Ostatni samiec nosorożca białego północnego umarł w 2018 roku. Na świecie pozostały już jedynie dwie samice, więc nie jest możliwe ocalenie tego podgatunku metodą naturalną. Naukowcy podjęli jednak próbę rozmnożenia metodą in vitro.
Międzynarodowe konsorcjum naukowców i ekologów ogłosiło w Cremonie we Włoszech, że udało im się stworzyć dwa zarodki niemal wymarłego nosorożca białego północnego. Na świecie pozostały jedynie dwie samice tego podgatunku.
Zarodki powstały w Avantea Laboratories w Cremonie dzięki zapłodnieniu in vitro, przy użyciu komórek jajowych pobranych od dwóch ostatnich samic oraz zamrożonego nasienia uzyskanego od martwych samców.
Siedem z dziesięciu
Profesor Cesare Galli i jego zespół zapłodnili komórki jajowe pobrane 22 sierpnia od Najin i Fatu, dwóch ostatnich samic nosorożca białego (przebywających w Ol Pejeta Conservancy w Kenii), nasieniem wcześniej pobranym od samców Suni i Saut.
- Przywieźliśmy z Kenii 10 oocytów, po pięć od każdej samicy. Po inkubacji siedem dojrzewało i nadawało się do zapłodnienia - powiedział Galli.
Naukowcy stwierdzili, że po 10 dniach inkubacji dwa jaja Fatu stały się żywotnymi zarodkami, które zostały zamrożone w ciekłym azocie. W niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone do macicy matki zastępczej -samicy białego nosorożca południowego.
Zdaniem specjalistów to kamień milowy w dziedzinie wspomaganej reprodukcji, a powstanie zarodków może być punktem zwrotnym dla ginącego gatunku.
Nie ma już samców
Ostatnim żyjącym samcem nosorożca białego północnego był 45-letni Sudan, który zyskał sławę w 2017 roku, dzięki promującemu zbiórkę pieniędzy wpisowi w aplikacji randkowej Tinder, jako "Najbardziej pożądany kawaler na świecie". Sudan został poddany eutanazji z powodu powikłań związanych z wiekiem.
Dziesięciolecia kłusownictwa zdziesiątkowały liczebność nosorożca białego północnego. Sudan był ostatnim przedstawicielem gatunku, który urodził się na wolności, w kraju, od którego pochodzi jego imię.
Nie tylko ten gatunek
Inne nosorożce - nosorożec biały południowy oraz nosorożec czarny - także padają ofiarami kłusowników, którzy zabijają je dla rogów, kupowanych za wysokie ceny na nielegalnych rynkach w niektórych częściach Azji.
Wysiłki mające na celu uratowanie nosorożca białego północnego były prowadzone przez Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Niemczech, Avantea, ogród zoologiczny Dvur Kralove w Czechach, Ol Pejeta Conservancy w Kenii oraz Kenia Wildlife Service.
Autor: kw/aw / Źródło: PAP, Reuters