Następny łazik poszuka życia na Marsie. "Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Nowy łazik będzie bazował na konstrukcji i technologiach opracowanych dla CuriosityNASA/JPL-Caltech/MSSS

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Kolejny łazik, którego agencja NASA zamierza wysłać na Marsa w 2020 r. rozpocznie poszukiwanie śladów życia, jakie mogło istnieć na tej planecie miliony lat temu - oznajmili w poniedziałek przedstawiciele tej agencji. Nowy pojazd skupi się na badaniu marsjańskich skał (zwłaszcza osadowych), w których mogły zachować się ślady pozostawione przez organizmy żywe, a być może nawet fragmenty tych organizmów.

Poszuka dowodów istnienia życia

Jak podkreśla geolog prof. Jack Mustard, szef zespołu naukowców, któremu NASA powierzyła zadanie opracowania programu tej misji i wyboru miejsca lądowania łazika, będzie to istotny krok naprzód w porównaniu z obecną misją Curiosity, który ma jedynie ustalić, czy na Marsie panowały kiedykolwiek warunki sprzyjające życiu.

- Poszukiwania i pomiary będą wyjątkowo trudne. Trzeba będzie zdobyć jednoznaczne dowody, aby przekonać świat naukowy, bowiem naukowcy są z natury rzeczy sceptyczni - powiedział Mustard. Dodał, że kluczowe znaczenie będzie miał wybór miejsca lądowania łazika. Musi to być rejon, w którym z największą dozą prawdopodobieństwa miliony lat temu, kiedy planeta była cieplejsza i wilgotniejsza niż obecnie, życie mogło się rozwinąć.

Ta sama budowa, nowe instrumenty

Nowa misja, która nie otrzymała jeszcze nazwy, w znacznej mierze będzie się opierać na doświadczeniach zdobytych przez łazik Curiosity. Ze względów oszczędnościowych (misja ma kosztować ok. 1,5 mld dolarów) konstrukcja łazika będzie prawie wierną kopią Curiosity, a przy lądowaniu zastosuje się ten sam typ "latającego dźwigu" z rakietowymi silnikami hamującymi, który umieścił łazik Curiosity z dokładnością kilku metrów w planowanym miejscu lądowania w kraterze Gale.

Różnica będzie dotyczyć głównie zestawu instrumentów badawczych, jakie będzie miał nowy łazik. Muszą one być zdolne do pobierania próbek i dokonywania analiz wizualnych, chemicznych i geologicznych oraz na ewentualną obecność śladów substancji organicznych. Naukowcy planują też, że najbardziej interesujące próbki zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach we wnętrzu łazika i później wysłane na Ziemię.

"Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Jednak nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób i kiedy miałoby do tego dojść. Dyrektor ds. badań naukowych NASA John Grunsfeld ma nadzieję, że problem ten uda się rozwiązać w latach 2020-30. - Nie wykluczam, że próbki odnajdą i zabiorą ze sobą ludzie, którzy przylecą na Marsa - powiedział. - Taki jest ostateczny cel - umieszczenie na powierzchni Marsa astrobiologów i planetologów. Oczywiście przywieźliby oni ze sobą znacznie więcej próbek, ale to jeszcze przyszłość - dodał.

Prezydent Obama wezwał niedawno NASA do podjęcia próby wysłania ludzi na Marsa w latach 30. obecnego wieku. Właśnie z budżetu kosmicznych lotów załogowych ma pochodzić część pieniędzy na sfinansowanie nowej misji. Możliwe więc, że nowy łazik zostanie wykorzystany do przetestowania pewnych technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie oraz do badania zagrożeń czyhających na ludzi na Marsie. Naukowcy na pierwszym miejscu wymieniają tu radiację, która stanowi śmiertelne zagrożenie nie tylko na powierzchni Czerwonej Planety, ale także w czasie podróży na tę planetę i powrotu na Ziemię.

Miliardy na sondy i statki

W najbliższym czasie, bo jeszcze w tym roku NASA zamierza umieścić na orbicie wokół Marsa satelitę o nazwie Maven, który będzie badał marsjańską atmosferę. W 2016 r. na powierzchni Marsa ma wylądować statyczny lądownik (bez możliwości przemieszczania się) InSight, który zajmie się badaniem zjawisk tektonicznych na Marsie i budowy wnętrza tej planety.

Misje kosmiczne zajmują coraz ważniejsze miejsce w finansowych planach USA. Government Accountability Office (instytucja kontrolna Kongresu USA) podało ostatnio, że Departament Obrony i NASA w ciągu pięciu najbliższych lat spodziewają się wydać w sumie 44 mld dol. na uruchamianie rządowych satelitów i misje statków kosmicznych.

Autor: js/rs / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Pozostałe wiadomości

W pogodzie w tym tygodniu wiele się wydarzy. Na dużym obszarze Polski znów sypnie śniegiem, a do tego będzie porywiście wiać. Czekają nas znaczne różnice temperatury, ale ostatecznie zima wygra w tej przepychance. W weekendowe noce chwyci spory mróz.

"Zacznie się kolejny zimowy epizod". Tu spadnie śnieg

"Zacznie się kolejny zimowy epizod". Tu spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 1182 hektary terenu pochłonął już niezwykle dynamiczny pożar Palisades Fire, który wybuchł po zachodniej stronie Los Angeles. Ogień rozprzestrzenia się w błyskawicznie, a służby obawiają się, że "tornadopodobne" podmuchy wiatru tylko pogorszą sytuację. Dziesiątki tysięcy osób otrzymało nakaz ewakuacji z powodu zagrażających życiu warunków.

"Cała ulica zniknęła, nic nie zostało"

"Cała ulica zniknęła, nic nie zostało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, USA Today

Pogoda na dziś. W środę 08.01 w większości kraju pojawią się opady śniegu z deszczem oraz samego śniegu. Będzie porywiście wiać. Na termometrach w środę zobaczymy od 2 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 8.01. Opady prawie w całym kraju

Pogoda na dziś - środa 8.01. Opady prawie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 400 osób zostało uratowanych przez służby po wtorkowym trzęsieniu ziemi w Tybecie - przekazały chińskie władze. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa od kilkudziesięciu godzin i przebiega w trudnych warunkach przy ujemnej temperaturze. Do tej pory potwierdzono śmierć 126 osób, prawie 200 zostało rannych.

Trzęsienie ziemi w Tybecie. Nieznana jest liczba zaginionych

Trzęsienie ziemi w Tybecie. Nieznana jest liczba zaginionych

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Meksyku zmagają się ze skutkami drugiej w tym sezonie burzy zimowej. Ujemne temperatury przyniósł front nazywany lokalnie "frontem 21". W mieście Chihuahua - stolicy stanu o tej samej nazwie - z powodu wychłodzenia zmarła jedna osoba.

Mróz w Meksyku. Zmarła jedna osoba

Mróz w Meksyku. Zmarła jedna osoba

Źródło:
ENEX, Gobierno del Chihuahua, Debate.com

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii nadal trwa walka ze skutkami przejścia zimowej burzy, jaka wystąpiła w tym regionie w ostatnich dniach. Kilkaset miejscowości w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zostało objętych ostrzeżeniami przed powodzią. Z kolei atak zimy w Irlandii doprowadził do masowych przerw w dostawie prądu i wody.

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
The Independent, BBC, Met Office, PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które we wtorek rano nawiedziło Tybet. Najnowsze dane mówią o o co najmniej 126 zabitych i 188 rannych. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej zmobilizowano w sumie ponad 500 żołnierzy.

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Xinhua

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Mieszkańcy Norwegii mierzą się z bardzo trudnymi zimowymi warunkami. Zapowiadane przez meteorologów załamanie pogody przyniosło w poniedziałkowy wieczór obfite opady śniegu, sztorm oraz wichury. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Wiele dróg jest zablokowanych, a loty są opóźnione.

Pogodowy chaos w Norwegii

Pogodowy chaos w Norwegii

Źródło:
PAP, NRK, Meteorologisk Institutt

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku burzy śnieżnej, która nawiedziła środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Siedem stanów ogłosiło stan wyjątkowy. W wielu miastach odnotowano przerwy w dostawach prądu.

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN, The Weather Channel

Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. Polscy badacze odkryli, że kluczową rolę w tym procesie pełni kora przedczołowa, struktura zaangażowana także w rozwiązywanie problemów. Lepsze poznanie tego mechanizmu może pomóc nam zrozumieć nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej.

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

Źródło:
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Półwysep Iberyjski nawiedziły ulewy związane z niżem Floriane. W związku z gwałtowną aurą portugalscy strażacy przeprowadzili prawie 300 interwencji. W gminie Peniche pojawiła się trąba powietrzna. W Hiszpanii meteorolodzy ostrzegają przed sztormem.

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Źródło:
PAP, theportugalnews.com, portugalresident.com

Marineland w Antibes na Riwierze Francuskiej, słynny morski park rozrywki, został w niedzielę oficjalnie zamknięty. Los żyjących w nim ponad czterech tysięcy zwierząt, w tym dwóch orek, pozostaje niepewny.

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Źródło:
PAP, BBC, france24.com

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24

Obfite opady śniegu wywołały potężną lawinę w górach w amerykańskim stanie Utah. Udało się ją uchwycić na nagraniu. Śnieg dotarł do pobliskiej drogi, na kilka godzin ją zamknięto.

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox13now.com

Od razu po weekendzie ciepły front odepchnie zimne powietrze znad Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w 16-dniowej długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Kalifornii patrol policji zatrzymał mężczyznę, który przekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu. W jego aucie znaleziono wychudzonego i chorego czepiaka.

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Źródło:
ABC7NY

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Zastanawiacie się co zrobić z żywą choinką po świętach? Naukowcy z Finlandii twierdzą, że zamiast wyrzucać ją na śmietnik, lepiej wrzucić ją do... jeziora albo morza. Specjaliści przekonują, że w ten sposób możemy poprawić bioróżnorodność zbiorników wodnych.

Co zrobić z choinką po świętach? Finowie mają pomysł

Co zrobić z choinką po świętach? Finowie mają pomysł

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC