Uroczy mały tapir o imieniu Solo przyszedł na świat 11 lipca w leżącym w Wielkiej Brytanii Chester Zoo. Dziś, pod czujnym okiem mamy, stawia swoje pierwsze kroki na świeżym powietrzu. Jest pierwszym osobnikiem ze swojego gatunku, który urodził się w angielskim zoo. Jego pojawienie się jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż ma przyczynić się do przedłużenia gatunku, który jest zagrożony wyginięciem.
Solo, przyszedł na świat 11 lipca w brytyjskim Chester Zoo. Jego imię pochodzi od nazwy najdłuższej rzeki na indonezyjskiej wyspie Jawa. Pracownicy zoo informują, że maluchowi bardzo spodobała się jego pierwsza przygoda na świeżym powietrzu, pod czujnym okiem swojej mamy Margery.
Niezwykłe ubarwienie
Jest pierwszym osobnikiem ze swojego gatunku, który urodził się w angielskim zoo, dumnie prezentował swój ciemnobrązowy „płaszcz” pokryty białymi plamkami. Reprezentanci tego gatunku tracą owe ubarwienie w ciągu roku, aby później zmienić kolory na czarno- białe. Głowa, szyja, kark i łopatki, a także kończyny tapira są czarne, natomiast środkowa część tułowia pokryta jest szarobiałym czaprakiem, czyniąc futro tapira niezwykle charakterystycznym. Są to również doskonałe barwy ochronne.
Tapir malajski, znany również jako tapir azjatycki, bądź indyjski jest największym z czterech gatunków tapirów. Pochodzi z Sumatry, lasów deszczowych Birmy, Malezji, i Tajlandii. Ich nosy i górne wargi są wydłużone, przypominają trąbę, która służy im do chwytania i zjadania liści. Tapiry zwykle osiągają od 90 do 107 cm wzrostu. Samice są nieco wyższe od samców tego gatunku.
Zwierzęta te są mieszanką konia i nosorożca. Słyną ze swoich dziwnych palców- czterech na przednich stopach i trzech z tyłu. Charakteryzuje ich bardzo słaby wzrok, dlatego polegają na doskonale wykształconym zmyśle węchu i słuchu.
Miłosne rytuały
Znane są również z ich niezwykłych rytuałów miłosnych. Zaloty tapirów zaczynają się od świstów i gwizdów, następnie nawzajem się obwąchują, a przed parowaniem długo chodzą razem w kółko. Samice mają bardzo długi okres ciąży- 13 miesięcy.
Zagrożony gatunek
Chester Zoo jest częścią europejskiego programu hodowlanego (EEP) na rzecz gatunków zagrożonych wyginięciem. Przyjście na świat małego Solo, jest zatem niezwykle ważnym wydarzeniem, cieszącym wszystkich opiekunów w zoo. Tapiry malajskie znajdują się na Czerwonej Liście IUCN, gdyż gatunek ten jest coraz bardziej zagrożony wyginięciem. W wyniku utraty siedlisk, które przekształcane są w plantacje palmy olejowej oraz nieustannych polowań, na ich drogocenne futra, liczba przedstawicieli gatunku drastycznie spada.
Autor: agr/rp / Źródło: Chester Zoo
Źródło zdjęcia głównego: Chester Zoo