Próbka skały pobranej około 220 lat temu to nowy rodzaj minerału - takiego odkrycia dokonali naukowcy z Kornwalii w Wielkiej Brytanii. - Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo od wieków, to niesamowite, że w 2020 roku odkryliśmy nowy minerał - zauważył kurator z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Grupa naukowców pod przewodnictwem mineraloga Mike'a Rumseya z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie analizowała próbkę skały wydobytej około 220 lat temu z kopalni rud metali Wheal Gorland, położonej w pobliżu wioski St Day w Kornwalii.
- Badałem minerał nazywany lirokonitem. (...) Starałem się zrozumieć, dlaczego jego kolor zmienia się od jasnoniebieskiego do ciemnoszmaragdowej zieleni - wyjaśnił Rumsey, który jest także głównym kuratorem do spraw minerałów w muzeum.
Kernowite
Okazało się, że próbki o najciemniejszej, zielonej barwie mają na tyle inny skład chemiczny, że określono go jako nową odmianę minerału.
Minerał otrzymał nazwę kernowite od Kernow, czyli kornwalijskiej nazwy Kornwalii.
"To przypomina trochę kapsułę czasu"
Jak powiedział mineralog, kopalnia Wheal Gorland była użytkowana od około 1790 do 1909 roku. W tej chwili na jej terenie jest osiedle.
- Wiele z odkryć miało miejsce ponad 100 lat temu, kiedy kopalnie były aktywne, więc odkrycie nowego minerału (...) jest naprawdę niesamowite - podkreślił Rumsey. - Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo od wieków, to niesamowite, że w 2020 roku odkryliśmy nowy minerał - dodał. - To przypomina trochę kapsułę czasu - posumował.
Kolekcja minerałów w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest jedną z największych na świecie. Znajduje się tam około 185 tysięcy okazów. Sama Kornwalia ma bogatą historię górnictwa i znana jest z wydobywania minerałów. Obszar górniczy Kornwalii i sąsiedniego Zachodniego Devonu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Opis minerału został zatwierdzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne (IMA). W nowym roku badania zostaną opublikowane w czasopiśmie "Mineralogical Magazine".
Autor: ps/dd / Źródło: BBC News, Natural History Museum
Źródło zdjęcia głównego: TRUSTEES OF THE NATURAL HISTORY MUSEUM