IMGW wydał ostrzeżenia na południu kraju. Dotyczą m.in. oblodzenia. W kilku województwach obowiązują też alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Poziom niektórych rzek jest wyjątkowo wysoki.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymuje ostrzeżenia przed oblodzeniem na południu kraju. Miejscami obowiązują także alerty przed intensywnymi opadami śniegu i silnym mrozem.
W województwie dolnośląskim prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura wyniesie od -7 do -5 st. C, przy gruncie do -9 st. C. Na obszarze Przedgórza Sudeckiego termometry wskażą od -11 do -8 st. C, przy gruncie do -13 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 17 do wtorku do godz. 10.
W województwie opolskim temperatura także spadnie poniżej zera. Termometry wskażą od -8 do -6 st. C, przy gruncie do -9 st. C. Alert obowiązuje od godz. 17 do wtorku do godz. 10.
Na terenie województwa śląskiego również będzie niebezpiecznie ślisko. Opady deszczu będą od północy regionu przechodziły w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednocześnie, od północy województwa temperatura powietrza będzie spadać poniżej zera. Obniży się do około -2 st. C, przy gruncie do -3 st. C. W nocy nastąpi dalszy spadek temperatury, temperatura minimalna wyniesie od -8 st. C do -6 st. C, w rejonach podgórskich lokalnie do -14 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 17.
W województwie świętokrzyskim także wystąpią oblodzenia. Występujące na tym obszarze opady deszczu od północy województwa, będą przechodziły w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od północy województwa będzie następować spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C. Sprawi to, że mokre nawierzchnie i chodniki mogą zamarzać. Temperatura powietrza obniży się do około -2 st. C, przy gruncie do -3 st. C. Ujemna temperatura powietrza będzie utrzymywać się na obszarze województwa do godzin przedpołudniowych w środę, 14.12.2016. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 15.
Na śliskie jezdnie i chodniki trzeba będzie uważać również w województwie małopolskim. Tam temperatura także spadnie poniżej 0 st. C. Obniży się do około -2 st. C, przy gruncie do -3 st. C. Alert obowiązuje od godz. 14 do 17.
W województwie podkarpackim sytuacja będzie podobna. Od godz. 17 na terenie województwa pojawią się mogące zamarzać opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg.
Śnieg i silny mróz
IMGW ostrzega także przed intensywnym śniegiem i silnym mrozem. Alerty mają pierwszy stopień.
Alerty dotyczące intensywnych opadów śniegu obowiązują na południu kraju do godz. 19. Na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz na południu woj. małopolskiego do godz. 19 prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Miejscami na terenach powyżej 800 m n.p.m. spadnie go od 10 do 15 cm.
Dodatkowo w subregionie południowym województwa małopolskiego i na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego temperatura wystąpi silny mróz. Synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury w dolinach i kotlinach górskich do -18 st. C. Ostrzeżenia obowiązują od północy do wtorku do godz. 9 rano.
Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne?
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alerty hydrologiczne
Poza alertami przed oblodzeniami i intensywnymi opadami śniegu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia hydrologiczne. Wszystkie mają drugi stopień.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego alert jest ważny do godz. 23. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz przewidywaną sytuacją meteorologiczną, prognozuje się gwałtowne wzrosty poziomów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry.
W województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim ostrzeżenie także obowiązuje do godz. 23. Tutaj również napełniony Bałtyk i przewidywana sytuacja meteorologiczna sprawią, że poziom wody może stopniowo wzrastać. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych na Zalewie Wiślanym i Żuławach, a także na rzekach wpadających do Zalewu Wiślanego (Bauda, Pasłęka).
W województwie warmińsko-mazurskim ostrzeżenie obowiązuje także w zlewni Gubra. Alert jest ważny do godz. 14. W tym czasie, na skutek obserwowanego spływu wód opadowych oraz prognozowanych kolejnych opadów atmosferycznych, w zlewni Gubra przewidywane są dalsze wzrosty poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego w Prośnie.
W województwie wielkopolskim alert obowiązuje do wtorku do godz. 7 rano. W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, w ciągu najbliższej doby na wodowskazach Kraszewice i Dębe (prawe dopływy Prosny) prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na terenie województwa łódzkiego ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 7 rano. W ciągu najbliższej doby na wodowskazie Łask (Grabia) prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na obszarze województwa dolnośląskiego także obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne. Alert jest ważny do wtorku do godz. 8 rano. Występujące opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody, lokalnie z krótkotrwałym przekroczeniem stanów ostrzegawczych, szczególnie na odcinkach podgórskich zlewni Kwisy, Bobru oraz Kaczawy.
Co oznacza ostrzeżenie hydrologiczne?
Alert hydrologiczny drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho lecz poniżej stanów alarmowych - Ha.
Stan ostrzegawczy układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.
Stan alarmowy to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego. Zwykle stan ten leży w pobliżu wody brzegowej lub nieco poniżej zwyczajnej wielkiej wody.
Autor: agr,zupi/map/rp / Źródło: IMGW