Sonda kosmiczna Al-Amal, wystrzelona przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, wysłała swoje pierwsze zdjęcie Marsa. "Uchwyciła obraz największego wulkanu Układu Słonecznego, Olympus Mons" - napisała krajowa agencja kosmiczna.
Zdjęcie Czerwonej Planety zostało zrobione w środę, dzień po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem umieściły sondę na orbicie Marsa, stając się pierwszym krajem arabskim, który tego dokonał.
"Misja na Marsa uchwyciła obraz największego wulkanu Układu Słonecznego, Olympus Mons, wyłaniającego się w porannym świetle słonecznym" - podała w oświadczeniu agencja kosmiczna Mohammed Bin Rashid Space Center (MBRSC).
Cel misji
Sonda ma za zadanie zapewnić pełny obraz meteorologicznej dynamiki ziemskiego satelity. Jak pisze francuska agencja AFP, przede wszystkim jest to jednak krok w kierunku znacznie bardziej ambitnego celu: stworzenia ludzkiej kolonii na Marsie w ciągu 100 lat.
W przeciwieństwie do chińskich misji Tianwen-1 i amerykańskich Mars 2020, Al-Amal nie wyląduje na Czerwonej Planecie. Planowane jest natomiast monitorowanie marsjańskiej atmosfery i oczekuje się, że we wrześniu rozpocznie się przesyłanie informacji, do których będą mieli dostęp naukowcy z całego świata.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są piątym krajem, którego sonda dotarła na orbitę Marsa, co ma uhonorować 50. rocznicę uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii i zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów. Misja kosztowała około 200 milionów dolarów, a sonda została wystrzelona w lipcu 2020 roku z centrum kosmicznego na wyspie Tanegashima na południu Japonii.
Zjednoczone Emiraty Arabskie - liczące 9,4 miliona mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni - nie mają naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Mimo to kraj ten wystrzelił już dziewięć działających satelitów i planuje wystrzelenie ośmiu kolejnych w nadchodzących latach.
Autor: anw / Źródło: PAP