Obalamy mity krążące w niejednej siłowni

Joanna i Dariusz Brzezińscy obalają mity o fitnesie
Joanna i Dariusz Brzezińscy obalają mity o fitnesie
TVN BiŚ
Joanna i Dariusz Brzezińscy obalają mity o fitnesieTVN BiŚ

Obiegowe opinie na temat ćwiczeń w siłowni często mijają się z prawdą. Naukowcy, którzy w związku z wielką popularnością tego typu aktywności poświęcają im wiele badań, regularnie przedstawiają wyniki. Przeczą one w większości krążącym mitom.

Fitness, bieganie i ćwiczenia siłowe stały się niezwykle popularne. I jest to tendencja szybko rosnąca, szczególnie późną wiosną i latem. Funkcjonuje jednak wiele porad, które psują nasze założenia, oddalając w czasie lub wręcz uniemożliwiają osiągnięcie wymarzonych wyników. Oto kilka mitów, które zweryfikowali naukowcy:

Mit pierwszy: wystarczy trenować raz w tygodniu

Ćwiczenie nawet dwa razy w tygodniu nie przynosi efektów. Shawn Arent, naukowiec z Uniwersytetu w Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey, podkreśla, że po to, by zrealizować zamierzenia, należy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu.

Mit drugi: poranek jest najlepszą porą na trening

Pora treningu nie jest tak bardzo istotna. Efekt końcowy zależy od naszej konsekwencji. Najlepiej, żeby ćwiczenia stały się rutyną. Nieważne, czy wracasz z pracy późnym wieczorem, czy wstajesz bladym świtem. Jeśli masz ochotę iść na siłownię lub pobiegać, zrób to. Niektóre badania sugerują jednak, że trening poranny może przyspieszyć utratę wagi przez spalanie tłuszczu przez resztę dnia.

Mit trzeci: podnoszenie ciężarów zamieni tłuszcz w mięśnie

Nie możesz zamienić tłuszczu w mięśnie. W organizmie człowieka są różne tkanki. Trening siłowy rzeczywiście pomaga zbudować tkankę mięśniową, jednak nie jest równoznaczny ze zmniejszeniem ilości tłuszczu w organizmie. Najlepszym sposobem na zniwelowanie tłuszczu jest zmiana diety.

Mit czwarty: puzzle i gry są najlepszym treningiem dla mózgu.

Badania, które zostały opublikowane wiosną tego roku, sugerują, że każda aktywność, która zwiększa tętno i powoduje wzmożone pocenie się przez dłuższy czas, ma korzystny wpływ na pracę i sprawność mózgu. Aktywność fizyczna poprawia pamięć i humor dodatkowo chroni mózg przed spadkiem zdolności poznawczych związanych z wiekiem - twierdzą badacze.

Mit piąty: ćwiczenia są najlepszym sposobem na utratę wagi

Jeśli chcesz schudnąć, nie powinieneś zakładać, że możesz tylko ćwiczyć i nie zmieniać diety. Eksperci twierdzą, że odchudzanie prawie zawsze zaczyna się od istotnych zmian nawyków żywieniowych. - Jeśli chodzi o odchudzanie, dieta odgrywa znacznie większą rolę niż ćwiczenia fizyczne - powiedział naukowiec z Uniwersytetu Teksańskiego Philip Stanforth.

Mit szósty: trening siłowy jest tylko dla mężczyzn

Trening siłowy to świetny sposób na wzmocnienie mięśni i nie ma nic wspólnego z płcią. Kobiety wytwarzają mniej testosteronu niż mężczyźni, a badania sugerują, że hormon ten odgrywa ważną rolę w procesie budowy mięśni. To dlatego widać tak dużą różnice między umięśnieniem kobiet i mężczyzn.

Mit siódmy: wystarczą dwa tygodnie, aby stracić formę

Już po tygodniu mięśnie osłabiają się bez regularnych ćwiczeń. Możemy odczuć zmniejszenie koordynacji i stopniową utratę siły.

Mit ósmy: biegi długodystansowe są idealnym sposobem na to, aby utrzymać dobrą formę.

Jeśli nie jesteś gotów i nie masz chęci na maratony, to wiedz, że bieganie szybkim tempem przez 5-10 minut dziennie daje podobne korzyści jak bieganie długich dystansów. Według badań codzienne tak zwane tempówki mają podobny wpływ na poprawę pracy serca jak długie bieganie ponad trzy godziny tygodniowo.

Mit dziewiąty: napoje dla sportowców to najlepszy sposób na uzupełnienie płynów po treningu.

Większość napojów dla sportowców to tylko cukier i woda. Zamiast nich eksperci zalecają picie wody. Nie można zapomnieć o przekąsce z wysoką zawartością białka. Badania pokazują, że wspomaga ona regenerację mięśni po treningu.

Mit dziesiąty: brzuszki są najlepszym sposobem na "sześciopak"

Aby uzyskać "sześciopak" na brzuchu, trzeba angażować całą grupę mięśni w obrębie tułowia. Brzuszki angażują tylko część mięśni. Dobrym ćwiczeniem jest tak zwana "deska" ponieważ powoduje, że wiele mięśni w obrębie całego ciała pracuje.

Mit jedenasty: prowadzenie dziennika żywieniowego jest dobrym sposobem na kontrolowanie diety

Taki dziennik pozwoli nam być bardziej świadomym, czego i ile zjadamy. To pomoże w utrzymaniu wagi i rozwoju mięśni. Ludzie mają tendencję do zawyżania swojego wysiłku fizycznego i zaniżania ilości pożywienia. Dziennik należy prowadzić systematycznie i sumiennie.

Tutaj obejrzysz całą rozmowę:

Fakty i mity fitnessu
Fakty i mity fitnessuTVN24 BiS

Autor: wd,AP / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nadal będzie jesienna i tak samo zapowiadają się ostatnie dni roku. Na głowy będzie nam padać tylko deszcz, a temperatura dojdzie nawet do 8 stopni.

"Dynamiczny wir" zbliży się do Polski

"Dynamiczny wir" zbliży się do Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą oraz opadami marznącymi. W kilkunastu województwach obowiązują żółte alarmy. Dodatkowo, synoptycy instytutu opublikowali prognozę zagrożeń meteorologicznych na najbliższe dni.

Niebezpiecznie w 13 województwach. Są alarmy

Niebezpiecznie w 13 województwach. Są alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Środa, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, przyniesie dużo chmur i mgieł. Opady śniegu pojawią się jedynie w górach. Na termometrach będzie 0 do 5 stopni.

Pogoda na dziś - środa 25.11. Śnieg spadnie, ale tylko w górach

Pogoda na dziś - środa 25.11. Śnieg spadnie, ale tylko w górach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee