Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio sprawdzili, jak zachowują się nietoperze, kiedy czują się chore. Okazało się, że ssaki utrzymywały dystans od innych nietoperzy i stawały się mniej towarzyskie.
Poprzednie badania naukowców wykazały, że chore nietoperze w niewoli mniej się ruszają, spędzają czasu z innymi i więcej śpią. Biolog z Uniwersytetu Stanu Ohio Simon Ripperger wraz z innymi naukowcami chciał sprawdzić, czy te zmiany zachowania zachodzą również w naturalnym środowisku. Wyniki opublikowano na łamach "Behavioral Ecology".
Zachowanie chorych wampirów
Postanowiono przeanalizować sposób zachowania kolonii 31 wampirów zwyczajnych (Desmodus rotundus), zamieszkujących dziuple na terenie wykopaliska archeologicznego w Belize w Ameryce Środkowej.
Szesnastu losowo wybranym samicom nietoperzy wstrzyknięto substancję aktywującą ich układ odpornościowy, które nie wywoływały żadnej choroby, ale sprawiały, że miały gorsze samopoczucie przez kilka godzin. 15 ssaków otrzymało słoną wodę jako placebo. Aby móc śledzić wszystkie nietoperze jednocześnie i sprawdzić ich zachowanie, przymocowano do ich ciał małe czujniki.
Zostały zaprojektowane tak, że co dwie sekundy wysyłały sygnał, które budził pozostałe znajdujące się w promieniu od pięciu do 10 metrów. Za każdym razem czujniki rejestrowały spotkanie. Na podstawie siły i czasu trwania sygnału naukowcy mogli stwierdzić, kiedy i na jak długo dwa nietoperze weszły ze sobą w bliski kontakt.
Trzy zachowania
- Skupiliśmy się na trzech zachowaniach chorych nietoperzy: ile innych nietoperzy napotkały, ile czasu spędziły z innymi i jak dobrze były połączone z całą siecią społeczną - opowiadał ekolog behawioralny Gerald Carter z The Ohio State University.
"Chore" nietoperze wyraźnie zmieniły swoje zachowanie i stały się mniej "towarzyskie". Jak przyznał Simon Ripperger, ssaki zachowują dystans lub, gdy są chore, mieszkają z innymi chorymi członkami rodziny. - Można się spodziewać, że w rezultacie ograniczają rozprzestrzenianie się chorób - zauważył.
Należy zauważyć, że badacze nie zarazili nietoperzy prawdziwym wirusem lub bakterią i nie mierzyli rozprzestrzeniania się rzeczywistej choroby w kolonii nietoperzy, która mogłaby wpłynąć na ich zachowanie w inny sposób.
Autor: ps,anw / Źródło: Sciencealert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock