Naukowcy NASA i ESA zdobyli dowody na obecność olbrzymiego zbiornika ciekłej wody na księżycu Saturna Enceladusie. Znajduje się on pod grubą na 30-40 km warstwą lodu. Badacze nie wykluczają, że może tam istnieć życie w formie mikrobów.
Mamy dowody potwierdzające istnienie pod powierzchnią księżyca Saturna - Enceladusa olbrzymiego oceanu ciekłej wody – poinformowały agencje kosmiczne NASA i ESA, prowadzące misję Cassini. Wyniki badań opisano w czasopiśmie „Science”.
Badania od 2005 r.
Misja Cassini-Huygens jest prowadzona wspólnie przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Sonda została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku, a w 2004 roku dotarła do Saturna. Od tamtej pory bada planetę, jej pierścienie i księżyce.
Teoretyczne rozważania na temat istnienia oceanu pod lodową powierzchnią Enceladusa naukowcy prowadzili już w 2005 roku, gdy sonda Cassini odkryła parę wodą i lód wydobywające się z okolic południowego bieguna księżyca. Najnowsze pomiary dostarczają danych zgodnych z tą hipotezą.
Ocean głęboki na 10 km
Takie wnioski wynikają z pomiarów grawitacyjnych i ustaleń na temat struktury wewnętrznej księżyca Saturna. Rezultaty nadań sugerują istnienie olbrzymiego oceanu o głębokości około 10 kilometrów, znajdującego się pod grubą na 30 do 40 kilometrów warstwą lodu. Możliwe, że ocean jest obecny tylko na jakimś obszarze, a nie pod całą powierzchnią księżyca.
Istnienie podpowierzchniowego oceanu plasuje Enceladusa na liście tych miejsc poza Ziemią, w których istnienie życia jest najbardziej prawdopodobne – potencjalne życie mogłoby istnieć w postaci mikrobów.
Najbardziej znanym przykładem takiego obiektu była do tej pory Europa, księżyc Jowisza; naukowcy podejrzewają, że również pod jej powierzchnią może istnieć ocean.
Autor: mj / Źródło: Reuters, PAP, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA