Śniegu nie powinno się jeść. Okazuje się, że pochłania on wiele drobnych cząstek, głównie ze spalin samochodowych. Jedzenie go jest więc w pewnym sensie jak jedzenie lodów o smaku zanieczyszczeń.
Zanieczyszczenie powietrza zabija wiele osób na całym świecie. Według ONZ przez wdychanie toksycznych niemalże niewidocznych cząstek co roku umierają ponad 3 mln osób. A 1,4 mln z tych zgonów ma miejsce w Chinach, których stolica regularnie zmaga się ze smogiem. Organizacja WHO ma zamiar wydać raport o tym, ile osób ostatnio zmarło z powodu fenomenu zanieczyszczenia stworzonego przez człowieka. W poprzednich raportach głoszono związane z nim "zagrożenie zdrowia publicznego".
Dlatego wiedza o tym jak substancje zanieczyszczające środowisko na świecie są absorbowane jest bardzo ważna. Naukowcy uzyskują w ten sposób różne informacje, np. ile zanieczyszczeń pozostaje w powietrzu i może być pochłoniętych przez ludzi i zwierzęta, a także ile z nich przenika do środowiska, mając pośredni wpływ na populację ludzką. Grupa naukowców z kanadyjskiej uczelni McGill University w Montrealu postanowiła zbadać zdolność śniegu do absorpcji zanieczyszczeń.
Pochłanianie zanieczyszczeń w "komorze śniegu"
Zespół badaczy używał do opracowania pojemnika nazwanego "komorą śniegu". Zebrano do niego śnieg z Parku w Montrealu, gdzie zalega on przez około 5 miesięcy w roku. Próbka więc miała styczność z szeregiem różnych warunków. Naukowcy połączyli różne rodzaje śniegu z mieszanką zanieczyszczeń, powszechnie znajdujących się w spalinach samochodowych. W ten sposób byli oni w stanie zbadać, jak dużo zanieczyszczeń zostało rozpuszczonych w śniegu lub zostało przez niego przechwyconych w inny sposób. Poziom zanieczyszczeń w śniegu mierzono parokrotnie. Razem z węglem organicznym znajdowało się tam wiele toksycznych zanieczyszczeń, w tym benzen, toluen, ksylen i etylobenzen.
Śnieg świetnie absorbuje
Naukowcy odkryli, że podczas zaledwie jednej godziny ekspozycji, poziom zanieczyszczeń w śniegu znacznie wzrósł.
Toksyczne cząstki zostały między innymi uwięzione w kryształkach lodu lub pochłonięte przez "kieszonki" rozpuszczonego śniegu. Oznacza to, że śnieg bardzo skutecznie pochłania zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych.
A co, gdy śnieg stopnieje? Zanieczyszczenia albo zostają w wodzie, albo zostają uwolnione z powrotem do powietrza. Najważniejsze jednak, by pod żadnym pozorem nie jeść śniegu, choćby nie wiadomo jak nas kusił. Najlepiej po prostu podziwiać jego piękno.
Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science, ChemistryWorld