Alerty pogodowe - i to najwyższego stopnia - występują niemal w całej Polsce. Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, opowiadał, jakie utrudnienia przynosi nam upalna pogoda.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało alerty pogodowe na najbliższe dni. W niemal całym kraju (wszystkie województwa prócz warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego) obowiązuje ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. Specjaliści z IMGW prognozują, że skwar da się nam we znaki od wtorku 4 sierpnia do późnych godzin wieczornych niedzieli 9 sierpnia.
Ostrzeżenie najwyższego stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności".
Groźnie na Mazurach
Alert drugiego stopnia panuje jedynie w woj. warmińsko-mazurskim. Obowiązuje on od południa 4 sierpnia do godzin wieczornych w sobotę 8 sierpnia.
Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
W województwach nadmorskich nie wydano ostrzeżeń przed wysoką wartością temperatury powietrza.
Upał nie daje Ci spokoju? Wejdź na Kontakt 24 i podziel się z nami, jak sobie z nim radzisz.
Zachowajcie ostrożność
Pogoda przynosi nam wiele różnych nieprzyjemnych sytuacji, podczas których musimy szczególnie uważać. Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że warto śledzić prognozy pogody i przygotować się na nadejście zmiany aury oraz groźnych zjawisk meteorologicznych.
- Spustoszenie przynoszą głównie fronty atmosferyczne, choć wysokie wartości temperatury powietrza są równie groźne - poinformował dyrektor RCB.
Problemy na kolei
Podczas upałów mogą pojawić się najróżniejsze utrudnienia
- Wartość temperatury i czas trwania upału ma wpływ na to, jak zachowuje się infrastruktura kolejowa. Przy określonej temperaturze zwalniana jest prędkość przejazdu pociągów.
Na wysoką temperaturę powietrza reagują również linie energetyczne.
- Wydłużają się (one - przyp. red.) ze względu na skoki temperatury, dlatego w pewnym momencie mogą się zerwać i zabraknie energii elektrycznej - poinformował Skulich.
Kąpiel pod okiem ratownika
Skulich apelował do mieszkańców kraju, aby zachowali szczególną ostrożność. Szczególnie w górach warto być czujnym. W takich miejscach zawsze może przyjść załamanie pogody. Ekspert zaznaczył, że nad jeziorami i morzem należy się kapać jedynie w wyznaczonych miejscach.
- Bezpieczna kąpiel jest tylko tam, gdzie znajduje się profesjonalny ratownik. Jeśli chcemy być bezpieczni nad wodą, to kąpmy się tylko tam, gdzie z brzegu obserwuje nas człowiek, który umie nas uratować - powiedział.
Zobacz całą rozmowę z Januszem Skulichem:
Autor: AD/map / Źródło: TVN24, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo