Obiegowe opinie na temat ćwiczeń w siłowni często mijają się z prawdą. Naukowcy, którzy w związku z wielką popularnością tego typu aktywności poświęcają im wiele badań, regularnie przedstawiają wyniki. Przeczą one w większości krążącym mitom.
Fitness, bieganie i ćwiczenia siłowe stały się niezwykle popularne. I jest to tendencja szybko rosnąca, szczególnie późną wiosną i latem. Funkcjonuje jednak wiele porad, które psują nasze założenia, oddalając w czasie lub wręcz uniemożliwiają osiągnięcie wymarzonych wyników. Oto kilka mitów, które zweryfikowali naukowcy:
Mit pierwszy: wystarczy trenować raz w tygodniu
Ćwiczenie nawet dwa razy w tygodniu nie przynosi efektów. Shawn Arent, naukowiec z Uniwersytetu w Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey, podkreśla, że po to, by zrealizować zamierzenia, należy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu.
Mit drugi: poranek jest najlepszą porą na trening
Pora treningu nie jest tak bardzo istotna. Efekt końcowy zależy od naszej konsekwencji. Najlepiej, żeby ćwiczenia stały się rutyną. Nieważne, czy wracasz z pracy późnym wieczorem, czy wstajesz bladym świtem. Jeśli masz ochotę iść na siłownię lub pobiegać, zrób to. Niektóre badania sugerują jednak, że trening poranny może przyspieszyć utratę wagi przez spalanie tłuszczu przez resztę dnia.
Mit trzeci: podnoszenie ciężarów zamieni tłuszcz w mięśnie
Nie możesz zamienić tłuszczu w mięśnie. W organizmie człowieka są różne tkanki. Trening siłowy rzeczywiście pomaga zbudować tkankę mięśniową, jednak nie jest równoznaczny ze zmniejszeniem ilości tłuszczu w organizmie. Najlepszym sposobem na zniwelowanie tłuszczu jest zmiana diety.
Mit czwarty: puzzle i gry są najlepszym treningiem dla mózgu.
Badania, które zostały opublikowane wiosną tego roku, sugerują, że każda aktywność, która zwiększa tętno i powoduje wzmożone pocenie się przez dłuższy czas, ma korzystny wpływ na pracę i sprawność mózgu. Aktywność fizyczna poprawia pamięć i humor dodatkowo chroni mózg przed spadkiem zdolności poznawczych związanych z wiekiem - twierdzą badacze.
Mit piąty: ćwiczenia są najlepszym sposobem na utratę wagi
Jeśli chcesz schudnąć, nie powinieneś zakładać, że możesz tylko ćwiczyć i nie zmieniać diety. Eksperci twierdzą, że odchudzanie prawie zawsze zaczyna się od istotnych zmian nawyków żywieniowych. - Jeśli chodzi o odchudzanie, dieta odgrywa znacznie większą rolę niż ćwiczenia fizyczne - powiedział naukowiec z Uniwersytetu Teksańskiego Philip Stanforth.
Mit szósty: trening siłowy jest tylko dla mężczyzn
Trening siłowy to świetny sposób na wzmocnienie mięśni i nie ma nic wspólnego z płcią. Kobiety wytwarzają mniej testosteronu niż mężczyźni, a badania sugerują, że hormon ten odgrywa ważną rolę w procesie budowy mięśni. To dlatego widać tak dużą różnice między umięśnieniem kobiet i mężczyzn.
Mit siódmy: wystarczą dwa tygodnie, aby stracić formę
Już po tygodniu mięśnie osłabiają się bez regularnych ćwiczeń. Możemy odczuć zmniejszenie koordynacji i stopniową utratę siły.
Mit ósmy: biegi długodystansowe są idealnym sposobem na to, aby utrzymać dobrą formę.
Jeśli nie jesteś gotów i nie masz chęci na maratony, to wiedz, że bieganie szybkim tempem przez 5-10 minut dziennie daje podobne korzyści jak bieganie długich dystansów. Według badań codzienne tak zwane tempówki mają podobny wpływ na poprawę pracy serca jak długie bieganie ponad trzy godziny tygodniowo.
Mit dziewiąty: napoje dla sportowców to najlepszy sposób na uzupełnienie płynów po treningu.
Większość napojów dla sportowców to tylko cukier i woda. Zamiast nich eksperci zalecają picie wody. Nie można zapomnieć o przekąsce z wysoką zawartością białka. Badania pokazują, że wspomaga ona regenerację mięśni po treningu.
Mit dziesiąty: brzuszki są najlepszym sposobem na "sześciopak"
Aby uzyskać "sześciopak" na brzuchu, trzeba angażować całą grupę mięśni w obrębie tułowia. Brzuszki angażują tylko część mięśni. Dobrym ćwiczeniem jest tak zwana "deska" ponieważ powoduje, że wiele mięśni w obrębie całego ciała pracuje.
Mit jedenasty: prowadzenie dziennika żywieniowego jest dobrym sposobem na kontrolowanie diety
Taki dziennik pozwoli nam być bardziej świadomym, czego i ile zjadamy. To pomoże w utrzymaniu wagi i rozwoju mięśni. Ludzie mają tendencję do zawyżania swojego wysiłku fizycznego i zaniżania ilości pożywienia. Dziennik należy prowadzić systematycznie i sumiennie.
Tutaj obejrzysz całą rozmowę:
Autor: wd,AP / Źródło: Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock