Górskie i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe ostrzegają wszystkich wybierających się na piesze wędrówki. W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, zaś w Tatrach lawinowa "trójka".
Jak wynika z komunikatu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokrywa śnieżna w Tatrach na wielu stromych stokach jest umiarkowanie bądź słabo związana. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Zaspy śnieżne
Na Kasprowym Wierchu leży 160 centymetrów śniegu, nad Morskim Okiem - 76 cm. Warunki do uprawiania turystyki są trudne, a pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyjścia powyżej górnej granicy lasu. Szlaki są tam w większości nieprzetarte, a w wielu miejscach wiatr utworzył zaspy śnieżne. Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr wciąż leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane. Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokryte są cienką warstwą lodu. TPN przestrzega przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się załamać.
Chodzenie po górach w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
Warunki w Bieszczadach i Karkonoszach
W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych połonin wynosi 60 cm, a miejscami sięga 100 cm. Niewielkie zagrożenie występuje na stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu (jary, zagłębienia terenowe, przełamania terenu).
Również w Karkonoszach obowiązuje lawinowa "jedynka". Głównym problemem jest mechanizm związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu, jak i już spadłego.
Na Babiej Górze pokrywa śnieżna wynosi około 80 cm, obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu ostatnich kilku dni przybyło tu około 50 cm śniegu transportowanego przez umiarkowany i silny wiatr głównie z kierunku północnego.
Autor: anw/ja / Źródło: GOPR, TOPR, TPN