W dużej części kraju warunki pogodowe są trudne. W wielu miejscach pada śnieg i wieje silny wiatr. IMGW wydał alerty w związku z tymi zjawiskami.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują na linii brzegowej. W pozostałych regionach alerty mają pierwszy stopień.
Silny wiatr
W zachodniej części strefy brzegowej alert drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 9. W tym czasie powieje tam północno-zachodni wiatr o sile 5 do 7, wzrastający wieczorem na 7 do 8, w porywach do 9 stopni w skali Beauforta.
We wschodniej części strefy brzegowej ostrzeżenie drugiego stopnia jest ważne do piątku do godz. 10. Synoptycy prognozują, że wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje z siłą 5 do 7, wieczorem wzrastający na 6 do 7, w porywach 8 stopni w skali Beauforta.
W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 9. W tym czasie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z północnego-zachodu o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, z porywami do 80 km/h, nad morzem - do 90 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią wieczorem i w nocy.
W woj. pomorskim alert obowiązuje do piątku do godz. 12. W tym czasie wiatr powieje ze średnią prędkością od 35 do 55 km/h, z porywami do 80 km/h, nad morzem do 90 km/h, z północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy i będą przemieszczać się od granic zachodnich województwa w kierunku wschodnim.
W województwie lubelskim alerty są ważne do piątku do godz. 10. Synoptycy IMGW prognozują wiatr o prędkości od 25 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z kierunków północnych.
W woj. dolnośląskim ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 10. W tym czasie silny wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje z prędkością 35-45 km/h, z porywami do 90 km/h. Nad ranem mogą także wystąpić porywy do 100 km/h.
W woj. opolskim alert jest ważny do piątku do godz. 11. Wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h, z porywami do 90 km/h. Nad ranem mogą one także osiągać prędkość 100 km/h.
W województwach świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim alerty są ważne do piątku do godz. 11. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z zachodu i północnego zachodu o średniej prędkości od 40 do 50 km/h, z porywami do 90 km/h.
Intensywne opady śniegu
Na południu kraju synoptycy zapowiadają śnieżyce. Ostrzeżenia mają pierwszy oraz drugi stopień i obowiązują do piątku.
W województwie śląskim na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego alert drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 18. W tym czasie prognozuje się opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Synoptycy IMGW zapowiadają, że od godz. 18 do czwartku do godz. 18 spadnie od 15 do 25 cm śniegu (lokalnie do 30 cm). Od czwartku od godz. 18 do piątku do godz. 18 pokrywa śnieżna będzie miała grubość od 20 do 25 cm, lokalnie do 35 cm. Największa intensywność opadów przewidywana jest w nocy z czwartku na piątek.
W województwie małopolskim (w subregionie południowym) ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 20. Na Podhalu spodziewamy się opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 20 do czwartku do godz. 20 to 15-25 cm. Od czwartku od godz. 20 do piątku do godz. 20 może spaść od 15 do 25 cm białego puchu. Największa intensywność opadów przewidywana jest w nocy z czwartku na piątek.
Na obszarze Bieszczad i Beskidu Niskiego również wydano pomarańczowy alert. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 9 1.12.2016 do godz. 9 2.12.2016 wyniesie w rejonach podgórskich i w górach od 15 cm do 25 cm, lokalnie do 30 cm. Największa intensywność opadów spodziewana jest w nocy z 1 na drugiego stycznia. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 9 2.12.2016 do godz. 19 2.12.2016 wyniesie w rejonach podgórskich i w górach do 10 cm.
W województwie dolnośląskim w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do piątku do godz. 9 obowiązuje alert pierwszego stopnia. W tym czasie wystąpią tam opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Synoptycy IMGW spodziewają się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 do 25 cm, lokalnie na obszarze powyżej 800 m n.p.m. - do 45 cm.
Ostrzeżenia hydrologiczne
IMGW wydał także alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Obowiązują w trzech województwach.
Na terenie woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego na Wybrzeżu zachodnim i wschodnim oraz na ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego alerty obowiązuje do soboty do godz. 9. W związku z przewidywanym silnym wiatrem z sektora północnego na wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Spodziewany jest także wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych w ujściowym odcinku Odry, oraz powyżej stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim.
Na obszarze woj. dolnośląskiego w zlewniach lewostronnych dopływów Odry ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 13. Występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody, szczególnie w zlewniach rzek podgórskich i górskich położonych do wysokości 800 m n.p.m. Lokalnie możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych, zwłaszcza w zlewniach Kwisy, Bobru i Kaczawy. Lokalnie w zlewni Nysy Łużyckiej, szczególnie Witka, możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody (do ok. 100 cm).
Co oznaczają ostrzeżenia?
Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".
Alert pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Autor: zupi/aw, agr,AP/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/TVN Meteo