Ośmiornica Heidi zaskoczyła naukowców, kiedy podczas snu zmieniła swoje ubarwienie. Teraz badacze zastanawiają się, czy głowonogi śnią.
Wiadomo, że ludzie i zwierzęta, na przykład psy i koty, podczas snu doświadczają fazy REM. To stan, w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych, wyższa aktywność mózgu, oddech staje się nieregularny i, co najważniejsze, pojawiają się marzenia senne.
Do tej pory naukowcy nie zbadali, czy w przypadku ośmiornic pojawia się zdolność do doświadczania fazy REM, jednak, według najnowszych obserwacji, te zwierzęta również mogą mieć sny.
Badacze z Alaska Pacific University nagrali, jak ośmiornica o imieniu Heidi wspina się na szczyt akwarium, gdzie spędza noc. Następnie zaczyna migotać i zmieniać kolory - od bieli, przez ciemnobrązowy, po czym znów staje się biała, a na końcu marmurkowa.
Śpi i opowiada
Dr David Scheel, biolog morski, przyznał, że nigdy wcześniej nie widział czegoś równie spektakularnego. Według niego, zmiany kolorów i wzorów wydają się spójne z zachowaniami w świecie rzeczywistym.
- Możesz opisać zmiany na jej ciele i niemalże opowiedzieć, o czym śni. W jednej chwili może widzieć kraba, a jej kolory zaczynają się zmieniać. Następnie staje się ciemna. Ośmiornice robią tak, gdy opuszczają dno. To jest jej kamuflaż, jakby właśnie obezwładniła kraba i zamierzała go zjeść, ale nie chce być zauważona przez kogokolwiek - mówił Scheel. - To fascynujące.
Zdaniem naukowców, głowonogi te zmieniają swoje kolory podczas snu dzięki neuronom oddziałującym na płat optyczny. W ten sposób uaktywniają się ich chromatofory lub komórki zawierające pigmenty.
Skąd się biorą sny?
Tak naprawdę to nie wiemy, dlaczego śnimy. Jak przypuszczają naukowcy, ma to związek ze sposobem, w jaki mózg przetwarza i przechowuje wspomnienia. To mogłoby tłumaczyć sens śnienia wielu gatunków - nawet głowonogów, których mózgi znacznie różnią się od mózgów ssaków.
Chociaż fazy REM nie odnotowano u ośmiornic, w 2012 roku udało się zaobserwować podobne zachowanie u innego głowonoga. Udowodniono, że mątwy zwyczajne (Sepia officinalis) "wykazują stan spoczynku z szybkimi ruchami oczu, zmianami zabarwienia ciała i drżeniem ramion, co być może przypomina fazę REM".
Heidi nie jest jedyną sfilmowaną ośmiornicą zmieniającą kolory podczas snu. W 2017 roku udało się nagrać w jednym z ogrodów zoologicznych w Stanach Zjednoczonych ośmiornicę z gatunku Octopus hummelinck.
Autor: kw/rp / Źródło: Reuters, sciencealert.com