Pogoda w Europie kształtowana jest przez trzy układy ciśnienia - wyż i dwa niże. Z ich powodu między wschodnią a zachodnią częścią kontynentu pojawia się czterdziestostopniowa różnica temperatury. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, granica dwóch pogodowych światów przebiega nad terenem naszego kraju.
Od kilku dni pogoda dzieli kraj. Regiony zachodnie pozostają w ciepłych masach powietrza, nad wschodnie napływa zimne powietrze znad Rosji. Jak zauważył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, pogodowa sytuacja w Polsce ma swoje odniesienie dla całego kontynentu.
- W Moskwie jest -13 stopni Celsjusza, na wschód od Moskwy zdarza się -19 stopni. Tu jest bardzo mroźne powietrze, które sięgnęło po wschodnią Polskę. Widać ujemną temperaturę także na wschodzie naszego kraju. Oczywiście u nas ten mróz jest dużo słabszy. Zupełnie inaczej wygląda temperatura na zachodzie kontynentu: 10 stopni jest na Wyspach Brytyjskich, 12 stopni na północy Włoch i nawet 17 stopni na południu Włoch. Mamy prawie 40 stopni różnicy między południem czy południowym zachodem Europy a wschodem - opisał Wasilewski.
Duża różnica temperatury w kraju
Na powyższej mapie widać, że granica dzieląca ciepłe i zimne regiony Europy przebiega nad naszym krajem. Prezenter zauważył, że taki układ pojawia się w pogodzie dość często. Różnicę miedzy wschodem a zachodem dobrze widać było w niedzielę rano. Termometry na Podlasiu wskazywały -2 stopnie Celsjusza, zaś miejscami na Śląsku temperatura wyniosła 7 st. C.
- To jest aktualna różnica, wynosząca 9 stopni. Wczoraj i przedwczoraj ta różnica w ciągu dnia wynosiła nawet 13 stopni. To dużo, nieczęsto się tak zdarza - powiedział Wasilewski.
Niż, wyż, niż
Chłód, jaki pojawił się na wschodzie, to konsekwencja działania wyżu znad Rosji. Układ ściągnął z północy i wschodu mroźne powietrze. Z kolei pogodę na zachodzie kształtują dwa niże. Jeden z nich przyniósł we Włoszech bardzo gwałtowną pogodę, o czym przeczytasz TUTAJ. Dzięki niżom nad zachodnie regiony napływa dużo cieplejsze powietrze.
- Wyż rosyjski i te niże zachodnioeuropejskie tak sobie podzieliły Europę, że tutaj mamy ciepłe powietrze płynące na południe i na zachód, a tutaj mamy mróz. Wpływy niżów ciepłych z zachodu i wyżu mroźnego ze wschodu doszły do Polski i mamy ten podział na zimny wschód i zdecydowanie cieplejszy zachód. Niże, które są na zachodzie tu pozostają, wyż również umacnia się na swojej pozycji i nie zamierza na razie ustępować, więc ta sytuacja obecna jest również naszą przyszłością na te najbliższe dwa, trzy dni - stwierdził prezenter.
Pogoda na grudzień 2019
Wasilewski przedstawił także wykres temperatury prognozowanej w Europie na grudzień.
- To jest prognoza amerykańska, a kolory dotyczą anomalii temperatury. Kolor niebieski oznacza, że grudzień będzie nieco poniżej średniej wieloletniej, czyli chłodniejszy od przeciętnego. Tak ma być na północy Skandynawii. W Polsce wyraźnie widać kolor pomarańczowy - od 1 do 2 stopni powyżej średniej wieloletniej.
To kolejna prognoza, według której grudzień będzie cieplejszy niż wskazuje na to średnia. Podobny trend przewidują także specjaliści z Pracowni Prognoz Długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, o czym przeczytasz TUTAJ.
- Co nie znaczy, że na przykład na trzy, cztery dni nie wpadnie arktyczne zimno i zrobi się zimno, mroźno i śnieżnie. Ale ogólnie cały grudzień ma być cieplejszy od przeciętnego - podkreślił Wasilewski.
Całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:
Autor: kw/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl