Refleks słoneczny to zmora kosmicznych fotografów - dane ze zdjęcia rozświetlonego przez przypadkowy promień światła są trudne do odczytu. Problematyczne bywają także wulkaniczne wyziewy - gęsty, błękitnoszary dym potrafi skutecznie zasłonić krajobraz. Pech chciał, że kosmiczny skaner MODIS akurat trafił na oba zjawiska. Choć naukowo bezużyteczne, zdjęcie jest piękne, co przyznaje publikująca je NASA.
Należący do NASA orbitujący nad naszymi głowami spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczości - w skrócie MODIS - to precyzyjny wielospektralny skaner optyczno-mechaniczny satelitów Terra i Aqua.
Ziemia razy dwa
Charakteryzuje go duże pole widzenia o zasięgu 110 stopni, dostarczając danych o atmosferze na całym świecie dwa razy na dobę. Obserwacje danego obszaru każdy z satelitów przeprowadza niezależnie, w innym czasie i pod innym kątem.
Dzięki temu kadry rzadko są "zepsute" przez refleks słoneczny, uniemożliwiający odczytanie danych. Nie zawsze jednak udaje się go uniknąć, co potwierdza kadr z 7 stycznia wykonany przez sensory MODIS zainstalowane na satelicie Aqua.
Smugi, błyski
Biegnący przez środek zdjęcia jasny pas to właśnie blask słońca, a obraz pod nim wygląda jak negatyw złej jakości. Obraz jest dla naukowców bezwartościowy - niemożliwe jest nawet określenie koloru wody.
Na zdjęciu obiektyw zarejestrował jeszcze jedno zjawisko, będące solą w naukowym oku. To tzw. vog - specyficzny rodzaj wulkanicznego wyziewu gazów, wchodzących w reakcję z tlenem, wilgocią i światłem słonecznym. Określenie "vog" to kombinacja angielskich słów "“volcanic” i “smog”.
Widać go w postaci błękitno-szarych smug, unoszących się znad dwóch wysp, Gaua i Ambrim. To dwie z ponad 80 innych tworzących archipelag położony około 1700 km na północny wschód od Australii. Od 1980 roku 83 z nich są terenem niepodległego państwa Vanuatu.
Dym unosi się z kraterów dwóch wulkanów - Mount Ghara (Gaua) i Marum (Ambrim). W ich kraterach znajdują się jeziora lawowe - zbiorniki roztopionej skały zarówno płynnej, jak i już zastygłej.
Autor: mb/rp / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA