Węglowodany to coś, czego niektórzy unikają jak ognia. Twierdzą, że to właśnie ich spożywanie skutkuje nadmierną masą ciała. Tymczasem węglowodany to niezbędny element diety - ich brak w posiłku czyni go niekompletnym i niewłaściwie nas odżywiającym. Przedstawiamy 5 powodów, dla których należy węglowodany jeść.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Węglowodany to organiczne związki chemiczne, składające się z atomów węgla oraz wodoru i tlenu (zazwyczaj w stosunku H:O=2:1). Jako substancje charakteryzujące się słodkawym smakiem, określane są nazwami "cukry", "sacharydy" albo "cukrowce". Przez niektórych uważane są za najgorszego wroga szczupłej sylwetki.
Tymczasem prawda jest taka, że szkodzą nam określone grupy węglowodanów, np. te pochodzące ze słodyczy. Spożywane w postaci ciemnego pełnoziarnistego pieczywa, o ile nie zjadamy ich w hurtowych ilościach, nie zaszkodzą. Powinniśmy spożywać węglowodany z przynajmniej 5 powodów:
1. Pomagają zachować zdrowie psychiczne
Badania dowiodły, że spożywanie węglowodanów skutkuje zwiększeniem ilości produkowanej w mózgu serotoniny. Przeprowadzone przez Archive of Internal Medicine roczne obserwacje wykazały, że ludzie, w diecie których było dużo węglowodanów i niewiele tłuszczy, znacznie rzadziej zmagali się z takimi emocjami jak złość i smutek czy lęk, względem osób na diecie niskowęglowodanowej.
2. Pomagają schudnąć
Naprawdę, to nie jest żart. Obwiniane za tycie węglowodany w praktyce pomagają w zrzuceniu nadmiernych kilogramów dzięki stopniowemu uwalnianiu energii w miarę ich trawienia. Spożywając złożone węglowodany (jak np. owies, czyli płatki owsiane) na 3 godz. przed treningiem, zwiększamy zdolność organizmu do spalania tkanki tłuszczowej - dowiodły badania, których wyniki opublikowano na łamach "Journal of Nutrition". Chronią także przed nabieraniem masy, ponieważ utrzymują poziom cukru i insuliny we krwi na stałym poziomie.
3. Pomagają zachować jasność umysłu
Na swojej ubogiej w węglowodany diecie możesz mieć tak zwany mętlik w głowie i trudności z zapamiętywaniem. Naprawdę! Dowiodły tego badania, polegające na przeprowadzeniu testów na pamięć kobietom z lekką nadwagą. Wyniki uzyskane przez uczestniczki będące przez tydzień na diecie niskowęglowodanowej porównano z wynikami uzyskanymi po przejściu na dietę zrównoważoną i dostarczającą wszystkich niezbędnych substancji. Okazało się, że gdy ilości węglowodanów, białka i tłuszczu były właściwe, problemy z pamięcią nie występowały.
4. Są dobre dla serca
Spożywanie węglowodanów pochodzących z produktów pełnoziarnistych obniża poziom złego cholesterolu, podnosząc jednocześnie poziom tego dobrego. Jak bardzo dobrze działa, dowodzi porównanie efektu spożycia węglowodanów do efektu, jaki na metabolizm i pracę jelit daje spożywanie rozpuszczalnego błonnika.
5. To najlepsze paliwo
Prawda jest taka, że węglowodany są najlepszym paliwem, jakie może napędzać Twoje ciało na czas treningu. Mięśnie, organy, mózg czerpią więcej korzyści z tego związku, aniżeli np. z białka i tłuszczy, odwdzięczając się lepszymi efektami, wydajniejszą pracą i skuteczniejszym np. spalaniem tłuszczu czy rozbudowywaniem się tkanki mięśniowej. Badania dowiodły, że sportowcy na diecie niskowęglowodanowej częściej skarżą się na bóle i zawroty głowy podczas wysiłku aniżeli ci, w diecie których takowych nie brak.
Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Bazaar
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock