W ubiegłym tygodniu przez cztery dni Słońce wykazywało bardzo dużą aktywność. Była ona na tyle silna, że w najbliższym czasie może zaburzyć funkcjonowanie urządzeń satelitarnych.
Jak poinformowała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), 13 i 14 września możliwe są zakłócenia w funkcjonowaniu satelitów, a co za tym idzie - nawigacji czy systemów komunikacyjnych, np. sieci telefonicznej. Wszystko to za sprawą silnej aktywności Słońca.
Dzięki obserwacjom przeprowadzonym przy pomocy Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (Space Weather Prediction Center) wydano ostrzeżenia przed burzami magnetycznymi, które mogą przyczynić się właśnie do takich utrudnień.
Winna zwiększona aktywność słoneczna
NASA, czyli amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, zanotowała okres niecodziennej bardzo silnej aktywności Słońca. Rozpoczęła się ona pod koniec sierpnia. Satelita Solar Dynamics Observatory (SDO) zajmujący się obserwacją dynamiki Słońca, 6 września zanotował rozbłysk klasy X9.3. Wcześniejszy o podobnej sile miał miejsce w grudniu 2006 roku. Został zaliczony do klasy X9.
Co oznacza klasyfikacja?
Rozbłyski zachodzą w koronie słonecznej. Z tego powodu sposób ich klasyfikacji opiera się na pomiarze maksymalnej jasności rozbłysku w promieniowaniu rentgenowskim. Klasyfikacja ma oznaczenia składające się z litery i dodanej do niej liczby. Najwyższą jest klasa X, a im większa liczba do niej dodana, tym silniejszy rozbłysk. Największy odnotowany do tej pory, X.28, wydarzył się w 2003 roku.
Zorza polarna
SDO odnotowało, że taki poziom aktywności, z jakim mamy obecnie do czynienia, jest bardzo rzadki w tym momencie 11-letniego cyklu słonecznego. Pomimo wydanych ostrzeżeń, które mogą utrudnić nam życie, możemy liczyć na pojawienie się na niebie zorzy polarnej.
Już w ubiegłym tygodniu nawet na polskim niebie można było obserwować zorzę. Najczęściej występuje ona w okolicach koła podbiegunowego, jednak przy sprzyjających okolicznościach może objąć swoim zasięgiem obszary położone w szerokości geograficznej poniżej 50 stopni półkuli północnej.
Autor: ao/map / Źródło: ENEX, NOAA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA