Po 170 dniach spędzonych w inkubatorze w północno-wschodnich Chinach, z jaj wykluły się małe kameleony jemeńskie. Jest to o tyle niezwykłe wydarzenie, że ich rodzice do tej pory żyli na wolności w tropikalnych lasach na Madagaskarze.
Zwierzęta żyjące do tej pory na wolności musiały powoli przyzwyczaić się do warunków hodowlanych. To nie była jednak jedyna trudność dla kameleona jemeńskiego. W północno-wschodnich Chinach warunki klimatyczne są zupełnie inne od tych, jakich wymaga zwierzę. Jest ono przyzwyczajone do wilgotnego i gorącego środowiska.
Występowanie kameleona jemeńskiego
Kameleon jemeński mieszka na co dzień na Półwyspie Arabskim. Jeśli chcielibyście go znaleźć, powinniście szukać na drzewie.
Zamieszkuje tereny górskie i wyżynne w południowo-zachodniej i zachodniej części Jemenu. Tamtejszy klimat – dwie pory deszczowe, wysokie temperatury – sprawia, że na tych terenach dobrze prosperują rozmaite uprawy roślin obfitujących w duże ilości owadów, co z kolei stwarza idealne warunki dla kameleona jemeńskiego.
Wszystko dla kameleona
W kwietniu tego roku kameleony na Madagaskarze zniosły 30 jaj, które następnie starannie zabezpieczono i umieszczono w wysterylizowanym piasku w inkubatorze. Były one bacznie obserwowane, aby młode urodziły się zdrowe.
- Czułem zachwyt, gdy zobaczyłem pierwsze kameleonie dziecko wychodzące z jaja. Zdałem sobie sprawę z tego, że czynione przez pięć miesięcy wysiłki nie poszły na marne. A nasza opieka nad rodzicami dała w efekcie tyle młodych – powiedział Wang Xinyue, pracownik Fushun Imperial Ocean Theme Park.
- W trakcie okresu inkubacji pracownicy dostali specjalne wytyczne, aby zwracać baczną uwagę na temperaturę oraz wilgotność powietrza. Po 170 dniach na świat przyszły kameleony – dodaje Wang.
Niezwykły wygląd jaszczurki
Jest to duży, niezwykle imponujący gatunek kameleona. Samce mają długość nawet 60 centymetrów, z czego sam ogon osiąga rozmiary 32 cm. Głowy samców zdobi pokaźnych rozmiarów wypukłość czaszki, nazywana przez specjalistów kaskiem.
Młode zwykle są zielone z niewielką liczbą ciemniejszych lub białych podłużnych pasów. Dorosłe samce są wielokolorowe: zielone, żółte, pomarańczowe, niebieskie, czerwone, brązowe. Samice zaś zielono-brązowo-pomarańczowe. Łatwo rozpoznać, kiedy samica jest w ciąży, przybiera wówczas szaro-brązowo-czarną barwę, na której pojawiają się pomarańczowe lub żółte plamy.
Oczy kameleona poruszają się niezależnie od siebie, tak że każde może patrzeć w inną stronę. Powieki zrośnięte są na tyle, że zostaje tylko niewielki otwór na źrenice. Dzięki takiej budowie oczu i bardzo dobremu wzrokowi, mogą bez obracania głowy widzieć wszystko wokół siebie.
Język jest długi, na końcu szeroki, pokryty lepkim śluzem. Chwyta pokarm na odległość zbliżoną do długości jego ciała.
Ciekawym przystosowaniem tego gatunku kameleonów do trudnych warunków są gruczoły nosowe, dzięki którym mogą się one pozbywać z organizmu nadmiaru soli bez utraty wody.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: Reuters TV, terrarium.com.pl