Na Podkarpaciu wystąpiło niesamowite zjawisko optyczne. Zobacz niezwykłe zdjęcia fotografa Andrzeja Błońskiego.
Jak podał Błoński w mediach społecznościowych, w poniedziałek na Podkarpaciu udało się uwiecznić na zdjęciach dość rzadkie zjawisko optyczne, tak zwane słupy świetlne.
Kryształki lodu w powietrzu
Zjawisko powstaje w wyniku odbijania światła - czy to słonecznego, czy sztucznego - na kryształkach lodu, które unoszą się w powietrzu w czasie mroźnej pogody. Najłatwiej jest je zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie.
To nie jedyne ciekawe zjawisko, jakie zawdzięczamy mrozowi. Na Kontakt 24 dostaliśmy piękne zdjęcia lodowej chmury z wrzątku i zamarzających baniek.
Niezwykłe bańki
- Ostatnie mroźne poranki sprzyjają obserwowaniu zamarzających baniek mydlanych - napisała barma, która przesłała do nas magiczne zdjęcia mroźnych wzorów na zamarzniętych kulach. - Zaraz po zrobieniu bańka zamarza, a na jej powierzchni pojawiają się ciekawe wzory - dodał vitoos, który również uwiecznił niezwykłe zjawisko.
Mydlane arcydzieła najlepiej robić przy kilkunastostopniowym mrozie. Osadzone na chłodnej powierzchni, na naszych oczach, w ciągu kilku minut zapełniają się najróżniejszymi wzorami, które zapierają dech w piersiach.
Eksperyment z wrzątkiem
Innym, równie widowiskowym zjawiskiem, jest lodowa chmura, która powstaje na skutek zetknięcia się wrzącej wody z mroźnym powietrzem. Na nagraniu przesłanym na Kontakt 24 widać, jak nad powierzchnią ziemi unosi się zamrożony "dym", który powstał właśnie z wrzątku. Internauta Jacek twierdzi, że w minioną niedzielę, gdy nagrywał film, temperatura wynosiła -16 stopni Celsjusza.
Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? Zjawisko to zwane jest efektem Mpemby, na cześć ucznia tanzańskiego liceum Erasto Mpemby. Nastolatek po raz pierwszy zaobserwował je w 1963 roku, gdy przyglądał się zamarzaniu mieszaniny do przygotowania lodów. Chociaż zjawisko wciąż jest badane przez naukowców, to jedna kwestia nie pozostawia wątpliwości - skutek jest niesamowity.
Autor: AP/map / Źródło: Facebook.com/Andrzej Błoński, twitter.com, TVN Meteo, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/Andrzej Błoński