26 grudnia w niektórych częściach świata można było dostrzec na niebie rzadkie zjawisko. Pierścieniowe zaćmienie Słońca przyciągnęło tłumy obserwujących.
Zaćmienie było widoczne w pasie od północno-wschodniej Afryki, przez południe Azji aż po północno-zachodnią Australię. Tłumy ustawiały się w różnych miejscach, aby zobaczyć niezwykłe widowisko na niebie. Obserwowali je między innymi mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Pakistanu, Indii i Sri Lanki.
Kiedy było widoczne?
Zaćmienie rozpoczęło się 26 grudnia około godziny 2.30 (polskiego czasu), a zakończyło o godz. 8.05. Kulminacyjny moment, czyli pierścień ognia, jako pierwsi zobaczyli obserwatorzy w Arabii Saudyjskiej (około 3.30 polskiego czasu). Z kolei najdłużej można było go obserwować w pobliżu indonezyjskiej wyspy Paulu Gin Besar - 3 minuty i 3,5 sekundy. W pozostałych częściach Azji, w Afryce i Australii zaćmienie było widoczne częściowo.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z momentu zaćmienia widocznego w Omanie. Jak przekazał nam Reporter 24 Norbert, aby sfotografować zaćmienie, musiał przybyć na plażę wcześnie rano.
Jak powstaje zaćmienie Słońca?
Do zaćmienia Słońca dochodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przysłaniając światło słoneczne i tworząc na naszej planecie cień. Podczas zaćmienia pierścieniowego, Księżyc nie pokrywa całkowicie Słońca, kiedy przechodzi przed gwiazdą. W ten sposób powstaje tak zwany "pierścień ognia".
Co roku na Ziemi występują zwykle dwa zaćmienia Słońca. Dochodzi do nich tylko wtedy, kiedy Ziemia całkowicie lub częściowo znajduje się w cieniu Księżyca. Poprzednie wystąpiło 2 lipca 2019 roku i było widoczne niemal tylko w Ameryce Południowej.
W naszym kraju zaćmienie Słońca zobaczymy 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie widoczne tylko nad częścią obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Autor: ps/ja / Źródło: sciencealert, space.com, BBC News