Problemy we wczesnym okresie życia dziecka mogą być spowodowane złym sposobem odżywiania się matki podczas ciąży. Najnowsze badania wykazały, że dieta o dużej zawartości tłuszczy i cukrów może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania objawów ADHD.
Zdrowy tryb życia i dopasowana dieta powinny być dla kobiet ciężarnych priorytetem. Nie tylko zapewni dobre samopoczucie matki, ale także przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Eliminując z naszej diety nadmiar tłuszczy i cukrów, możemy je nawet uchronić od nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
Za dużo tłuszczy i cukrów
Badania przeprowadzone przez naukowców z Kings College w Londynie i Uniwersystetu w Bristolu dowiodły, że stosowanie przez ciężarną diety o wysokiej zawartości tłuszczy i cukrów, może być powiązana z objawami ADHD u dzieci we wczesnym okresie życia. Mają one problemy ze skupieniem i cierpią na nadpobudliwość psychoruchową.
Jest to pierwsze badanie, które wykazuje, że zmiany epigenetyczne (pozagenetyczne) mogą być przyczyną zależności pomiędzy niezdrową dietą, a występowaniem ADHD u potomstwa.
W badaniach wzięły udział dzieci urodzone w latach 90. U 83 z nich występowały problemy we wczesnym dzieciństwie. Porównano je do grupy 81 dzieci, które takich problemów nie miały. Dodatkowo naukowcy zbadali metylację genu kodującego insulinopodobny czynnik wzrostu 2 (IGF2), który bierze udział w rozwoju płodu, w tym rozwoju mózgu, a zwłaszcza struktur zmienionych u dzieci z ADHD, czyli móżdżku i hipokampa.
Wyniki badań
U dzieci, których matki źle odżywiały się w okresie ciąży, zauważono problemy ze skupieniem i skłonność do kłamania, bójek i kłótni. Gen IGF2 był zmetylowany u nich już po przyjściu na świat. U dzieci, u których wcześnie wystąpiły zaburzenia zachowania, większa metylacja genu IGF2 wiązała się z wystąpieniem objawów ADHD w wieku 7-13 lat.
- Wyniki sugerują, że promowanie zdrowej diety może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania ADHD lub zmniejszyć objawy - powiedział dr Edward Barker z King College w Londynie. - Musimy zbadać bardziej konkretne rodzaje żywności. Na przykład rodzaje tłuszczy, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 z ryb, orzechów włoskich i kurczaka, i czy są one ważne dla rozwoju układu nerwowego - dodaje.
Aktywność w czasie ciąży? Tak czy nie? Zobacz, co mówią eksperci.
Autor: agr/jap / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock