Na podstawie wagi bocianiego gniazda można oszacować, ile ma ono lat - mówią ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W ramach projektu ochrony bocianów białych przebadano i zważono prawie 90 gniazd. Waga rekordowego to 1250 kilogramów.
Bocianie gniazda ważono przed nastaniem wiosny. Dotyczyło to tych, które przenoszono z dachów budynków na bezpieczne miejsca. To element projektu ochrony bociana białego. Akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP). Projekt obejmuje obszary Natura 2000 w dolinach kilku rzek w województwach: podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.
- Mimo że gatunek ten jest doskonale zbadany, to jednak do tej pory waga bocianich gniazd nie była przedmiotem wnikliwych badań. W literaturze znajdowały się dotychczas jedynie szczątkowe dane na ten temat. W Polsce zważono trzy gniazda, na świecie kilka - mówił Adam Zbyryt z PTOP, koordynator projektu.
Pomiary gniazd
Średnia masa zbadanych w ramach akcji gniazd wynosiła 349 kg. Najlżejsze miało 70 kg, najcięższe - aż 1250 kg.
- Nasze wyniki mają niesłychane znaczenie praktyczne dla osób posiadających gniazdo bocianie na dachu budynku oraz dla zakładów energetycznych w przypadku gniazd na słupach - podkreślił Zbyryt. Dodał, że na podstawie są pomiarów można ocenić zagrożenie dla tych konstrukcji.
Ornitolodzy ustalili, że znając wysokość, gniazda można precyzyjnie oszacować jego wagę.
- I tak gniazdo o wysokości pół metra waży około 300 kilogramów, a gniazdo jednometrowe około 700 kilogramów - podał.
Udało się oszacować wiek gniazd, które nigdy nie były zmniejszane przez ludzi. Ustaliwszy, że bociany co roku przynoszą do gniazda około 60 kg gałęzi i innego materiału budulcowego (dwudziestokrotność wagi tego ptaka), ornitolodzy obliczyli, że najstarsze ze zbadanych gniazd mają ponad dwadzieścia lat.
Ochrona bociana białego
Projekt ochrony bociana białego jest realizowany od sierpnia 2016 roku i ma trwać do lipca 2020 roku. Łącznie w tym czasie ornitolodzy zabezpieczą ok. 300 gniazd.
Według międzynarodowego spisu przeprowadzonego w 2014 r., w Polsce żyje poniżej 45 tysięcy par lęgowych bocianów. Jest to o 15-20 procent mniej niż 10 lat wcześniej.
W ramach projektu, w czerwcu, będą montowane specjalne odstraszacze, aby ptaki nie ulegały porażeniom prądem elektrycznym przy słupach energetycznych.
Autor: anw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock