Brytyjscy naukowcy dokonali ogromnego postępu w kierunku skutecznej terapii procesów starzenia się skóry. Określając precyzyjnie proces odpowiedzialny za pogłębiające się z wiekiem zmarszczki, umożliwiają firmom opracowanie skutecznych kosmetyków oraz leków.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Po raz pierwszy udało się ustalić, że aktywność kluczowego enzymu metabolicznego zlokalizowanego w mitochondrium, będącym źródłem energii i centrum dowodzenia ważnymi procesami życiowymi komórki, z wiekiem słabnie. Odkrycia dokonał zespół z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii.
Przełomowe wydanie
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach magazynu "Journal of Investigative Dermatology". Ich ustalenia są, zdaniem wielu ekspertów, ogromnym krokiem do przodu.
To odkrycie stanowi znakomite wprowadzenie do lepszego zrozumienia jak starzeją się inne organy człowieka. Mogłoby to utorować drogę do opracowania doskonalszych leków, zwalczających choroby typowe dla wieku podeszłego, a nawet raka.
Kluczowe znaczenie
Pracą zespołu kierował profesor dermatologii molekularnej Mark Birch-Machin wraz z dr Amy Bowman.
- W starzejącym się ciele obserwujemy osłabienie procesów zachodzących w mitochondrium komórek. To oznacza spadek energii i zwiększonej ilości wolnych rodników, przed którymi komórki nie umieją się skutecznie bronić - zauważył prof. Birch-Machin. Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku reakcji metabolicznych, zwłaszcza w procesie spalania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ale do organizmu dostarczamy je m.in. paląc papierosy albo jedząc, nafaszerowaną chemią i niezdrowymi tłuszczami nasyconymi, wysoko przetworzoną żywność.
Skomplikowany kompleks
Aktywność wspomnianego procesu, który jest tym słabszy im starsza jest skóra, określa się mianem kompleksu II.
To skrótowe określenie na zachodzący w wewnętrznej błonie mitochondrium (elemencie budującym komórkę, gdzie w wyniku procesu oddychania komórkowego powstaje większość adenozynotrifosforanu (ATP) komórki, źródła jej energii) proces dehydrogenazy bursztynianowej, czyli katalizacji reakcji odwodornienia bursztynianu z wytworzeniem fumaranu.
Istotne zazębienie
- Ten enzym "zazębia" ze sobą ważne procesy wytwarzania się w komórce energii. Zmniejszenie jego aktywności skutkuje obniżeniem się zasobów energii, co prowadzi do starzenia się tkanki - wyjaśniał. - Widzimy to w postaci zmarszczek i zwiotczałej skóry - sprecyzował.
- Nasze badania jako pierwsze wskazują, że im starszy człowiek, tym mniejsza aktywność konkretnego enzymu metabolicznego w mitochondrium, zaangażowanym w takie procesy jak sygnalizacja komórkowa, specjalizacja, wzrost i śmierć komórki oraz kontrola cyklu komórkowego - wskazał.
Cel dla koncernów
- Dzięki naszym ustaleniom dysponujemy konkretnym targetem, w jaki celować powinny firmy kosmetyczne pracując nad kosmetykami nowej generacji, tworząc substancje zapobiegające odkrytej przez nas tendencji spadkowej - wyjaśnił.
- Stworzyliśmy prawdopodobieństwo opracowania precyzyjnych środków dopasowanych do wieku i typu pigmentacyjnego skóry. Na tej zasadzie może uda się stworzyć "kosmetyki" adresowane do starzejących się tkanek tworzących organy wewnętrzne - podkreślił naukowiec.
Im głębiej tym mniej
Próbki do zbadania aktywności Kompleksu II pobrano od 27 dawców w wieku 6-72 lat, z miejsc nie wystawianych na działanie słońca, aby wyniki nie były zakłócone. Komórki, które analizowano, były składowymi głębszych partii skóry jak i płytszej warstwy, czyli nabłonka.
Ustalono w ten sposób, że aktywność kompleksu II znacząco spada wraz z wiekiem, co wyraźniej przejawia się w komórkach pochodzących z głębszych partii skóry. Przyczyną tego była zmniejszona ilość enzymów (białek), ale wyłącznie w tych komórkach, które zaprzestały proliferacji (podziału).
Będą badać dalej
Dalsze badania będą miały na celu pełne zrozumienie zachodzących konsekwencji funkcjonalnych w skórze i innych tkankach oraz opracowanie metod, mających na celu skuteczne przeciwdziałanie starzeniu się tkanek.
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shuttertsock