Szkocja dostała pozwolenie na budowę pierwszej od 500 lat kopalni złota w miejscowości Cononish. Wcześniej kruszec na tym terytorium wydobywany był do produkcji królewskich klejnotów. W poszukiwanie skarbów zaangażował się Uniwersytet w Leicester i brytyjscy geolodzy.
W ciągu następnej dekady kopalnia ma wydobywać 560 kg złota i 2 tony srebra rocznie. Tę wartość szacuje się na 180 milionów funtów.
Szkocka gorączka złota
Są plany, by z kopalni uczynić lokomotywę lokalnej gospodarki. W tym celu Uniwersytet w Leicester w połączeniu z firmą Scotgold i naukowcami z uczelni w Aberdeen, Glasgow i British Geological Survey, poszukują miejsca na kolejne odwierty.
Problem w tym, że złoto na tym terenie jest bardzo rozproszone. Do tej pory stwierdziliśmy, że jego duże skupisko znajduje się na terytorium Highlands w okolicy Cononish. To jeden z pierwszych obszarów na świecie przebadany pod kątem geologicznym.
- Jest o tyle ciekawy, że charakteryzuje się trudnym klimatem, górzystym terenem i mnogością skał polodowcowych - mówi Nyree Hill, doktorantka na Uniwersytecie w Leicester.
Historyczna żyła złota
Złoto w Cononish ma swoje korzenie już w starożywności. Przed tym, jak Ocean Atlantycki otworzył się, Highlands stanowił część pasa górskiego, rozciągającego się od Kanady przez Irlandię po Szkocję i Skandynawię. Został on zniszczony w wyniku zderzenia płyt tektonicznych pół miliarda lat temu. W ten sposób znalazł się na terytorium Szkocji i Anglii w formie, którą znamy do dziś.
Pracownicy naukowi wykonują teraz serię badań tamtejszych skał, by sprawdzić, gdzie oprócz Cononish jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia cennego kruszcu.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: sciencedaily.com