Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać rolę ruchu w funkcjonowaniu organizmu. Badania na grupie myszy wykazały, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie na organizm i zapobiega starzeniu się.
Komórki w naszym ciele się starzeją. Starzenie komórkowe przyczynia się do powstawania wielu chorób i stanów związanych z wiekiem. Naukowcy z Robert and Arlene Kogod Center on Aging w Klinice Mayo w stanie Minnesota na północy USA odkryli, że ćwiczenia zapobiegają przedwczesnej akumulacji starzejących się komórek. Według badaczy aktywność fizyczna chroni także przed szkodliwym działaniem niezdrowej diety, która może skutkować zaburzeniami funkcjonowania serca i metabolizmu.
Brak ruchu to szybsze starzenie
- Uważamy, że zarówno na poziomie biologicznym, jak i klinicznym złe wybory żywieniowe i nieaktywny styl życia przyspieszają starzenie - mówi główny autor badań Nathan LeBrasseur. - Teraz pokazaliśmy to w najdrobniejszych szczegółach na poziomie komórkowym, a możemy to też zaobserwować klinicznie. Ludzie muszą pamiętać, że nawet gdy nie mają zdiagnozowanej cukrzycy, chorób układu krążenia lub Alzheimera w średnim wieku, biologia, leżąca u podstaw tych procesów, ciężko pracuje - dodaje.
Naukowcy wykorzystali w badaniach myszy. Jedna grupa była na zdrowej diecie, a druga na takiej typu fast food, zawierającej dużo tłuszczów nasyconych i cholesterolu oraz słodzonych napojów. Gryzonie będące na diecie wysoko-tłuszczowej wykazywały szkodliwe zmiany w parametrach zdrowotnych. Dotyczyły one masy i składu ciała. Masa tłuszczowa w organizmach myszy na diecie fast food w ciągu czterech miesięcy zwiększyła się o prawie 300 procent. Tłuszcz zakumulował się głównie w okolicy brzucha, otaczając organy wewnętrzne zwierząt. Obszar, w którym się zebrał, jest często związany z szeregiem chorób.
Ćwiczenia a stan zdrowia
Podczas gdy szkodliwe skutki diety były znane, naukowcy odkryli, że stan myszy poprawia się po wprowadzeniu ćwiczeń. Połowa gryzoni z obu badanych grup dostała kołowrotki do biegania. U zwierząt, które były na diecie fast food i zaczęły ćwiczyć, zauważono zahamowanie przyrostu wagi i akumulacji tłuszczu. Myszy te były także chronione przed gromadzeniem się starzejących się komórek. Gryzonie na zdrowej diecie także skorzystały na ćwiczeniach.
- Niektórzy z nas uważają, że starzenie się jest czymś co przytrafia się nam wszystkim i jest nam przeznaczone, a gdy będziemy mieć 65, 70 czy 80 lat, zachorujemy na Alzheimera lub będziemy mieć choroby krążenia i osteoporozę - twierdzi LeBrasseur. - To jasno pokazuje jak ważna jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Nie oznacza to, że musimy być maratończykami, ale musimy znaleźć sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności aby zachować zdrowie i zapobiegać procesom, które napędzają starzenie się i wywołują choroby z nim związane - dodaje badacz.
Oprócz aktywności fizycznej, ważna jest także zbilansowana dieta. Zobacz nową piramidę żywieniową.
Autor: zupi/map / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock