Satelity Aqua i Terra wykonały fantastyczne zdjęcia smug kondensacyjnych. Wyjątkowość fotografii polega nie tylko na aspekcie wizualnym , ale i na tym, jak długo takie zjawisko można obserwować.
Fotografie zostały zrobione 26 maja przy wybrzeżu Nowej Fundlandii w Kanadzie. Smugi kondensacyjne pozostawiły samoloty pasażerskie. Chmury mają oryginalny kształt litery X.
Przeciwstawny wpływ na klimat
Wyjątkowość zdjęć, wykonanych przez satelity Aqua i Terra polega na tym, że smugi zostały uwiecznione na przestrzeni 14 godzin. Sfotografowane zjawisko jest tym samym doskonałym materiałem do badań. Smugi kondensacyjne paradoksalnie dają jednocześnie efekt chłodzący, jak i ocieplający klimat. Zatrzymując w atmosferze promieniowanie z powierzchni Ziemi powodują, iż nie wydostaje się ono do przestrzeni kosmicznej i ociepla naszą atmosferę. Białe smugi odbijają jednak docierające do Ziemi promieniowanie słoneczne - a więc przy ty,m wszystkim również ochładzają naszą planetę. Bilans tych dwóch efektów wypada jednak na korzyść efektu ocieplającego. Smugi kondensacyjne mają więc swój udział w procesie globalnego ocieplenia klimatu. Chociaż - jak podkreślają naukowcy - udział ten jest bardzo mały.
Specjalne warunki
Powietrze zawsze zawiera pewną ilość pary wodnej, jednak żeby obserwować takie chmury kondensacyjne, jakie widzimy na zdjęciach, muszą być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, samolot musi emitować wystarczającą ilość spalin, która dostarcza cząstek potrzebnych do kondensacji. Po drugie, powietrze na całej drodze maszyny musi być bardzo wilgotne. Po trzecie, na drodze samolotu nie może dochodzić do wyładowań atmosferycznych.
Autor: adsz/mj / Źródło: earthobservatory.nasa.gov