Przed nami okres pylenia roślin złożonych (chwasty) i intensywnego zarodnikowania grzybów mikroskopowych. Wysoka temperatura powietrza będzie sprzyjać rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium, których stężenie w najbliższych dniach będzie bardzo wysokie.
Wzrośnie tez stężenie zarodników z rodzaju Alternaria. W bardzo wysokim stężeniu obecny będzie pyłek pokrzywy (ma on niewielkie znaczenie w alergologii, bo rzadko jest przyczyną uczuleń).
Z pośród roślin silnie uczulających nadal zagrożeniem będzie pyłek traw, przy czym na przeważającym obszarze kraju stężenie pyłku traw nie przekroczy już wartości średnich.W powietrzu obecny będzie też pyłek babki, komosy i szczawiu.
Pojawią się też pojedyncze ziarna pyłku bylicy, której intensywne pylenie rozpocznie się w drugiej dekadzie lipca.
Wakacje alergika
Osobom uczulonym na alergeny pyłku roślin polecamy pobyt na morskich plażach, gdzie przy wietrze wiejącym od strony morza stężenie pyłku roślin jest bardzo niskie. Bezpieczne są też rejsy po dużych jeziorach. Wyjeżdżając na południe Europy nie musimy obawiać się już pylenia traw.
Stężenie pyłku traw jest już na południu kontynentu bardzo niskie, zagrożeniem dla alergików mogą być natomiast alergeny pyłku kasztana jadalnego (krzyżowe reakcje z alergenami pyłku brzozy) i alergeny pyłku parietarii oraz alergeny grzybów mikroskopowych.
Autor: OBAS / Źródło: OBAS