W poniedziałek na obszarach górskich i nadmorskich będzie silnie wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wiatr może rozpędzić się do nawet 90 km/h.
IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia w górach i nad morzem. Aktualnie porywy wiatru na Śnieżce wynoszą 97 km/h.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Tam prognozuje się występowanie silnego, południowego wiatru, który rozpędzi się średnio do 25-45 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 6.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia ogłoszono również w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Tam wiatr osiągnie średnią prędkość od 15 do 35 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie ważne jest do wtorku do godz. 6.
W województwie małopolskim, w subregionie południowym wystąpi silny południowy wiatr, który będzie wiał do 15-35 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 6.
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (subregion nadmorski) również są ostrzegani przed silnymi porywami. Wiatr może rozpędzić się średnio do 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h. Alarm pogodowy ważny jest od poniedziałku od północy do wtorku do godz. 12.
W województwie pomorskim (subregion nadmorski) również prognozowany jest silny południowo-zachodni wiatr, który osiągnie prędkość do 30-45 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie będzie ważne od wtorku od godz. 4 do wtorku do godz. 14.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano również we wschodniej części strefy brzegowej. Tam południowo-zachodni wiatr osiągnie 6, w porywach do 7 w skali Beauforta (od 40 do 46 km/h, w porywach do 60 km/h). Alarm pogodowy na tym obszarze będzie ważny od godz. 15 do wtorku do godz. 22.
Co oznacza ostrzeżenie
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Autor: zupi,mar,mab/jap,map / Źródło: IMGW