 wynosiło 328 µg/m3. Dwie noce wcześniej było niewiele lepiej - 249 µg/m3.

- Na tak wysokie stężenie składa się kilka czynników: sezon grzewczy, niska temperatura, niski pułap chmur, mgły i przede wszystkim brak wiatru. W niedzielę od godziny 17 była cisza, zero wiatru. Generalnie Poznań stał. Ruch wiatru pomaga rozrzedzać te zanieczyszczenia - tłumaczyła Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jakość powietrza w woj. wielkopolskim (WIOŚ Poznań)

Zawyżone normy

Warto zwrócić uwagę na to, że normy w Polsce zostały podwyższone w 2012 roku, przez co w naszym kraju dopuszczalne są znacznie wyższe stężenia zanieczyszczeń niż w pozostałych krajach europejskich.

- Jeżeli patrzymy na normy europejskie, to oczywiście polska norma została w 2012 roku zawyżona i to jest te słynne 300 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, od tego momentu mówimy o alarmach smogowych. Natomiast w Paryżu to jest 80 mikrogramów. Gdybyśmy mieli normę francuską w Polsce, to mielibyśmy permanentne alarmy smogowe właściwie w całej Polsce i to nie tylko w dużych miejscowościach - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Global Compact (inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zrzesza firmy i instytucje, by dyskutowały o warunkach zrównoważonego rozwoju).

Jak zauważa Wyszkowski, w Polsce obszarów, w których mierzy się jakość powietrza jest 46, z czego w 35 sytuacja jest bardzo zła.

Jak walczyć ze smogiem w Polsce?

Gościem TVN24 był Marek Józefiak ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Rozmowa dotyczyła smogu w Polsce i tego, jak z nim walczyć. Jakie są mity dotyczące smogu w Polsce?

- Często spotyka się taki głos: a smog to tylko samochody, albo Niemcy też palą węgiel, ale jakoś tam ten problem nie jest tak duży. Faktem jest natomiast, że głównym źródłem smogu w Polsce jest ogrzewanie domów - tłumaczył Józefiak.

Najczęściej ogrzewamy nasze domy węglem. Taka sytuacja jest niespotykana w innych krajach. We Francji, czy w Niemczech, węgiel nie jest podstawowym paliwem do ogrzewania.

Drugim problemem jest to, że palimy ten węgiel w instalacjach o bardzo niskiej sprawności. Nie ma żadnych norm, dotyczących w jakim kotle można palić. Takie normy są w Niemczech, Czechach. Producenci w Polsce dostosowują się do tych norm niemieckich. Polskie kotły są tam eksportowane. Jednak w Polsce tak nie jest. Polski Rząd powinien ustanowić takie normy i wydać rozporządzenia dotyczące jakości węgla. U nas można palić odpadami węgla, czyli mułami, miałami węglowymi i flotokoncentratami. Np. w Czechach jest to zakazane. Trzeba także ustanowić normy dotyczące kotłów.

Kolejną sprawą jest także ocieplenie domów.

- Siedem na dziesięć polskich domów, a domów w Polsce jest ponad pięć milionów, jest ocieplonych słabo lub wcale - zaznaczył Józefiak.

Ludzie, aby zaoszczędzić palą śmieci, co jest zakazane. Polakom trzeba pomóc w ociepleniu domów. Takie programy są prowadzone m.in. w Niemczech, Czechach i Słowacji. U nas takiego narodowego programu termomodernizacji nie ma. Będzie to dla Polski duży krok cywilizacyjny. Obecny rząd zlikwidował program "Ryś", który zakładał dopłaty do termomodernizacji.

Smog można porównać do biernego palenia. Przeciętny warszawiak wypala biernie trzy papierosy dziennie. W Krakowie, czy w Zakopanem jest to już prawie pół paczki dziennie. W Opocznie i w Nowym Targu jest to już prawie paczka dziennie. Ten problem dotyczy całej Polski.

Warto jednak zmiany zacząć od siebie. Może możemy zmienić ogrzewanie na ekologiczne. Istnieją odnawialne źródła energii, pompy ciepła, czy kotły na pelet, jest to ekologiczne paliwo produkowane z odpadów gospodarki drzewnej. Warto dobrze ocieplić dom, to pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Porządna termomodernizacja pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię nawet o połowę. Ma to same plusy, ponieważ spowoduje mniejszą emisję zanieczyszczeń i jest to realna oszczędność. Taka inwestycja zwraca się po 8-10 latach. Warto rozejrzeć się za dotacjami, ponieważ na takie cele są przeznaczone środki unijne. Jednak zmiana systemowa jest bardzo potrzebna. Bez wkładu rządu znaczące zmiany jednak nie zajdą.

Zbyt mało punktów pomiarowych

Istotnym problemem jest także to, iż w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało punktów pomiarowych, które określają jakość powietrza. W większych miastach mamy po kilka takich punktów, natomiast, jak zauważa Wyszkowski, np. w Pradze jest ich 28, w Berlinie ponad 70, a w Londynie ponad 100.

Mniejsze miejscowości są znacznie słabiej monitorowane, a często to właśnie tam ludzie ogrzewają swoje domy, paląc w piecach węglowych.

Kamil Wyszkowski o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce
Kamil Wyszkowski o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce

Autor: mat,zupi,AP/mtom/rp,aw / Źródło: GIOŚ, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe