Niedziela przyniosła nam dynamiczną, burzową pogodę. Miejscami, tak jak w gminie Tereszpol na Lubelszczyźnie, pojawiły się nawałnice. Wiatr był tak silny, że zrywał dachy z budynków i łamał drzewa. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
Niedziela przyniosła mieszkańcom niektórych regionów Polski burzową pogodę.
Blisko 700 razy interweniowali strażacy w niedzielę do wieczora w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych. - Na godzinę 19, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano na terenie kraju 688 interwencji, w tym około 350 związanych z silnym wiatrem oraz 300 w związku z przyborami wód – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Najwięcej interwencji odnotowano w woj. dolnośląskim - 104, wielkopolskim - 104, podkarpackim - 67 oraz lubelskim - 67.
- Nie ma informacji o osobach rannych - zaznaczył Kierzkowski.
Odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej - 10 - w woj. lubelskim.
Nawałnica na Lubelszczyźnie
Około 100 razy wyjeżdżali strażacy w Lubelskiem do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Ponad połowa zgłoszeń dotyczyła wiatrołomów - połamanych gałęzi i konarów drzew - które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych. W gminie Tereszpol wiatr uszkodził lub zerwał dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.
Jak powiedział oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, w całym regionie strażacy wyjeżdżali blisko sto razy do usuwania skutków silnego wiatru.
- Na szczęście nie ma osób poszkodowanych - zaznaczył.
Poinformował, że największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol-Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych.
"Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol-Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody" - podało Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym.
Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowa wojewody lubelskiego, poinformowała, że dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe, a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny, które mieszkały w tych domach, zostały ewakuowane.
Rzecznik stwierdziła, że skala zniszczeń jest duża. Jak dodała, trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.
W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów - połamanych gałęzi i konarów drzew - które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.
Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, około godziny 15 przez Biłgoraj i Tereszpol przechodził front atmosferyczny i linia szkwału z silnie wypiętrzonymi chmurami Cumulonimbus. Doszło tam do nawałnicy, której towarzyszyły porywy wiatru o prędkości do 79 kilometrów na godzinę. Chrzanowski zaznaczył, że w innych miejscach mogło wiać jeszcze silniej.
Według synoptyka tvnmeteo.pl zniszczenia są najprawdopodobniej skutkiem silnego wiatru, a nie trąby powietrznej, choć pojawienia się i tego zjawiska nie można wykluczyć.
Groźnie także na Warmii i Mazurach
W związku z silnym wiatrem w woj. warmińsko-mazurskim strażacy ponad 50 razy interweniowali w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi. Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kilkanaście razy pomagali żeglarzom, których zawodził sprzęt i umiejętności. Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego usuwali ponad 50 wiatrołomów z dróg i pompowali wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Jak poinformował dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie, na skutek tych zdarzeń nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także uszkodzenia budynków.
Na Szlaku Wielkich Jezior przez całą niedzielę błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego - po godzinie 16 migały z prędkością 90 błysków na minutę, co oznacza niebezpieczeństwo w związku z silnym wiatrem lub burzami. Mimo, że wiatr wiał z siłą czterech lub pięciu stopni w skali Beauforta i momentami intensywnie padał deszcz, niektórzy decydowali się na rejsy.
- Zawodził sprzęt nieodpowiednio przygotowany po zimie, niektóre załogi nie radziły sobie i pełne paniki w głosie prosiły nas o pomoc - powiedział dyżurny MOPR i dodał, że kilkanaście razy ratownicy ściągali jachty z trzcin lub kamieni.
Zdarzało się, że fala zalewała silniki i jachty dryfowały. Na Śniardwach jedna z załóg niedaleko brzegu zmuszona była do opuszczenia łodzi i pozostawienia jej na kamieniach.
- Jak się uspokoi pogoda, będziemy tę łódź wyciągać. Najważniejsze, że ludzie są cali i zdrowi - powiedział dyżurny.
MOPR apeluje do żeglarzy o instalowanie aplikacji "RATUNEK", która lokalizuje położenie.
Interweniowano także na Mazowszu...
Na Mazowszu do godziny 20 mazowieccy strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu.
- Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków – poinformował Kierzkowski.
...oraz w województwie kujawsko-pomorskim
Strażacy 114 razy interweniowali w niedzielę w województwie kujawsko-pomorskim w związku z dużymi opadami deszczu i silnymi wiatrami. Głównie wypompowywali wodę i usuwali połamane konary - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. Większość interwencji dotyczyła wypompowywania wody z zalanych piwnic, podwórek, ulic i placów, ale też usuwania połamanych konarów, powalonych i pochylonych drzew. Zdarzały się też wezwania z powodu uszkodzenia przez wiatr dachów domów i budynków gospodarczych, które strażacy zabezpieczali plandekami.
- Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy byli wzywani praktycznie przez cały dzień, we wszystkich powiatach regionu. Najwięcej pracy mieli strażacy z komend w Inowrocławiu, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu i Bydgoszczy - zaznaczył dyżurny.
Pogoda u Was
Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze pogodowe relacje.
Autor: kw / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24